W najbliższy weekend warto zarezerwować sobie czas, by wziąć udział w spotkaniach PTTK, bo – jak zwykle – zapowiadają się one ciekawie.
- W sobotę, 27 listopada 2021 spacer- „Krakowskie Salony Artystyczne (start - godz. 9 przed Domem Turysty PTTK).
- Natomiast w niedzielę spacery: „Stara dzielnica uniwersytecka (start - godz. 9 przed Domem Turysty PTTK) oraz „Literacki Kraków w roku Tadeusza Różewicza i Stanisława Lema". Początek o godz. 10 przed Domem Turysty PTTK.
Aktualne informacje o spotkaniach można znaleźć na stronie internetowej www.kologrodzkie.pl
Odznakę Przyjaciela Krakowa może zdobyć każdy, kto weźmie udział w określonej liczbie prelekcji i spacerów po Krakowie. W zależności od tego, ile takich spotkań dana osoba odbędzie, może liczyć na odznakę brązową, srebrną, złotą lub z Pawim Piórem.
W zeszłym tygodniu poznawano Kraków romański
W zeszłym tygodniu uczestnicy spotkań "Zdobywamy odznakę przyjaciela Krakowa" poznawali m.in. „Kraków Romański”. Przypomnijmy. W Krakowie jest wiele pamiątek romańskich. Wszakże Kraków powstał przeszło tysiąc lat temu, a pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z 965 r. W tym czasie powstają w Polsce pierwsze budowle romańskie.
Najstarszą budowlą romańską w Krakowie jest rotunda św. Feliksa i Adaukta, później zwana rotundą Najświętszej Panny Marii, którą możemy obejrzeć na wystawie Wawel Zaginiony.
Warto potem udać do katedry wawelskiej, gdzie z okresu romanizmu mamy dwie ciekawe pamiątki: kryptę św, Leonarda, gdzie już w 1118 r został pochowany biskup Maurus oraz dolną część Wieży Srebrnych Dzwonów.
Kiedy zejdziemy ze wzgórza wawelskiego i udamy się w kierunku Rynku po drodze mijamy kościół św. Andrzeja. Romańską budowlę, wymurowaną z kamienia, ze strzelnicami ufundował Sieciech, palatyn księcia Władysława Hermana. Potem wstępujemy na krużganki klasztoru dominikanów. Jedna ze ścian jest romańska i przypuszcza się, że może być pozostałością po pierwszym kościele stojącym w tym miejscu, noszącym wezwanie św. Tomasza.
Już na Rynku obejrzymy kościół św. Wojciecha. W dolnej części jest on romański, dopiero w XVII w. wprowadzono kopuły nakrywające kościół.
Kilka słów o akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa”
Akcja „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa” rozpoczęła się w listopadzie 1972 roku, kiedy to na tytułowej stronie „Echa Krakowa” ukazał się tekst zapraszający czytelników do udziału w wycieczkach, regulamin zdobywania odznaki i program spacerów.
Na pierwszej zbiórce, pod Wieżą Ratuszową na Rynku, zgromadziło się blisko 700 krakowian. Pierwotnie akcja zaplanowana na jeden sezon, kontynuowana była przez lata następne. Spowodowały to listy uczestników z prośbą o jej przedłużenie oraz olbrzymie zainteresowanie zwiedzających. I tak trwa do dnia dzisiejszego.
