FLESZ - 5 filarów Krajowego Planu Odbudowy
- Chcielibyśmy przyjąć dwie osoby, po to, żeby móc planować bezpiecznie grafiki i móc udzielać w odpowiednim czasie urlopy. Zbliża się okres wakacyjny i liczymy na to, że drugi nabór uda się rozstrzygnąć pozytywnie - mów Bartłomiej Rosiek, miejski rzecznik krakowskich strażaków.
Rekrutacja trwa od grudnia
Krakowska straż pożarna tuż przed świętami Bożego Narodzenia rozpoczęła nabór na stanowisko hejnalisty w wieży Mariackiej. Dokładnie chodzi o stażystę w służbie przygotowawczej (docelowo starszy ratownik), ale główne zadanie to odgrywanie hejnału mariackiego podczas 24-godzinnej służby. Powodem rekrutacji jest odejście na emeryturę Jana Sergiela, jednego z dotychczasowych hejnalistów. Straż liczy, że liczbę hejnalistów uda się jednak poszerzyć o dwa etaty.
Żeby zostać strażakiem hejnalistą trzeba przejść żmudny proces rekrutacyjny, który potrwa wiele tygodni. Rekrutacja składa się z siedmiu etapów. Jakie wymagania musi spełnić kandydat na hejnalistę? Poza oczywistą umiejętnością grania na trąbce wymagana jest m.in. dobra kondycja fizyczna. Do tego formalne wymagania, jak polskie obywatelstwo, pełnia praw publicznych i wykształcenie co najmniej średnie lub średnie branżowe.
Trzeba przyjść z własną trąbką
Gra na trąbce to etap II rekrutacji na hejnalistę. Wtedy sprawdzana jest umiejętność z gry na tym niezbędnym w pracy instrumencie. Co ważne, na rekrutacje trzeba się stawić z własną trąbką.
Po każdym 24-godzinnym dyżurze hejnaliście mają 48 godzin odpoczynku. Jak więc łatwo się domyślić, hejnalistów jest kilku. Wraz z odchodzącym na emeryturę Janem Sergielem jest ich sześciu. PSP w Krakowie chce jednak zwiększyć ich liczbę.
- Mamy sześć etatów, a po naborze chcemy mieć siedem, stąd rekrutacja na dwa stanowiska. Kandydować mogą zarówno mężczyźni, jak i kobiety – mówił nam Bartłomiej Rosiek, gdy startowała rekrutacja.
- Kto nie może wziąć ślubu kościelnego? Oto przypadki, gdy ksiądz odmówi narzeczonym
- Tylko prawdziwe maseczki, przyłbice na Grunwald MEMY
- Kraków bogaty i biedny. Ranking krakowskich dzielnic według dochodów mieszkańców
- Nowa lista leków refundowanych. Najwięcej zmian dla pacjentów onkologicznych
- Zobaczcie, jak kiedyś wyglądały Dolne Młyny
