Każda przyszła mama musi wiedzieć, że w trakcie ciąży dochodzi do szeregu zmian w narządzie wzroku. Głównie są to zmiany fizjologiczne uwarunkowane grą hormonów ciążowych, które - na szczęście - po porodzie powinny samoistnie cofnąć się. Chodzi m.in. o suche oko, progresję wady wzroku.
Lek. Anna Wolnik z Oddziału Okulistycznego w „Żeromskim” jednak przypomina, że w trakcie trwania ciąży niektóre schorzenia mogą niestety nasilić - np. obecne przed ciążą zmiany w siatkówce spowodowane cukrzycą (retinopatia cukrzycowa). Dlatego m.in. warto zgłosić się do okulisty, aby zweryfikować czy nie dzieje się nic złego.
W „Żeromskim” okuliści zbadają panie w ciąży bez kolejki i skierowania.
- Profilaktyczne badanie narządu wzroku w ciąży pozwala przede wszystkim na wykluczenie obecności bezobjawowych zmian w oczach, które stanowią przeciwwskazanie do porodu siłami natury – wyjaśnia lek. Anna Wolnik. - Głównie mowa tu o bezobjawowym zwyrodnieniu siatkówki obwodowej. To schorzenie może pojawić się także u pań dotychczas nieleczonych okulistycznie - dodaje.
Istotne jest także to, że badanie okulistyczne np. siatkówki i jej naczyń pozwala na wczesne wykrycie zmian zagrażających życiu, które mogą manifestować się najpierw w oczach – m.in. przebiegu nadciśnienia tętniczego stan przedrzucawkowy.
Badania odbywają się w ramach Programu badawczego w „Żeromskim” dla pań zdrowych i z cukrzycą ciążową. Szczegóły i zapisy pod numerem tel.: 579 016 537.
Europę czekają chłodne miesiące. KE przedstawiła program oszczędzania energii

- Zanim wieś Zakopane stała się miastem. Tak tu było przed ponad 100 laty!
- Gdzie na szybki wypad z Krakowa? TOP 10 urokliwych miejsc z dala od zgiełku
- Będzie nowy wiek emerytalny w Polsce? Takie mogą być emerytury stażowe
- Najmodniejsze sukienki na wesele w 2023 roku. Takie są trendy w tym sezonie
- TOP 15 najlepszych parków rozrywki w Polsce. Tu warto przyjechać! RANKING