Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków: studenci walczą o nocną przychodnię lekarską

Piotr Rąpalski
Wojciech Matusik
Studenci, szczególnie ci mieszkający na miasteczku studenckim AGH, protestują przeciwko zlikwidowaniu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w ambulatorium przy ul. Armii Krajowej. Narodowy Fundusz Zdrowia nie podpisał z placówką kontraktu. Twierdzi jednak, że studenci z okolicy miasteczka mają wystarczająco dobry dostęp do lekarza.

Protestuje nie mała grupka studentów, a Porozumienie Samorządów Studenckich Uczelni Krakowa, które zrzesza 19 krakowskich uczelni. - W ostatnim czasie otrzymaliśmy wiele skarg od osób, które straciły możliwość korzystania z dyżurów ratujących ich życie i zdrowie. Ambulatorium znajduje się w otoczeniu Miasteczka Studenckiego AGH oraz bloków mieszkalnych wynajmowanych w większości przez studentów. Bliska lokalizacja tego miejsca umożliwiała korzystanie z porad przez osoby mające napięty program zajęć oraz pozwalała na szybką interwencję w sytuacjach zagrażających życiu - pisze Porozumienie w swoim oficjalnym stanowisku.

Czytaj także:**Kibole i gangi na celowniku małopolskiego CBŚ**

Porozumienie obawia się, że ze względów finansowych i czasowych część studentów może całkowicie zrezygnować z korzystania ze służby zdrowia. W okresie letnim akademiki pełnią także rolę hoteli letnich, dlatego bliska lokalizacja ambulatorium umożliwiała studentom przyjeżdżającym do Krakowa i nie znającym miasta szybkie korzystanie z porad.

Okazuje się, że oferta ambulatorium przegrała z innymi w rejonie dzielnic Krowodrza i Bronowice, z przychodnią przy ul. Galla i drugą w centrum Zabierzowa. - Placówki przy ulicy Armii Krajowej 5 i przy ulicy Galla 24 znajdują się w centrum Krakowa, w odległości 1200 metrów od siebie. Dla części studentów bliżej jest do placówki przy ul. Armii Krajowej, ale dla części na Galla. - mówi Jolanta Pulchna, rzeczniczka Małopolskiego Oddziału NFZ. - Fundusz, podpisując umowy bierze pod uwagę dostępność do świadczeń dla całej populacji na danym obszarze, w tym osób starszych, częściej korzystających z pomocy medycznej, nie tylko jej części, którą stanowią studenci.

Czytaj także:**Kraków: siedzi za współżycie z 3,5 letnią córką**

Rzeczniczka przypomina, że przychodnie dedykowane specjalnie dla studentów już od wielu lat nie funkcjonują. Każdy student ma prawo wybrać swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej - To on decyduje, czy chce mieć lekarza blisko swojego akademika, czy blisko uczelni, czy kieruje się innymi względami. Z opieki lekarza może korzystać od poniedziałku do piątku między 8 a 18. Po tych godzinach, w weekendy i dni wolne od pracy może korzystać ze świadczeń w poradniach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W całym Krakowie jest ich 11 - dodaje Pulchna. Zaznacza, że z miasteczka AGH do poradni na Galla dojechać autobusem można w 15 minut, a dojść w pół godziny. - W sytuacji, gdy wielu mieszkańców Małopolski musi do lekarza czy ambulatorium całodobowego dojeżdżać 10-12 km taka odległość jest bardzo korzystna - kwituje rzeczniczka.

Stop podwyżkom w MPK! Dołącz do naszego protestu
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: 11 lat za próbę zabójstwa córki
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy
Skok do celu Adama Małysza: czytaj wszystko o ostatnim występie najlepszego polskiego skoczka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska