https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Skrzyżowanie ul. Dietla i Krakowskiej bez sygnalizacji świetlnej?

Piotr Rąpalski
Konrad Kozlowski/Polskapress
Trwają analizy dotyczące możliwości wyłączenia sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Dietla, Krakowskiej i Stradomskiej. Planowane rozwiązanie będzie omawiane podczas posiedzenia zespołu ds. bezpieczeństwa i organizacji ruchu.

FLESZ - Polska odchodzi do węgla Jest porozumienie

od 16 lat

"Jego celem jest dalsza poprawa warunków ruchu na skrzyżowaniu, utrzymanie priorytetu dla pojazdów transportu zbiorowego, ale także poprawa ruchu pieszego i rowerowego. Ewentualne nowe rozwiązania będą dostosowane do zmian wprowadzonych na ul. Dietla" - podają urzędnicy w komunikacie.

Skrzyżowanie ulic Krakowskiej i Dietla to obecnie jedyne miejsce na odcinku od ronda Grunwaldzkiego do ronda Grzegórzeckiego objęte pełną sygnalizacją świetlną. Z uwagi na szereg prac realizowanych na tym obszarze w przeciągu ostatnich dwóch lat wprowadzane były tu czasowe organizacje ruchu, które budziły liczne kontrowersje i dyskusje między rowerzystami, pieszymi i kierowcami.

"Działająca obecnie sygnalizacja świetlna, mimo przewidzianych w projekcie przebudowy ulicy Krakowskiej ograniczeń relacji na skrzyżowaniu oraz wprowadzenia zaawansowanych rozwiązań sygnalizacji świetlnej, wpływa w tym punkcie na przepustowość układu drogowego, utrudniając utrzymanie priorytetu dla transportu publicznego" - zaznaczają urzędnicy i dodają:

"Próba rozwiązania tej sytuacji poprzez wprowadzenie samych zmian w tzw. algorytmie sygnalizacji świetlnej poprawiających priorytet dla transportu zbiorowego nie przyniosła pożądanego efektu. Odbyłoby się to kosztem pogorszenia warunków ruchu dla pozostałych użytkowników w szczególności pieszych, ale także dla ruchu kołowego".

Dlatego, aby usprawnić i wyeliminować istniejące nieudogodnienia, trwają obecnie analizy i rozmowy na temat możliwości wyłączenia sygnalizacji świetlnej w tym miejscu. Równolegle z prowadzoną analizą przygotowywana jest również koncepcja wprowadzenia rozwiązań towarzyszących z zakresu organizacji ruchu drogowego.

Szczegółowe rozwiązania będą omamiane na Zespole ds. bezpieczeństwa i organizacji ruchu w skład którego wchodzą przedstawiciele Małopolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, policji, Straży Miejskiej Miasta Krakowa, Zarządu Transportu Publicznego, Zarządu Dróg Miasta Krakowa oraz Wydziału Miejskiego Inżyniera Ruchu.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
John
Należy wyłączyć te cholerne sygnalizacje na połowie skrzyżowań w mieście. One tylko utrudniają.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska