- Niemal pół wieku temu grupa studentów stworzyła twórczą kooperatywę. Trzeba było ją jakoś nazwać, Bronisław Maj podsunął KTO: K jak Kraków, T jak Teatr, O, bo to ładna samogłoska - wspominał podczas jubileuszowego spotkania Jerzy Zoń, założyciel i dyrektor Teatru KTO.
Swoją działalność teatr zainaugurował w 1977 roku spektaklem "Ogród rozkoszy". Pierwszych dziesięć zamkniętych pokazów obejrzało kilkuset widzów, ponad rok później – niemal 3 tysiące w Krakowie i różnych miastach Polski.
Przez 45 lat działalności teatr Jerzego Zonia wystawił ponad 80 tytułów, zarówno tych na scenie jak i na ulicy, obejrzało w Polsce i na świecie około 3 000 000 widzów. Teatr gościł w ponad 250 miastach w ponad 40 krajach na 5 kontynentach. W trakcie blisko 300 zagranicznych podróży KTO prezentował swoje spektakle m.in. w Brazylii, Chinach, Iranie, Japonii, Kanadzie, Kolumbii, Korei Południowej, Kostaryce, Meksyku, Tunezji, USA i niemal wszystkich krajach Europy. Od 35 lat Teatr KTO jest także organizatorem Międzynarodowego ULICA Festival.
Renomę teatru budowały także międzynarodowe projekty, m.in. realizowany wspólnie z Operą Królewską w Oslo spektakl "Operacja Opera" z okazji 100-lecia powstania tej instytucji, instalację teatralną "Uchodźcy", którą obejrzało ponad 120 000 widzów, zrealizowaną w Lipsku z okazji 20. rocznicy upadku Muru Berlińskiego, spektakle "Musette et Polka", "Ziemia obiecana" i "Wizyta" w koprodukcji z festiwalami we Francji, Chorwacji i Niemczech czy "Cantatę" - sylwestrowe widowisko milenijne transmitowane przez BBC do ponad 120 państw.
- Początki istnienia teatru to także moja młodość i studia. Mając dobrą pracę jako aktor w teatrze STU, kończąc studia, zaangażowałem się w założenie niezależnej grupy teatralnej. Był to najpierw teatr studencki, który po latach, stał się poważną instytucją. Dziś Teatr KTO obchodzi jubileusz – swoje 45-lecie istnienia. Są to ponad cztery dekady, czyli jedno dorosłe życie. Udało mi się połączyć to życie z teatrem – kochając to, co robię, mogłem się z tego utrzymać i żyć. Wspominając to, pojawia się nuta sentymentu. – mówi Jerzy Zoń, dyrektor Teatru KTO.
Rok temu Teatr KTO rozpoczął działalność w swojej nowej siedzibie przy ul. Zamyskiego.
Jubileuszu 45-lecia istnienia Teatr KTO świętował premierą spektaklu "Arcadia" w reżyserii Jerzego Zonia. Inspiracją do powstania przedstawienia stała się twórczość poetycka Tadeusza Różewicza, w szczególności poematy "Zielona róża" i "Et in Arcadia ego".
Na kolejne spektakle tatr zaprasza 13, 14 i 15 października. Bilety dostępne są już na stronie oraz w kasie teatru.
"Roztoczona przed nami artystyczna wizja działa wbrew obowiązującym tendencjom naszych czasów, mówi nam: nigdzie się nie spiesz, wszędzie zdążysz, jesteś w raju i przesuwasz się w nim po to, by robić miejsce drugiemu człowiekowi i kolejnym pokoleniom. Dominujące w przestrzeni spektaklu ławki stają się symbolem, który pozostanie dla następnych pokoleń. Tych, którzy przyjdą po nas. Terapeutyczna moc sztuki Jerzego Zonia w minimalistycznej oprawie pełna wysmakowanej muzyki niesie ze sobą spokój i wzruszenie" - czytamy w opisie spektaklu.
- To była najbrzydsza ulica Krakowa. Pamiętacie jeszcze jak wyglądała?
- Malowniczy zakątek pod Krakowem: zamek, jezioro z zaporą i piękne drewniane chaty
- Chcesz zaoszczędzić? Wyjmij te urządzenia z gniazdka
- Horoskop jesienno-zimowy dla wszystkich znaków zodiaku
- Emerytury w październiku 2022. Takie przelewy będą dostawać emeryci po zmianach
- Najpopularniejsze imiona w tym roku w Krakowie. TOP 10 dla chłopców i dla dziewczynek
Nie będzie podwyżek ani dodatkowych benefitów dla pracowników
