Małopolska od wielu lat wspiera rodziców najmłodszych dzieci w godzeniu obowiązków rodzinnych z pracą. W latach 2018-2023 z programu Małopolska Niania 2.0 dofinansowano prawie 900 małopolskich rodzin ze 149 gmin, w szczególności tych o utrudnionym dostępie do opieki żłobkowej.
-Udział w projekcie pozwolił rodzicom powrócić do pracy po dłuższej przerwie, związanej z opieką nad dzieckiem, podczas gdy w tym czasie ich pociechy pozostawały pod okiem niani. Wsparcie skierowano w szczególności do osób w trudniejszej sytuacji, do rodziców z niepełnosprawnościami, wychowujących dzieci do trzech lat z niepełnosprawnościami lub samotnie wychowujących dzieci - wyjaśnił wicemarszałek Łukasz Smółka.
Pod uwagę brani są rodzice: dzieci niepełnosprawnych, wychowujący dzieci do lat 3 z niepełnosprawnościami, samotnie wychowujący dzieci do lat 3.
Nadal potrzebne wsparcie
Ze względu na dotychczasowe doświadczenia i wciąż aktualne potrzeby w regionie, w kolejnych latach rodzice najmłodszych dzieci będą wspierani przez samorząd województwa.
-Na wsparcie finansowe małopolskich rodzin w zatrudnieniu niani - w latach 2024-2026 – przeznaczymy prawie trzy miliony złotych. Pieniądze pozwolą na sprawne godzenie życia rodzinnego z obowiązkami zawodowymi. Wieloletnie doświadczenia województwa pokazują, że potrzeby w tym zakresie są nadal aktualne. Jestem przekonany, że pomoc finansowa ze strony Małopolski pozwoli gminom poprawić sytuację mieszkańców regionu w dostępie do tak pożądanej przez nich formy opieki nad najmłodszymi - podkreślił wicemarszałek Łukasz Smółka.
Nabór wniosków gmin jest możliwy od dnia 22 lutego tego roku. Dokumenty dotyczące zasad realizacji wsparcia oraz wzór wniosku o przyznanie gminie dotacji dostępne są na stronie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie pod adresem www.rops.krakow.pl.
Szczegółowe informacje na temat prowadzonego naboru można uzyskać w Punkcie Informacyjnym Działu Małopolska Niania w siedzibie ROPS w Krakowie, ul. Piastowska 32 lub dzwoniąc pod numer telefonu 12 422 06 36 wewnętrzny 23 i 698 897 002 lub pisząc na adres e-mail [email protected].
Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli!

- Gdzie są najdroższe, a gdzie najtańsze mieszkania w Krakowie? Ranking dzielnic 2024
- Najpiękniejsze pary z krakowskich studniówek! To one przyciągały wzrok
- Pistacjowe croissanty robią furorę w internecie! Gdzie można je zjeść w Krakowie?
- Zimowe wycieczki w Tatry z dziećmi. Zobaczcie łatwe i przyjemne szlaki w górach