8 czerwca miało miejsce czytanie prezydenckiego projektu uchwały dotyczące nadania nazwy oraz określeniu i przyjęciu regulaminu Zakrzówka. Radni dopatrzyli się kilku kontrowersyjnych zapisów, między innymi takich, że na terenie parku nie będzie można słuchać muzyki z głośników, grillować czy samodzielnie przebywać osobom do 15. roku życia.
Pawła Bystrowskiego, radnego dzielnicowego z Dębnik zbulwersował zapis o zakazie wprowadzania zwierząt i ich kąpieli w akwenie. Jak wspomina radny, sam jest właścicielem labradorki, która kocha pływać.
Uważam, że taki zapis dyskryminuje osoby, które posiadają czworonogi. Wiadomo, nie każdy pies lubi pływać, ale taki przepis jest wykluczający i nielogiczny, przecież zdarza się, że stan higieny wielu ludzi jest dużo gorszy niż niejednego psa - twierdzi radny.
Radny postanowił zebrać podpisy pod projektem uchwały za tym, aby na terenie parku Zakrzówek wyznaczona została specjalna strefa, w której kąpiel zwierząt będzie dozwolona.
Uzasadnienie proponowanych zmian ma brzmieć w następujący sposób: „Całkowity zakaz wprowadzania zwierząt do wody byłby dyskryminujący dla osób posiadających zwierzęta domowe. Proponowana strefa będzie kompromisem, który powinien zadowolić posiadaczy np. psów. Strefa będzie oddzielała zwierzęta od osób wchodzących do wody, które nie akceptują obecności zwierząt poprzez pozostawienie dla nich dominującej ilości powierzchni przylegającej do akwenu”.
Coraz więcej stref dla kąpieli dla zwierząt
O komentarz w tej sprawie zapytaliśmy również Krakowskie Stowarzyszenie Obrony Zwierząt. - Projekt regulaminu powstającego parku Zakrzówek, który przewiduje zakaz kąpieli zwierząt jest niemądry i stanowi oczywistą dyskryminacją właścicieli psów w naszym mieście. Wyznaczenie specjalnej strefy dla kąpieli psów w Parku Zakrzówek jest jak najbardziej rozsądnym rozwiązaniem i zasługuje na poparcie.[/cyt]
Agnieszka Wypych Prezes KSOZ wspomniała również, że na terenie kraju przybywa takich miejsc, a niedawno plażę dla psów uruchomiono np. nad Zalewem Kryspinów.
Ewentualne zmiany w 2024 roku
Aleksandra Mikolaszek z ZZM przypomina, że zakaz dotyczący kąpieliska dla zwierząt podyktowany jest w takich miejscach wskazaniami sanepidu. - Wśród radnych powstała propozycja utworzenia miejsca przeznaczonego dla zwierząt w miejscu, w którym ewentualnie byłoby to możliwe, czyli w okolicy dużego zbiornika w parku Zakrzówek. Wymaga to natomiast odpowiedniego przygotowania i zabezpieczenia terenu, dlatego, jeśli miałoby powstać takie miejsce, będzie to przyszyły sezon 2024 r. Ta część parku Zakrzówek zostanie oddana do użytkowania dopiero w przyszłym roku.
Terminy zgłaszania poprawek
Regulamin kąpieliska w parku Zakrzówek musi zostać jeszcze zatwierdzony przez Radę Miasta Krakowa. Do 15 czerwca radni mogą zgłaszać poprawki. Natomiast 29 czerwca na sesji Rady Miasta Krakowa odbędzie się dyskusja, po której podjęta zostanie uchwała, na mocy której regulamin zyska docelowy kształt.
Poprawka do projektu uchwały
Wniesiona została poprawka do projektu uchwały. W nowym regulaminie zakazuje się kąpieli zwierząt lub wprowadzania ich do wody, z wyłączeniem miejsc do tego wyznaczonych przez Zarządcę Parku. Dodatkowo "Kąpiel zwierząt lub wprowadzanie ich do wody dopuszcza się tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Zarządca Parku wyznaczy przynajmniej jedno miejsce przeznaczone do kąpieli zwierząt lub wprowadzania ich do wody".
FLESZ - Jak pielęgnować swoje wewnętrzne dziecko?. Jak rozmawiać z dziećmi o trudnych tematach?

- Gdzie na szybki wypad z Krakowa? TOP 10 urokliwych miejsc z dala od zgiełku
- Wyjątkowe i bardzo tanie domy do remontu wystawione na sprzedaż w Małopolsce!
- Ogromne podwyżki płac w Krakowie i Małopolsce. Kto dostał najwięcej?
- Miss Małopolski 2022 wybrana! Koronę założyła Aleksandra Budnik z Nowego Sącza
- Wielkie wykopy. Totalna zmiana krajobrazu na północy Krakowa