Wybuch radości i łzy szczęścia - tak zareagowała na swoje nazwisko na listach przyjętych do krakowskiego V Liceum Ogólnokształcącego Anna Machowska z Łużnej koło Gorlic. Tam kończyła podstawówkę, już od siódmej klasy starała się odpowiednio przygotować, żeby dostać się do klasy biologiczno-chemiczno-matematycznej w Krakowie. Jest finalistką Małopolskiego Konkursu Biologicznego, organizowanego przez kuratorium oświaty.
- Marzenie to było ogromne. Chcę po tej szkole zostać lekarzem - wyznaje Ania. Teraz czeka ją przeprowadzka do Krakowa, gdzie będzie mieszkała w bursie.
Zdecydowanie niższe progi
Silnych emocji przy okazji ogłoszenia wyników nigdy nie brakuje, jednak obecna rekrutacja ogólnie jest spokojniejsza dla absolwentów klas ósmych i ich rodziców. W tym roku krakowskie podstawówki kończyło o 3,5 tysiąca mniej uczniów niż rok temu, nie ma też już tym razem kumulacji roczników jak w dwóch poprzednich latach. Konkurencja jest mniejsza, progi punktowe do poszczególnych klas - jak pokazały wyniki naboru - niższe.
W V Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie zazwyczaj najwyższe progi punktowe są do klasy określanej jako algorytmiczna (matematyczno-fizycznej) - oddziału pod patronatem Instytutu Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Instytutu Informatyki UJ.
- W zeszłym roku do "algo" - czyli klasy algorytmicznej, która współpracuje z UJ-otem i gdzie fakultet matematyczny i zajęcia z algorytmiki prowadzą pracownicy UJ-u - próg punktowy wynosił 192 punkty z groszem, a teraz - 172,45. W tym roku progi mocno spadły. Myślę, że to ma związek z tym, że jest nas o wiele mniej w tej rekrutacji - mówił nam Tomasz Biel, który w czwartek rano znalazł swoje nazwisko na listach przyjętych do V LO. Jest pośród 26 szczęśliwców, którzy dostali się właśnie do klasy "algo".
Tomek kończył Szkołę Podstawową nr 33 im. Króla Stefana Batorego przy ul. Konarskiego w Krakowie. To - jak pokazują wyniki egzaminu ósmoklasisty, a także rankingi edukacyjne - najlepsza krakowska podstawówka samorządowa.
- Jestem też finalistą konkursu kuratoryjnego z matematyki. To dało mi dodatkowo siedem punktów w rekrutacji. Ten konkurs był dość ciężki, wymagał solidnego przygotowania. Trzeba było poświęcić dużo czasu, żeby dostać się do tej klasy - podsumował Tomasz Biel. - W rekrutacji wskazałem też jakieś inne klasy w innych szkołach, ale chciałem się dostać tutaj do algorytmicznej. Chciałbym się tutaj przygotować do tego, żeby potem studiować informatykę na AGH - dodał młody krakowianin.
Listy kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia wywieszone w korytarzu krakowskiego V LO przy ul. Studenckiej Tomasz sprawdzał razem z innym absolwentem SP 33 - Szymonem Sanowskim.
On z kolei startował do klasy biologiczno-chemiczno-matematycznej pod patronatem Wydziału Chemii UJ i Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ. Też jest finalistą konkursu kuratoryjnego, tyle że historycznego. Jak nam mówił, w tym roku próg punktowy do tej klasy to 178,8 pkt., a poprzednio 180,4 pkt. Szymon dostał się - a była to jego wymarzona klasa.
- Tak naprawdę wybrałem tę klasę, bo przed nami niepewne czasy, a ona daje bardzo duży wachlarz możliwości. Rozszerza matematykę, więc w zasadzie ma się wstęp na większość kierunków na AGH, ale też można pójść na medycynę itd. - tłumaczył Szymon.
Najbardziej oblegane klasy i szkoły 2024
Szkoły ponadpodstawowe prowadzone przez miasto Kraków zaoferowały kandydatom do klas pierwszych na rok szkolny 2024/2025 ogółem 9467 miejsc, w tym:
- 4706 miejsc w 39 liceach ogólnokształcących
- 3656 miejsc w 22 technikach
- 1105 miejsc w 19 branżowych szkołach I stopnia.
