https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Tajemnicze betonowe konstrukcje na dawnym lotnisku w Czyżynach. Bunkry? Odpowiedź jest bardziej prozaiczna [ZDJĘCIA]

Piotr Ogórek
Opracowanie:
Betonowe konstrukcje w rejonie dawnego pasa startowego w Czyżynach. To najpewniej infrastruktura odwodnieniowa, która powstała w latach 70. XX wieku
Betonowe konstrukcje w rejonie dawnego pasa startowego w Czyżynach. To najpewniej infrastruktura odwodnieniowa, która powstała w latach 70. XX wieku Piotr Ogórek/Polska Press
Mieszkańcy Krakowa zwracają uwagę na betonowe konstrukcje, znajdujące się w pobliżu pasa startowego dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny. Niektórzy mówią, że mogą to być bunkry. Choć konstrukcje znajdują się w ziemi, to jednak z bunkrami niewiele mają wspólnego. To elementy infrastruktury technicznej służące odwodnieniu. Powstały w latach 70. XX wieku.

FLESZ - Lockdown w kolejnych województwach

Betonowe konstrukcje znajdują się w miejscu, gdzie ma powstać Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon. Są one nieco schowane pośród drzew i krzaków, w obszarze pomiędzy dawnym pasem startowym, al. Bora-Komorowskiego i osiedlem Akademickim.

Niektórzy mieszkańcy uważają, że mogą to być bunkry lub pozostałości po nich. To jednak wątpliwe, bo betonowe konstrukcje powstały zapewne w latach 70. XX wieku, już po tym, gdy lotnisko Rakowice-Czyżyny przestało działać w roku 1963. Jeśli spojrzymy na historyczne mapy satelitarne Krakowa (na miejskim portalu obserwatorium) z roku 1970, to w tym miejscu nic nie ma – są tylko łąki i pola.

Konstrukcje powstały nieco później i była to rzeczywiście infrastruktura odwodnieniowa. Teren wokół dawnego lotniska bywał bardzo podmokły i jego odwodnienie miało umożliwić bezpieczną budowę al. Bora-Komorowskiego. Drogę wybudowano, infrastruktura do odwadniania spełniła swoją rolę, a potem została porzucona.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Potwierdzam istnienie bunkrów. Mieszkałam w pobliżu lotniska i często robiliśmy tam wyprawy z innymi dziećmi. Był to początek lat 70-tych. Nie wolno było nam tam chodzić ponieważ w dalszym ciągu znajdowano niewypały. Pisanie o jakichś konstrukcjach odwadniających z lat 70-tych jest niepoważne i nieprofesjonalne.
m
malek

Oczywiście na lotnisku były bunkry. W latach 60-tych i na początku lat 70-tych po nich chodziłem. Tyle tylko, że były one w części wschodniej.

b
bombowiec

Nie wiem co to jest i do czego służyło. Pamiętam że w późnych latach 60-tych jako około 10 latek chodziliśmy na lotnisko z kolegą w poszukiwaniu pozostałości wojskowych: jak hełmy, broń itp. Jako mali chłopcy mieliśmy bujną wyobraźnię. Ale jedyne co tam znaleźliśmy to małe ślimaki lub muszelki po ślimakach w kolorze żółtym z brązowym paskiem. Wtedy myśleliśmy że są to bunkry. Tak więc nie mogły one powstać w latach 70-tych, tylko wcześniej.

B
B-5

Jakie tam konstrukcje odwodnieniowe! Jeszcze na początku lat 90tych na tym terenie były ogrody działkowe, między innymi jednego z "Budostalów" i co bardziej przemyślni działkowicze-budowlańcy stawiali tam sobie takie pseudoaltanki z obowiązkowym podpiwniczeniem betonowym, a niektóre zarządy poszczególnych ogrodów pracowniczych fundowały tam sobie lokalne hydrofornie, czerpiżce znakomitą wodę jurajską z olbrzymiego zbiornika artezyjskiego, który tam jest od zawsze.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska