https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Ruszył drugi nabór na hejnalistę na wieży kościoła Mariackiego

Marcin Banasik
Podczas pierwszej rekrutacji aż 35 osób kandydowało na stanowisko krakowskiego hejnalisty, ale niestety nikt nie przeszedł rekrutacji. Ostatni kandydaci polegli na testach sprawnościowych
Podczas pierwszej rekrutacji aż 35 osób kandydowało na stanowisko krakowskiego hejnalisty, ale niestety nikt nie przeszedł rekrutacji. Ostatni kandydaci polegli na testach sprawnościowych Andrzej Banas /Polska Press
Po nieudanym pierwszym podejściu, rozpoczęto drugi nabór na stanowisko hejnalisty na wieży kościoła Mariackiego. Poprzedni konkurs nie przyniósł zadowalających wyników jeśli chodzi o sprawność fizyczną ubiegających się o pracę, potwierdził jednak ich muzyczne umiejętności. W drugim naborze, docelowo, mają zostać wybrane dwie osoby.

FLESZ - 5 filarów Krajowego Planu Odbudowy

- Chcielibyśmy przyjąć dwie osoby, po to, żeby móc planować bezpiecznie grafiki i móc udzielać w odpowiednim czasie urlopy. Zbliża się okres wakacyjny i liczymy na to, że drugi nabór uda się rozstrzygnąć pozytywnie - mów Bartłomiej Rosiek, miejski rzecznik krakowskich strażaków.

Rekrutacja trwa od grudnia

Krakowska straż pożarna tuż przed świętami Bożego Narodzenia rozpoczęła nabór na stanowisko hejnalisty w wieży Mariackiej. Dokładnie chodzi o stażystę w służbie przygotowawczej (docelowo starszy ratownik), ale główne zadanie to odgrywanie hejnału mariackiego podczas 24-godzinnej służby. Powodem rekrutacji jest odejście na emeryturę Jana Sergiela, jednego z dotychczasowych hejnalistów. Straż liczy, że liczbę hejnalistów uda się jednak poszerzyć o dwa etaty.

Żeby zostać strażakiem hejnalistą trzeba przejść żmudny proces rekrutacyjny, który potrwa wiele tygodni. Rekrutacja składa się z siedmiu etapów. Jakie wymagania musi spełnić kandydat na hejnalistę? Poza oczywistą umiejętnością grania na trąbce wymagana jest m.in. dobra kondycja fizyczna. Do tego formalne wymagania, jak polskie obywatelstwo, pełnia praw publicznych i wykształcenie co najmniej średnie lub średnie branżowe.

Trzeba przyjść z własną trąbką

Gra na trąbce to etap II rekrutacji na hejnalistę. Wtedy sprawdzana jest umiejętność z gry na tym niezbędnym w pracy instrumencie. Co ważne, na rekrutacje trzeba się stawić z własną trąbką.

Po każdym 24-godzinnym dyżurze hejnaliście mają 48 godzin odpoczynku. Jak więc łatwo się domyślić, hejnalistów jest kilku. Wraz z odchodzącym na emeryturę Janem Sergielem jest ich sześciu. PSP w Krakowie chce jednak zwiększyć ich liczbę.

- Mamy sześć etatów, a po naborze chcemy mieć siedem, stąd rekrutacja na dwa stanowiska. Kandydować mogą zarówno mężczyźni, jak i kobiety – mówił nam Bartłomiej Rosiek, gdy startowała rekrutacja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Habebty. com - swietny prrojj-ekt dla dorroś1ych którzy chca znalezc parrtnerra do s-ekksu

G
Gość

to jak ten emerytowany dziadek wchodził na wieżę skoro odpadają młode kobiety za brak wytrzymałości fizycznej? to jakiś dziwny nabór

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska