Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Radni chcą, żeby miasto uhonorowało krakowskich stulatków ofertą darmowej pomocy

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
103-letnia artystka malarka, Wanda Nowak-Kosińska - mieszkanka Krakowa
103-letnia artystka malarka, Wanda Nowak-Kosińska - mieszkanka Krakowa Wojciech Matusik
Bieżące sprawunki, zakupy, opieka, darmowy transport i działania wolontariuszy świadczone w domach – na takie pomysły pomocy krakowskim stulatkom wpadli radni miejscy, po tym jak „Dziennik Polski” zainterweniował w sprawie uhonorowania najstarszych mieszkańców Krakowa. Wszystko zaczęło się od telefonu opiekunki 103-letniej artystki malarki, Wandy Nowak-Kosińskiej, z Prądnika Czerwonego...

W Krakowie z roku na rok przybywa stulatków. Obecnie, według danych urzędu miasta, mamy 185 takich osób. Seniorzy nie zawsze mogą liczyć na pomoc rodziny czy znajomych, a w tym wieku zwykłe codzienne czynności, takie jak pójście na zakupy czy do lekarza mogą stanowić ogromny problem.

Zgłosiła się do nas opiekunka 103-letniej pani Wandy. Kobieta próbowała znaleźć dla seniorki transport medyczny na wizytę u lekarza kardiologa, tym samym prosząc nas o pomoc, w jaki sposób możne to rozwiązać. Sprawa skończyła się tak, że staruszka czekała na transport kilka godzin, a później na plecach musiał ją znosić po schodach członek rodziny. Zabrakło profesjonalnej pomocy ze strony miasta.

Opiekunka seniorki skierowała naszą uwagę na to, że mieszkańcy Krakowa w wieku 100+ powinni zostać otoczeni większą systemową opieką niż aktualnie, ponieważ programy pomocowe nie skupiają się do końca na problemach, z którymi boryka się każdego dnia najstarsza grupa mieszkańców.

- Władze Krakowa powinny docenić ich wiek i pomóc w niektórych sprawach. Wiem, że miasto dofinansowuje seniorom zajęcia taneczne, wokalne, rekreacyjne, ale to nie jest potrzebne stulatkom – mówi opiekunka seniorki.

W sprawie pomocy dla stulatków zwróciliśmy się do krakowskich radnych. Po naszej interwencji radny Miasta Krakowa Dominik Jaśkowiec zobowiązał się, że przygotuje projektu uchwały, który zgłosi na sierpniowej sesji RMK.

- To jest specyficzna grupa mieszkańców, ze specyficznymi potrzebami, głównie w zakresie opieki i pomocy w bieżących sprawach dnia codziennego. Nie potrzebują kursów tańca, udziału w formach teatralnych itd... co oferuje miasto seniorom - mówi radny Jaśkowiec.

Radny dodaje, że musi to być program dostosowany do potrzeb stulatków, więc na pewno będzie zawierał pomoc w bieżących sprawunkach, opiekę, darmowy transport, a także działania wolontariuszy świadczone w domach stulatków.

- Myślę, że realizacja powinna być w formie otwartego konkursu ofert dla organizacji pozarządowych, aby nie robili tego bezpośrednio urzędnicy, tylko wolontariusze – mówi Dominik Jaśkowiec.

Inni radni, niezależnie od opcji politycznych, również zadeklarowali pomoc stulatkom. Radny Wojciech Krzysztonek zapewnił nas, że już pracuje nad przygotowaniem interpelacji, którą skieruje do prezydenta miasta. Także radna Iwona Chamielec wyraziła swoja aprobatę i zapewniła, że zapozna się ze sprawią i zorientuje w jaki sposób będzie można wspomóc krakowskich stulatków.

- Z pewnością warto wesprzeć naszych krakowskich stulatków. Pomysł warty jest rozeznania, dlatego w pierwszej kolejności wystosuję interpelację do prezydenta - zapewnił również radny Michał Drewnicki.

Co miasto oferujemy seniorom?

- Miasto Kraków kieruje swoje działania pomocowe do grupy seniorów dużo większej niż tylko osoby powyżej 100 roku życia - czytamy w odpowiedzi przesłanej przez Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia UMK.

Przede wszystkim, gdy zapytaliśmy urzędników o transport dla osób starszych, od którego zaczęła się cała ta sprawa, otrzymaliśmy w odpowiedzi informację od Elżbieta Kois-Żurek, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UMK - "Transport osób z niepełnosprawnościami na terenie Gminy Miejskiej Kraków, dofinansowany przez Urząd Miasta Krakowa, realizowany jest przez Firmę RTPartner Sp. z o. o. To usługa zniżkowego przewozu dla osób z niepełnosprawnościami, legitymujących się orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (lub orzeczeniami równoważnymi)". Oczywiście taka usługa ma również swój cennik. Pracownicy UMK przedstawiają nam również listę bezpłatnych i ogólnodostępnych działań skierowanych do krakowskich seniorów. Mowa tutaj między innymi o 52 placówka Centrów Aktywności Seniorów, które raczej kierują swoje programy do seniorów, którzy nadal są aktywni. UMK daje też za przykład wsparcie seniorów poprzez Złotą Rączkę, czy też darmowe konsultacje u podologa. Krakowscy seniorzy mogą też skorzystać z pomocy asystenta, którego zadaniem jest odwiedzanie starszych osób i pomaganie im w codziennych obowiązkach w domu i poza nim. Jest także zorganizowana akcja transportu meleksami dla tych seniorów, którzy chcą odwiedzić groby zmarłych, lecz nie dadzą rady sami przemieszczać się po cmentarzach.

Jednak jak zwraca nam uwagę opiekunka Pani Wandy, Ci najstarsi mieszkańcy Krakowa nie skorzystają z tych usług, a te które naprawdę są im niezbędne, póki co, jeszcze nie są świadczone, bądź wymagają opłat i wcześniejszej rezerwacji.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska