https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Remont parku Bednarskiego. Specjaliści z AGH wypowiedzą się, jak zabezpieczyć ściany kamieniołomu

Bartosz Dybała
Park Bednarskiego
Park Bednarskiego Oskar Nowak
Dopiero po protestach mieszkańców przeciwko stawianiu w zabytkowym parku Bednarskiego stalowego ogrodzenia u podnóża ścian kamieniołomu, pracownicy z Zarządu Zieleni Miejskiej zdecydowali o zasięgnięciu w tym temacie opinii specjalistów z Akademii Górniczo-Hutniczej. W ogromnym uproszczeniu, mają znaleźć rozwiązanie, dzięki któremu odwiedzającym oazę zieleni w środku miasta nie spadnie kamień na głowę. Zgodnie z wizją urzędników miało przed tym chronić właśnie ogrodzenie, dzięki któremu ludzie nie podchodziliby zbyt blisko ścian. Ale protestujący podkreślali, że będzie ono w rażący sposób naruszać wyjątkowe wartości przyrodnicze parku.

"Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom krakowian poprosiliśmy ekspertów z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie o ocenę planowanych prac pod kątem bezpieczeństwa dla środowiska a przede wszystkim dla przyszłych użytkowników parku. W tym celu specjaliści z AGH wykonają szczegółową ekspertyzę ścian dawnego kamieniołomu" - informuje ZZM.

Protest mieszkańców i złożenie petycji do prezydenta Jacka Majchrowskiego

Konflikt wokół remontu parku Bednarskiego. Mieszkańcy w tryb...

Jednocześnie miejscy urzędnicy zachęcają: "Przed przystąpieniem do badań, korzystając z wiedzy profesjonalistów i zapoznając się z ich opiniami, wspólnie zastanówmy się nad tematem zabezpieczeń dawnego kamieniołomu w zabytkowym Parku Bednarskiego.
Zapraszamy do rozmowy dotyczącej dostępnych metod, ich funkcji oraz możliwości, jakie one nam dają w kontekście tworzenia miejsc ogólnodostępnej rekreacji".

Rozmowa odbędzie się 3 listopada o godz. 17 w Muzeum Podgórza.

Przypomnijmy, że ostatnio mieszkańcy złożyli w krakowskim magistracie petycję, w której w trybie pilnym domagają się zmiany zakresu robót budowlanych w planowanym do remontu parku Bednarskiego. - Projekt rewitalizacji nie posiada poparcia społecznego - podkreślają.

Park Bednarskiego

Kraków. Znamy wykonawcę przebudowy zabytkowego parku Bednars...

Zarząd Zieleni Miejskiej podpisał już umowę z generalnym wykonawcą przebudowy parku Bednarskiego - firmą Krisbud. Inwestycja będzie warta ponad 17,8 mln złotych. Teraz urzędnicy czekają na harmonogram prac ze strony wykonawcy. Nie wiadomo, czy projekt remontu zostanie okrojony ze zbędnych zdaniem mieszkańców elementów. - Będą dalej prowadzone rozmowy z projektantem, małopolskim wojewódzkim konserwatorem zabytków, radą dzielnicy XIII - zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami - przekazał ZZM. Jednocześnie wykonawca będzie szykował się do rozpoczęcia prac w terenie. W tegorocznym budżecie na prace związane z przebudową zabytkowego parku zarezerwowano ponad 3,7 mln złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

m
mieszkaniec
Chyba prościej byłoby sprawdzić do ilu wypadków doszło w tym miejscu przez ostatnie 50 lat i wtedy zacząć się zastanawiać nad tym czy jest sens w ogóle myśleć o "poprawieniu" bezpieczeństwa.
l
lewakomdujwchupę
30 października, 12:17, wojtyła zawyła !:

Powiem krótko. O wszystkim, nawet o każdym jednym szczególe w takiej sprawie, muszą wyłącznie decydować stali mieszkańcy Podgórza i osoby korzystające na co dzień z tego Parku. Ten Park jest dla nich, i oni za to płacą. To jest ich Park ! Jeżeli natomiast coś się tam jakimś urzędasom, albo majchroniemu, lub pseudo naukowcom, czy innym takim wsiowym specjalistom nie podoba, to najlepiej wrócić do siebie na wiochę. Albo może sobie odstawiać swoje chamskie i bezczelne cyrki gdzie indziej, na przykład na terytorium nowohuckim.

Jesteś dzieckiem Ruska?

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska