https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Smog wielki, a miejskie tablice informacyjne znów tego nie widzą

Piotr Ogórek
Tablica informująca o smogu na rondzie Mogilskim. Dane z ok. godziny 10 we wtorek 28 stycznia
Tablica informująca o smogu na rondzie Mogilskim. Dane z ok. godziny 10 we wtorek 28 stycznia Piotr Ogórek
We wtorek rano w Krakowie znów mieliśmy spore przekroczenia dopuszczalnych norm zanieczyszczenia powietrza. Poziom stężenia pyłu PM 10 mocno przekraczał 100 mikrogramów na metr sześcienny. Problem w tym, że mieszkańcy mają kłopot, żeby się tego dowiedzieć z oficjalnych źródeł. Część tablic informacyjnych na przystankach przez większość dnia nie podaje o tym informacji, natomiast duże tablice (m.in. na rondzie Mogilskim) podają zaniżone dane.

WIDEO: Krótki wywiad

Podobną sytuację opisywaliśmy niecałe dwa tygodnie. Dopuszczalne normy stężenia pyłu PM10 były mocno przekroczone, ale dane na trzech dużych tablicach informacyjnych, postawionych w ramach budżetu obywatelskiego, tego nie pokazywały.

Podobnie jest we wtorek 28 stycznia. W komunikacie urzędu miasta średnia stężenia pyłu PM10 w godzinach porannych (1-8) była wysoka i wynosiła 130 ʮg/m3. Jeszcze wyższe stężenia pokazywał czujniki Airly (o różnicach w pomiarach pisaliśmy też ostatnio). Tymczasem ok. godziny 10 tablica informacyjna na rondzie Mogilskim była zielona i wskazywała raptem 49 ʮg/m3, co niby jest średnią dla całego miasta.

Patrząc natomiast na dane z oficjalnych stacji monitoringowych WIOŚ widać, że stężenie pyłów PM10 było o wiele większe (zdjęcie w galerii). Średnia do 8 rano wynosiła 130. Natomiast po tej godzinie tylko na dwóch z ośmiu stacjach pomiar był niższy niż 50 ʮg/m3 (zarówno dla godziny 9, jak i 10). Na pozostałych był o wiele wyższy. Niemożliwa jest więc średnia wynosząca 49.

Spotkanie urzędników wyjaśni problemy?

Urzędnicy odpowiadają, że dane na tablicach z budżetu obywatelskiego pobierane są z serwerów GIOŚ i aktualizowane co godzinę.

- Należy zaznaczyć, że są one narażone na akty wandalizmu. Ekrany są niszczone, niekiedy odłączane z zasilania, pojawiają się na nich graffiti – tablice po zgłoszeniach są naprawiane i czyszczone tak szybko, jak to jest możliwe. Sprawdzamy, co mogło być powodem poruszonego problemu. Niewykluczone, że był to odczyt tylko z jednej stacji, a nie średnia dla całego miasta - tłumaczy Kamil Popiela z biura prasowego magistratu.

Jak dodaje, w związku z powtarzającymi się problemami z wyświetlaniem aktualnych danych stężeń pyłów, w miniony czwartek odbyło się spotkanie, na którym ustalono, że informatycy GIOŚ skontaktują się z firmą, która obsługuje tablice i wzajemnie uzgodnią warunki techniczne w celu prawidłowego prezentowania stanu powietrza.

Gdzie są dane na tablicach przystankowych?

Na inną kwestią zwrócił natomiast nasz Czytelnik, Pan Artur ze Wzgórz Krzesławickich. - Jadąc dziś do pracy o 6 rano, zauważyłem, że nigdzie na wyświetlaczach przystankowych w drodze ze wzgórz Krzesławickich nie są podawane od jakiegoś czasu informacje o stanie jakości powietrza w Krakowie - napisał Pan Artur. Także on zwrócił uwagę na dane na tablicy na rondzie Mogilskim, które odbiegają od rzeczywistych odczytów.

Urzędnicy tłumaczą, że informacje na tablicach przystankowych pojawiają się trzy razy dziennie i są wyświetlane przez 15 minut. - Informacje pobieramy ze strony WIOŚ i wrzucamy do systemu o 6.15, 12.15 i 18.15. Wrzucamy aktualne dane, które trafiają na wszystkie tablice - mówi Marek Gancarczyk, rzecznik MPK.

Jak podkreślają urzędnicy, mogą zdarzyć się awarie, ale wtedy nie wyświetlają się wszystkie informacje na tablicy, w tym godziny przyjazdu tramwajów.

Stan klęski żywiołowej ze względu na katastrofalne powietrze...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Komentarze 15

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gosia

I co z tego , że tablice alarmują o stanie powietrza , żyć , chodzić do pracy trzeba .... A program czyste powietrze nie zapuka do drzwi więc zachęcam do skorzystania bo warto , przecież zdrowie najważniejsze jest . Sama uzyskałam dotację i polecam kocioł z niską emisją spalin od kostrzewy

K
Kris

Wszyscy płaczą i narzekają na Majchrowskiego to ja się pytam kto w takim razie na niego głosował bo ja nie!!!!

G
Gość

Jacek! Jedziesz równo z wyborcami.

G
Gość

Masakra! Na pierwszym zdjęciu ewidentnie widać jak kraków truje wszystkich. Więcej betonu lać.

B
Burmistrz Nowej Huty

Czyli pan pre-zydent celowo zaniza wartości smogu żeby tylko nie wprowadzać darmowej komunikacji miejskiej dla mieszkańców. Musi sobie odbić koszty kampanii wyborczej a zwłaszcza te 30 milionów wydane na darmową komunikację miejską do Bronowic. Dodając do tego minimalizacje siatki połączeń tramwajowych wszystko staje się oczywiste

G
Gość
28 stycznia, 13:55, św. NH:

Panki z maczetami. Smog z gaci bo biegnie nagi Gogo i Gigi wokół Krakowa na pełnej złodziejskiej kasie,

Kobierzyn czeka

G
Gość

Jaki rezydent, taki smród

q
qaren
28 stycznia, 13:27, KRAK:

a może to prywatne czujniki bez kalibracji zgodnej z przepisami zawyżają dane a miejskie czujniki pokazują dokładnie !?!?!?

skończcie te kłamstwa i marketing !!!!

Też tak uważam

G
Gość

Komedia!!!

G
Gość

Ale news

Majchrowski bezprawnie zajmuje fotel Prezydenta Krakowa haha.

G
Gość

le was krakusy urzędasy w dupla jadą

ś
św. NH

Panki z maczetami. Smog z gaci bo biegnie nagi Gogo i Gigi wokół Krakowa na pełnej złodziejskiej kasie,

j
ja go nie znam

Należy zawiadomić o podejrzeniu popełnienia przestępstwa Prokuraturę.

G
Gość
28 stycznia, 13:27, KRAK:

a może to prywatne czujniki bez kalibracji zgodnej z przepisami zawyżają dane a miejskie czujniki pokazują dokładnie !?!?!?

skończcie te kłamstwa i marketing !!!!

Skończ, ze swoją głupotą

K
KRAK

a może to prywatne czujniki bez kalibracji zgodnej z przepisami zawyżają dane a miejskie czujniki pokazują dokładnie !?!?!?

skończcie te kłamstwa i marketing !!!!

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska