Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Szpital "Żeromskiego" powoli zaczyna "odmrażać" oddziały i wraca do planowych operacji

Patrycja Dziadosz
Patrycja Dziadosz
Joanna Urbaniec / Polskapress
Wtorek 12 maja okazał się być najgorszym jak do tej pory dniem od początku epidemii koronawirusa w Polsce pod względem liczby nowych zakażeń. Łącznie badania laboratoryjne wskazały dodatni wynik u 595 osób.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Zdecydowana większość, bo aż 492 przypadków pochodziło z woj. śląskiego, które stało się głównym ogniskiem koronawirusa. Na tym tle znacznie lepiej w podawanych przez ministerstwo zdrowia danych wypadała Małopolska. We wtorek badania laboratoryjne
potwierdziły zakażenie tylko u czterech osób.

Stosunkowo niewielki wzrost na tle innych województw w naszym regionie odnotowano również środę. W ciągu ostatniej doby SARS-CoV-2 stwierdzono u 10 osób. W sumie od początku epidemii w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 1084 osób. Jednocześnie rośnie liczba tych którzy wygrali walkę z wirusem. W naszym regionie jest 489 ozdrowieńców (stan na środę wieczorem).

Wznowione zabiegi

W ubiegłym tygodniu część krakowskich szpitali zdecydowała się na stopniowe wznawianie przyjęć w poradniach specjalistycznych. Wizyty z zachowaniem wzmożonego reżimu sanitarnego odbywają się m.in. w części poradni w szpitalu im. S. Żeromskiego i Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym, a także w wszystkich gabinetach specjalistycznych w szpitalu im. L. Rydygiera. Od poniedziałku 18 maja pacjentów będą znów przejmować lekarze specjaliści w poradniach w Szpitalu Uniwersyteckim.

Na kolejny etap stopniowego „odmrażania” oddziałów i powrotu do planowych zabiegów zdecydowały się w ty tygodniu władze szpitala „Żeromskiego”. Pierwsze zabiegi po przerwie przeprowadzono we wtorek. Zanim jednak pacjenci zostaną przyjęci na planową hospitalizację, będą najpierw poddawani testom na SARS-CoV-2. Wszystko po to, by koronawirus ponownie nie sparaliżował pracy żadnego z oddziałów lecznicy. Jedynymi oddziałem w lecznicy, które nadal poznaną zamknięte są oddział chorób wewnętrznych i neurologii.

Więcej autobusów dla medyków

Wczoraj wojewoda małopolski Piotr Ćwik poinformował również o swojej decyzji dotyczącej rozszerzenia - zapoczątkowanego przez miasto Kraków – projektu dotyczącego specjalnych linii autobusowych dla medyków.

- Ze względu na związane z epidemią ograniczenia w publicznym transporcie zbiorowym pracownicy szpitali mogą mieć trudności z dostaniem się do pracy. Dlatego wychodząc naprzeciw tym potrzebom, podjąłem tę decyzję – poinformował Piotr Ćwik.

Do tej pory specjalnych linii autobusowych było 10. Wojewoda postanowił o uruchomieniu czterech dodatkowych tras, kursujących do i z m.in takich miejscowości jak: Wieliczka, Niepołomice, Bochnia, Biskupice, Gdów, Dobczyce, Zielonki, Skała czy też Wolbrom.

Dedykowane pojazdy mają kursować przez siedem dni tygodniu, dwa razy dziennie co najmniej do końca maja. Ich rozkłady jazdy zostały przekazane krakowskim szpitalom. Środki transportu są odpowiednio oznaczone skrótem MED i numerem trasy. Transport dla medyka jest realizowany w oparciu o tabor miasta Krakowa i finansowany przez Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska