Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Tegoroczna edycja konkursu w ramach festiwalu piosenki "Korowód" w rękach jury i internautów

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Anna Treter stworzyła Fundację "Piosenkarnia", która od trzynastu lat organizuje w Krakowie Festiwal Twórczości "Korowód" dedykowany piosence autorskiej.
Anna Treter stworzyła Fundację "Piosenkarnia", która od trzynastu lat organizuje w Krakowie Festiwal Twórczości "Korowód" dedykowany piosence autorskiej. Anna Kaczmarz/Polska Press
Tegoroczna edycja Festiwalu Twórczości „Korowód” będzie miała inną formułę niż dotychczas. Najpierw odbędzie się Konkurs Twórców i Wykonawców „Piosenkarnia”, o rozstrzygnięciu którego zdecydują internauci i jury, a potem – koncert w Dworku Białoprądnickim, transmitowany w internecie.

FLESZ - Koronawirus najniebezpieczniejszy w historii. Uważaj na siebie!

Festiwal Twórczości „Korowód” powołała do życia w 2008 roku Fundacja „Piosenkarnia” Anny Treter – popularnej krakowskiej wokalistki, znanej z solowej działalności i współpracy z grupą Pod Budą. Jej inicjatywa miała na celu promowanie piosenki autorskiej w języku polskim. Formuła festiwalu zakłada zarówno konkurs dla młodych wykonawców, jak również koncerty monograficzne dedykowane najwybitniejszym twórcom gatunku. W tym roku pandemia sprawiła, że impreza będzie miała inną formułę.

- Widzimy co przyniosły ostatnie dni. Spodziewając się, że tak będzie, postanowiliśmy przenieść w tym roku nasz festiwal do internetu. Ze względu na mniejszą dotację, okroiliśmy program do właściwie najważniejszego elementu naszego festiwalu – konkursu dla młodych artystów. Bo to jest naszym celem: wyłuskiwanie talentów, które gdzieś w Polsce piszą i śpiewają, a niewiele o nich wiemy, bo z jednej strony niechętnie udzielają się w mediach, a z drugiej – może nie mają szczęścia, by ich ktoś wypatrzył – mówi nam Anna Treter.

W tym roku Ogólnopolski Konkurs Twórców i Wykonawców „Piosenkarnia” ma inną formułę. Młodzi wykonawcy z całego kraju przysyłali do Krakowa nie nagrania audio, ale teledyski. W sumie dotarło ich aż 120, z czego komisja konkursowa wybrała 8 najciekawszych. Wideoklipy zostały umieszczone na stronie internetowej www.piosenkarnia.pl – i internauci mogą teraz głosować za jej pomocą na swoim zdaniem najciekawszą piosenkę do 10 listopada.

Kartony, na których wypisaliście hasła protestu, po strajkach zanieście do muzeum - będą świadectwem wydarzeń

Kraków. Transparenty Strajku Kobiet będą świadectwem obecnyc...

- Początkowo planowaliśmy tylko sześcioro wykonawców, ale ostatecznie wybraliśmy ośmioro, bo akurat tylu otrzymało od komisji równą ilość punktów. Boli mnie serce, że nie można było wyróżnić większej ilości, ponieważ poziom był zaskakująco wyrównany. Ale ze względów technicznych musieliśmy poczynić pewne ograniczenia. Piosenki te są bardzo różnorodne – od w pełni ukształtowanego rockowego zespołu, przez chłopaka z mandoliną, do nastolatek śpiewających dawny przebój Zbigniewa Wodeckiego – opowiada Anna Treter.

Głosowanie internautów wyłoni zwycięzcę publiczności, który otrzyma 1.500 zł. Z kolei nagrodę główną w wysokości 1.000 euro przyzna jury, w skład którego wchodzą: dziennikarz Wacław Krupiński oraz artyści - Robert Kasprzycki, Grzegorz Tomaczak, Jan Hnatowicz, Hanka Wójciak i Anna Treter. Ogłoszenie wyników nastąpi 11 listopada na stronie internetowej Fundacji „Piosenkarnia”. Laureaci konkursu zaprezentują się ze swoimi recitalami podczas przyszłorocznego „Korowodu”.

Drugim punktem tegorocznej edycji festiwalu będzie „Wieczór recitali” - 22 listopada o godz. 19 w krakowskim Dworku Białoprądnickim. Można go będzie „na żywo” obejrzeć w internecie.

- Pojawią się przyjaciele festiwalu, których twórczość jest godna pokazania. Hanka Wójciak zaprezentuje się tym razem w duecie Susanną Jarą z Ukrainy. Posłuchamy elektronicznego duetu Goch, który był naszym laureatem w zeszłym roku. Jakub Blokesz to z kolei bardzo czuły i wrażliwy na słowo songwriter. Monika Kowalczyk pisze piosenki, które są już rzadkością: z głębokim, ale lekkim tekstem i zwiewną melodią. No i mentorzy tych młodych artystów: ja i Grzegorz Tomczak we wspólnym programie – zapowiada Anna Treter.

Wizualizacje Centrum Muzyki na Grzegórzkach

Kraków. Będą konsultacje w sprawie budowy Centrum Muzyki na ...

W tym roku „Korowód” ma swoją trzynastą edycję. W tym czasie wśród jego laureatów znaleźli się tak utalentowani wykonawcy, jak Karolina Leszko, Kinga Rataj, Marta Honzatko, Piotr Dąbrówka czy zespół Duch. Odbyły się również koncerty monograficzne poświęcone twórczości takich wybitnych autorów polskiej piosenki, jak Marek Grechuta, Wojciech Młynarski, Agnieszka Osiecka czy Lech Janerka.

- Myślę, że przypomnieliśmy twórczość tych wielkich artystów w atrakcyjny dla współczesnego słuchacza sposób. Sale, w których odbywały się te koncerty, zawsze były wypełnione po brzegi. Daliśmy tez szansę zaistnienia młodym i nieznanym artystom. Laureaci konkursu zawsze mieli okazję po wygranej u nas zaprezentować się podczas specjalnych koncertów w „Trójce”. To była dla tych ludzi duża promocja. W tym roku przez pandemię musieliśmy zmienić nasze plany, ale mam nadzieję, że kolejna edycja odbędzie się już tak, jak to poprzednio bywało – podkreśla Anna Treter.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska