https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Rocznica powstania Armii Krajowej. Oddali hołd walczącym i poległym w obronie Ojczyzny [ZDJĘCIA]

Piotr Tymczak
Kraków. Rocznica powstania Armii Krajowej. Oddali hołd walczącym i poległym w obronie Ojczyzny
Kraków. Rocznica powstania Armii Krajowej. Oddali hołd walczącym i poległym w obronie Ojczyzny Adam Wojnar
W niedzielę, 14 lutego, obchodzimy 79. rocznicę powołania Armii Krajowej. Z tej okazji wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz dyrektor krakowskiego oddziału Instytut Pamięci Narodowej Filip Musiał oddali hołd walczącym i poległym w obronie Ojczyzny. Mszę w katedrze na Wawelu koncelebrowal metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

To pod sztandarem Armii Krajowej zjednoczył się cały naród wypełniony patriotycznym pragnieniem serc i dążeń niepodległościowych. Dzisiejsza data przypomina nam o heroizmie i oddaniu wszystkich tych, którzy przysięgli swoją wierność Polsce. Oddajemy im hołd i mówimy: pamiętamy!

– mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Uroczystości upamiętniające powołanie Armii Krajowej rozpoczęły się uroczystą mszą świętą odprawioną w katedrze na Wawelu. Koncelebrował ją metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Następnie złożono kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Armia Krajowa powstała z przekształconego Związku Walki Zbrojnej. Na jej czele stanął gen. Stefan Rowecki „Grot”. W szczytowym okresie liczyła ona ponad 300 tysięcy zaprzysiężonych żołnierzy, z których każdy wypowiadając słowa przysięgi, wyrażał gotowość oddania życia w służbie Ojczyźnie.

Ogólnopolska organizacja, która powstała w 1939 roku, to dla ogółu mieszkańców Polski – Armia Krajowa. Historycy i osoby zainteresowane dziejami konspiracji wiedzą jednak także o dacie 14 lutego 1942 r. To wtedy bowiem oficjalnie zaczęła funkcjonować nazwa „Armia Krajowa”.

14 lutego 1942 r. do kraju dotarła depesza, w której Naczelny Wódz, gen. Władysław Sikorski, rozkazywał: "W ślad za moim rozkazem l.2926 z dnia 3 IX 1941 r. 1. Znoszę dla użytku zewnętrznego nazwę Związek Walki Zbrojnej – wszyscy żołnierze w czynnej służbie wojskowej w Kraju stanowią „Armię Krajową” podległą Panu Generałowi, jako jej dowódcy 2. Stanowisko Pana Generała nosi nazwę Dowódcy Armii Krajowej […]".

Z pojęciem „Armia Krajowa” kojarzy się dzień 27 września. Tego dnia uroczyście obchodzimy w Polsce Dzień Polskiego Państwa Podziemnego, święto żołnierzy AK. Faktycznie jest to data upamiętniająca dzień zawiązania pierwszej ogólnopolskiej organizacji konspiracyjnej, podporządkowanej Rządowi RP – Służby Zwycięstwu Polski. Organizacja ta szybko uległa przekształceniu w Związek Walki Zbrojnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

a
adrian klęczący !

Wesołe jest społeczeństwo, w którym można gloryfikować członków band post akowskich. Najbardziej mnie bawi, że to dzielne towarzycho, samo nie poszło kanałami, żeby z gołymi rękami odbierać broń Niemcom, a później z nimi walczyć (sami se z nimi wesoło kolaborowali, a walczyli najchętniej tylko z bezbronnym podczas okradania i gwałtów), tylko podszczuli młode tumaństwo. Efekt, stolica tego nieszczęsnego państwa zmieciona do poziomu gruntu, i ok. 200 tys wytępionych. Jak później sobie zobaczyli do czego doprowadzili, to żaden sku..syn sobie nie strzelił w łeb, ani się nie powiesił, tylko mili bohaterowie wyklęci sobie spier..lili na zachód. Życzę dużo pomników !

G
Gość

Pojęcie względne...bo co byłoby lepsze...żebym w Niemczech żyła bo przejelaby Polskę i mialabym wolności obywatelskie, lepszy los. .czy taplam się w gnoju zacofanej polskości i urojen religijnych pozbawionych człowieczeństwa ...także mam moralny dylemat...czy wolałabym afirmacje ludzi żyjacych czy afirmacje poległych trupow

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska