- Smutne mam obserwacje tegorocznego budżetu. Trwa teraz składanie wniosków. Tak naprawdę to jest cichy BO, bo miasto sprowadziło go do kilku citylightów, reklam na przystankach i tekstów w pewnych portalach internetowych. Brakuje pobudzenia społecznego, brakuje warsztatów, wyjścia i pobudzenia partycypacji. Nie zrobi się tego poprzez wieszanie plakatów z ludkami zachęcającymi do BO. Rozpoznawalność marki jest nadal niska, frekwencja głosujących również – mówi Tomasz Pytko, były Radny Budżetu Obywatelskiego w Krakowie, działacz społeczny, dziennikarz.
Podobne zdanie ma również Maciej Fijak, były członek RBO.
- Wynik krakowskiego BO, jeżeli popatrzymy na frekwencję, jest fatalny. Oscyluje ona w granicach 5 procent, co pokazuje jak bardzo nie działa BO w naszym mieście. Ludzie są do niego zniechęceni, m.in. ciągłymi zmianami: regulaminu, składu RBO, ciągłą awanturą wokół BO, którą generuje niestety Urząd Miasta - mówi Fijak.
Zarzut, jakoby krakowski BO był w tym roku słabo promowany, zostaje odpierany przez Urząd Miasta Krakowa. Z informacji przesłanej przez UMK dowiadujemy się, że "tegoroczna promocja budżetu obywatelskiego jest realizowana z wykorzystaniem sprawdzonych kanałów komunikacyjnych. Informacje na jego temat pojawiają się w lokalnej prasie, stacjach radiowych, w przestrzeni miejskiej oraz w mediach społecznościowych. W działania promocyjne są również zaangażowane miejskie jednostki organizacyjne jak również poszczególne rady dzielnic czy instytucje kultury".
UMK informuje także, że do dyspozycji mieszkańców od 30 marca br, przygotowano cykl webinariów składający się z 16 wykładów on-line. Panele są prowadzone przez praktykantów i ekspertów różnych jednostek. Webinaria są dostępne na stronie www.budzet.krakow.pl Do dyspozycji mieszkańców pozostaje również infolinia dedykowana BO i kontakt z poszczególnymi Wydziałami Miasta.
- Na przestrzeni ostatnich lat, liczba składanych projektów utrzymywała się w tendencji wzrostowej. W roku 2020 wpłynęło 988 projektów, a w roku 2021 były to 1043 projekty. Liczba projektów, które wpływają ulega zmianie na bieżąco. W odniesieniu do roku 2021 liczba złożonych projektów jest utrzymana na podobnym poziomie. Do już złożonych projektów dochodzi też znaczna liczba projektów, które wnioskodawcy jeszcze szlifują na platformie do składania projektów - dowiadujemy się w Wydziale Polityki Społecznej i Zdrowia UMK.
Mieszkańcy Krakowa mogą zgłaszać swoje pomysły do 25 kwietnia. Lista projektów pojawi się 15 września, a głosowanie na projekty będzie możliwe między 30 września, a 14 października. Zwycięzców poznamy 7 listopada.
- Blok jak zamek w Krakowie! "Najoryginalniejszy" w mieście! Kto jeszcze nie widział?
- Bierzemy je na potęgę! Oto efekty uboczne popularnych leków bez recepty.
- Zatopione Skawce. Wieś na dnie Jeziora Mucharskiego
- Te znaki zodiaku to najlepsze żony
- Z aptek zniknęło kilkanaście popularnych leków. Wycofał je GIF
- "Perły Śródmieścia" usunięte. To kolejna akcja krakowskiej straży miejskiej
