https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Remont Szarego Domu. Powstaną tu muzealne sale

Anna Piątkowska
Dom Szary jest częścią Muzeum - Miejsca Pamięci KL Plaszow w Krakowie
Dom Szary jest częścią Muzeum - Miejsca Pamięci KL Plaszow w Krakowie brak
W Szarym Domu ruszyły pierwsze prace remontowe, w przyszłości w budynku powstaną sale muzealne. Dom przy ul. Jerozolimskiej 3 jest jedyną zachowaną budowlą historyczną na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu Plaszow. Obecnie jest częścią Muzeum - Miejsca Pamięci KL Plaszow w Krakowie.

- Obiekt został przekazany wykonawcy prac, roboty zaczną się najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu. Planowane prace są związane z wykonaniem hydroizolacji fundamentów i zabezpieczeniem budynku przed wilgocią, ich przebieg zależy od warunków atmosferycznych – mówi Kamil Karski z Muzeum KL Plaszow. - To część długofalowych działań, obecny etap ma na celu zabezpieczenie budynku przed dalszą degradacją.

Prace będą prowadzone pod nadzorem budowlanym, konserwatorskim oraz archeologicznym.

Wybudowany w 1925 roku Szary Dom, pierwotnie pełnił funkcję budynku administracyjnego cmentarza Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie i siedziby Bractwa Przedpogrzebowego Chewra Kadisza. W czasie funkcjonowania KL Plaszow mieściły się w nim biura zarządu obozu, a w jego piwnicach areszt.

Po wojnie w budynku urządzono mieszkania komunalne i prywatne. W 2016 r. Szary Dom został przeznaczony na miejsce pamięci, a od 2021 roku, kiedy Muzeum KL Plaszow stało się odrębną instytucją kultury, budynek stał się jego siedzibą. W przyszłości w Szarym Domu prezentowane będą wystawy.

- Budynek zostanie zaadaptowany do potrzeb muzeum. Na pierwszym piętrze oraz w piwnicach znajdzie się część wystawy stałej. Na drugim poziomie usytuowane będą pokój kontemplacji, sala edukacyjna oraz mediateka – miejsce do pracy własnej dla odwiedzających muzeum – wyjaśnia Kamil Karski.

Dom przy ul. Jerozolimskiej 3 będzie miejscem, w którym prezentowane będą głosy świadków, doświadczenia bycia w obozie i osobiste historie związane z płaszowskim obozem.

- Wystawa stała Muzeum KL Plaszow mieścić się będzie w dwóch budynkach: historycznym Szarym Domu i nowo wybudowanym Memoriale. Przygotowanie projektu wykonawczego dla budynku Memoriału jest w toku – informuje Kamil Karski.

Projekt dotyczący upamiętnienia KL Plaszow zakłada pozostawienie terenu dawnego obozu w możliwie niezmienionym i autentycznym stanie, umieszczenie tablic informacyjnych i oznaczeń ważnych miejsc. Natomiast obok, przy ul. Kamieńskiego miałby powstać nowy budynek muzealny tzw. Memoriał, a także parking dla kilku autobusów i park.

Koszt przedsięwzięcia szacowany jest na ok. 50 mln zł. W podpisanym w czerwcu 2020 roku liście intencyjnym, ministerstwo i miasto zobowiązały się do końca 2025 roku przeznaczyć na realizację inwestycji po połowie tej kwoty.

Na rynku widać duży spadek zainteresowania kredytami hipotecznymi

od 16 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska