W Krakowie mieszka ok. 180 tys. seniorów, co stanowi 20 procent społeczności miasta. Według danych demograficznych, ta liczba w następnych latach będzie rosnąć. Już teraz niektórzy starsi krakowianie narzekają na samotność i nudę. I choć miasto dwoi się i troi, by im osłodzić jesień życia, radni z Klubu PiS twierdzą, że potrzebne jest dodatkowe dofinansowanie ich aktywności w krakowskich dzielnicach.
Zasadnym zdaniem radnych jest utworzenie nowego zadania realizowanego przez dzielnice wraz z zabezpieczeniem finansowym na poziomie po 100 tyś. rocznie dla każdej dzielnicy. Dzielnice środki te mogłyby przeznaczać na dofinansowanie np. wyjazdów rekreacyjnych, organizacji spotkań świątecznych, zajęć na basenie itp.
Na środowej sesji Rady Miasta Krakowa, projekt uchwały został poddany pod dyskusję radnych. Choć w większości radny byli przychylni pomysłowi, część z nich uznała uchwałę za bezzasadną.
- O co dokładnie w tej uchwale chodzi? Wnioskodawcy wnioskują o to, by dopisać dodatkową kategorię do zadań zleconych przez Radę Miasta radom dzielnic. Moje pytanie brzmi. Czy rady dzielnic nie mogą przeznaczać środków na seniorów lub tego nie robią? Mogą i robią i myślę, że robią to w większej kwocie niż brzmi uchwała - mówił radny Tomasz Daros.
Radny zwrócił natomiast uwagę na ogólny problem wysokości środków przeznaczanych na dzielnice. - W tym momencie są zabezpieczone w WPF dużo większe środki dla krakowskich dzielnic (15 mln rocznie), a jeśli chcemy już robić specjalne fundusze w dzielnicach to niech one będą rozszerzone o pozostałe kategorie: młodzież czy osoby dorosłe.
Artur Buszek dodał, że sama idea jest słuszna, aczkolwiek ma wątpliwości dotyczące trybu. - Wydaje mi się, że skoro zlecamy dodatkowe zadanie to powinniśmy, nie tylko w uzasadnieniu uchwały, ale ogólnie pomyśleć o zabezpieczeniu na nie środków – zwracał uwagę.
Swoimi zastrzeżeniami podzielił się też Prezydent Jacek Majchrowski, który negatywnie zaopiniował projekt.
„Zwiększenie puli środków wydzielonych do dyspozycji dzielnic o kwotę proponowaną w przedmiotowym projekcie uchwały na zadanie/program „Krakowski Senior” wg. zasady „po równo dla każdej dzielnicy” (po 100 tys. zł.), w obecnym stanie prawnym nie jest możliwe. Wymagałoby to dokonania zmian w Statutach Dzielnic, m.in. utworzenia nowej dziedziny dotyczącej polityki senioralnej oraz uwzględnienia tej dziedziny w algorytmie podziału środków, a te aktualnie nie są planowane” – tłumaczy Prezydent Jacek Majchrowski.
Prezydent dodał też, że na terenie wszystkich dzielnic Krakowa funkcjonują Centra Aktywności Seniorów. Cała sieć ma aktualnie 55 centrów. Prowadzą je wybrane w otwartych konkursach ofert krakowskie organizacje pozarządowe lub inne instytucje, np. parafie. Zajęcia prowadzą także sami seniorzy na zasadzie wolontariatu. Inicjatywa skierowana jest do osób w wieku 60+ zamieszkałych na terenie Krakowa, którzy chcą uczyć się nowych rzeczy, podnosić kondycję psychiczną i fizyczną oraz działać na rzecz dobra wspólnego.
Oferta centrów jest bardzo szeroka: zajęcia rekreacyjne, gimnastyczne, artystyczne, językowe, informatyczne, wykłady, warsztaty i seminaria z zakresu wiedzy obywatelskiej, wydarzenia edukacyjne, kulturalne oraz promujące zdrowy tryb życia i profilaktykę. Seniorzy biorą również udział w wycieczkach oraz wyjściach do kin, muzeów, teatrów i innych instytucji kultury.
Łącznie wszystkie centra skupiają ponad 8 000 seniorów.
Radni uchwałę podjęli.
Przetworzona żywność jest jak narkotyk!