"Liczba kandydatów starających się o miejsce w szkołach ponadpodstawowych była mniejsza niż w poprzednich dwóch latach. Krakowskie szkoły podstawowe (bez specjalnych) opuścił w tym roku rocznik liczący 5433 absolwentów, z których 4296 ukończyło szkoły samorządowe, a 1137 niesamorządowe. Jak co roku jednak o przyjęcie do krakowskich szkół ponadpodstawowych ubiegają się także absolwenci podstawówek niebędący mieszkańcami Krakowa" - informuje krakowski magistrat.
O przyjęcie do wszystkich typów szkół samorządowych ubiegało się 7100 kandydatów, w tym dla 4734 kandydatów priorytetem było dostanie się do liceum, dla 2020 - do technikum, a 346 osób chciało znaleźć miejsce w branżowej szkole I stopnia.
Zakwalifikowanych do przyjęcia zostało 6791 osób: 4298 do liceów, 2150 do techników i 343 do szkół branżowych. To te osoby znalazły swoje nazwiska na listach opublikowanych w dniu ogłoszenia wyników pierwszego etapu rekrutacji, czyli 11 lipca.
Jak przekazał nam krakowski magistrat, w tym roku kandydaci w Krakowie najchętniej aplikowali w liceach do klasy:
- z rozszerzonym językiem polskim, biologią i językiem angielskim w X Liceum Ogólnokształcącym - 4,03 podania na jedno miejsce,
- z rozszerzoną matematyką, biologią i chemią w IV Liceum Ogólnokształcącym - 3,15 podania na jedno miejsce
- z rozszerzoną matematyka, geografia, i językiem angielskim w IV Liceum Ogólnokształcącym - 2,92 podania na jedno miejsce.
W przypadku techników największym zainteresowaniem cieszyły się grupy rekrutacyjne dla zawodu:
- technik-programista w Technikum Łączności - 4,30 podań na jedno miejsce,
- technik informatyk (rozszerzona matematyka i informatyka) w Technikum Energetyczno-Elektronicznym nr 9 - 1,71 podań na jedno miejsce
- i -Technik programista (matematyka, informatyka) w Technikum Energetyczno-Elektronicznym nr 9 - 1,50 podania na jedno miejsce.
Natomiast jeśli chodzi o najbardziej oblegane szkoły, to średnio najwięcej kandydatów na jedno miejsce w skali całej szkoły było tym razem w liceach:
- IV LO - 2,14 chętnego na jedno miejsce
- VIII LO - 1,92
- VII LO - 1,81
- XLII LO - 1,74
- X LO - 1,72
oraz w technikach:
- Technikum Energetyczno-Elektroniczne nr 9 - 1,45 kandydata na jedno miejsce
- Technikum Łączności nr 14 - 1,26
- Technikum Mechaniczne nr 30 - 1,02
- Technikum Elektryczno-Elektroniczne nr 7 - 0,86
- Technikum Odzieżowe nr 18 - 0,85.
Co dalej w rekrutacji?
Od 11 do 15 lipca zakwalifikowani uczniowie mogą potwierdzać wolę przyjęcia do szkoły. W szkole, do której kandydat został zakwalifikowany, można to zrobić, składając oryginał świadectwa ukończenia szkoły podstawowej oraz oryginał zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty. Należy to zrobić, jeśli dokumenty te nie zostały wcześniej złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej.
Co z osobami, które nigdzie się nie dostały (a jest ich ok. 300)? Jak podają krakowscy urzędnicy, w szkołach prowadzonych przez miasto Kraków na uczniów czeka nadal 1932 miejsc wolnych, w tym: w liceach - 275, technikach - 1231 i branżowych szkołach - 426 miejsc. Od 17 lipca będzie trwała rekrutacja uzupełniająca, w której te osoby mogą wystartować (ponadto mogą skorzystać z oferty szkół niesamorządowych). Ona również prowadzona będzie z wykorzystaniem systemu informatycznego, tak jak rekrutacja zasadnicza. W rekrutacji uzupełniającej mogą uczestniczyć także kandydaci, którzy już zostali przyjęci do szkół w rekrutacji zasadniczej, ale jednak chcieliby spróbować dostać się do innej szkoły czy klasy.
Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco
