FLESZ - Uwaga piesi! Mandat za telefon na pasach
Dokładnie chodzi o zielony skwer w ciągu ulicy Retoryka. Radna Małgorzata Jantos (klub Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta Krakowa) chce, aby nosił on nazwę Praw Kobiet. W tej sprawie szykuje interpelację do władz Krakowa.
- Skwer poświęcony Prawom Kobiet jest wyrazem naszego szacunku dla wszystkich kobiet polskich walczących o prawa do edukacji, prawa wyborcze, prawa decydowania o życiu każdej kobiety, ponieważ nikt inny nie ma prawa w XXI wieku czynić tego w jej imieniu - tłumaczy radna w swojej interpelacji. Zamierza ją złożyć na najbliższej sesji rady miasta.
Setki chryzantem pod siedzibą PiS w Krakowie. Kwiaty są tam ...
Jak tłumaczy radna Jantos, nadanie takiej nazwy skwerowi to wyraz szacunku wobec kobiet, która od lat walczyły o podstawowe prawa.
"Walcząc o wstęp na wyższe uczelnie, Polki mierzyły się z uprzedzeniami i stereotypami głęboko zakorzenionymi w społeczeństwie. Polityka, urzędy, nauka stanowiły domenę mężczyzn. Prawo zakazywało kobiecie piastowania urzędów publicznych, swobodnego dysponowania majątkiem, niezależnego zarobkowania, sprawowania opieki i kurateli oraz występowania przed sądem. Niemal do końca XIX stulecia na ziemiach polskich kobiety traktowane były drugorzędnie w sferze wykształcenia. W Galicji i aż do lat 70. nie istniało średnie szkolnictwo żeński. Jak więc widać, niełatwa była droga Polek do zdobywania nie tylko miejsc w ławach studenckich, ale i wiedzy, prawa do wyborów etc. Zdawałoby się teraz, że były to zamierzchłe czasy, ale jeśli policzymy, to było to zaledwie 126 lat temu. Prawa kobiet do studiowania zdobywane były z trudem. Trzeba więc pamiętać, że o wiele oczywistych, zdawałoby się praw, trzeba konsekwentnie zabiegać, aby stały się obowiązujące wszystkich" - uważa radna Małgorzata Jantos.
Skweru nie trzeba tworzyć. Wystarczy nadać tylko nazwę miejscu, które już istnieje pomiędzy ulicami Marszałka Józefa Piłsudskiego i Smoleńsk. Skwer znajduje się w ciągu ulicy Retoryka, tuż koło krakowskiej siedziby Prawa i Sprawiedliwości.
Ta lokalizacja już nieraz była świadkiem różnych protestów przeciwko partii rządzącej. Na przykład w listopadzie w tym miejscu zostawiano setki chryzantem, co było formą protestu wobec nagłej decyzji rządu o zamknięciu cmentarzy przed uroczystością Wszystkich Świętych.
- Chcesz zaoszczędzić? Wyjmij te urządzenia z gniazdka
- Budowa S7 w Krakowie pomiędzy Mistrzejowicami i Nową Hutą [WIZUALIZACJE, MAPY]
- Zarobki w wojsku. Tyle zarabiają teraz żołnierze od szeregowego do generała
- Ciepło, ale oszczędnie. 9 porad, jak obniżyć rachunki za ogrzewanie
- Tak wyglądał krakowski Kazimierz zaledwie 60 lat temu
