Szkoła Podstawowa nr 16 została założona na podstawie aktu fundacyjnego Rady Szkolnej Krajowej z 12 sierpnia 1892 r. jako czteroklasowa szkoła męska. Budynek szkolny przy ul. Dietla, zaprojektowany przez architekta miejskiego Stefana Żołdaniego, był wznoszony w latach 1890-92. Miały się w nim mieścić dwie szkoły: męska nr 16 i pięcioklasowa żeńska nr 17.
Pierwsze lekcje odbyły się w tym budynku 14 września 1892 roku. Do szkoły chodziły dzieci przeniesione z przepełnionych szkół nr 2, 5, 11. W czerwcu 1893 roku było zapisanych 391 uczniów - dzieci z sąsiednich ulic, a także części Kazimierza. W tej grupie 228 uczniów było wyznania mojżeszowego, 162 było katolikami, a jeden uczeń grekokatolikiem. W pierwszym roku pracowało w szkole ośmiu nauczycieli (w tym katecheta rzymskokatolicki i dwóch nauczycieli religii żydowskiej). 7 maja 1896 roku szkoła otrzymała imię cesarza Franciszka Józefa.
Po wybuchu I wojny światowej, przez cały sierpień 1914, budynek zajmował oddział artylerii fortecznej z Morawic, a od 1 września wprowadził się szpital wojskowy. Zawierucha dwóch wojen zmuszała szkołę do tułaczki, przenosin pod kolejne adresy. Ostateczny jej powrót na dobre do własnego budynku nastąpił w listopadzie 1944 roku.
W efekcie decyzji władz oświatowych o tworzeniu szkół koedukacyjnych 1 września 1969 r. połączono dwie szkoły nr 16 i 27. Placówka, która powstała przyjęła numer 16 i imię Jana Śniadeckiego.
W 2003 r. szkoła uzyskała tytuł „Szkoły z klasą”, a rok później... znalazła się na liście szkół do „wygaszania”. Protest rodziców przekonał radnych Krakowa i porzucono zamiar likwidacji.
Dziś SP 16 liczy 160 uczniów, a do Przedszkola nr 17, z którym tworzy jeden zespół, uczęszcza 85 przedszkolaków.
– Absolwentami naszej szkoły są m.in. Witold Cecot - profesor nauk technicznych na Politechnice Krakowskiej, Olgierd Mikołajski - kustosz zamku w Pieskowej Skale, również lekarze, m.in. Piotr Kłosiński, ordynator jednego z oddziałów Szpitala Rydygiera. A przez parę miesięcy chodził do naszej szkoły także Roman Polański – mówi Teresa Mazur, wicedyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6, w którego skład wchodzi SP 16.
***
Korzystałam z opisu historii szkoły na stronie http://sp16.com.pl
WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 27
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
Follow https://twitter.com/dziennipolski