Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Trasa Łagiewnicka: Postępują prace w tunelach. Układają nawierzchnie i tory [ZDJĘCIA]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Trwają prace związane z budową Trasy Łagiewnickiej. Układane są kolejne warstwy nawierzchni nowej drogi oraz tory tramwajowe.
Trwają prace związane z budową Trasy Łagiewnickiej. Układane są kolejne warstwy nawierzchni nowej drogi oraz tory tramwajowe. Anna Kaczmarz
W ramach budowy Trasy Łagiewnickiej prowadzone są m.in. prace związane z układaniem asfaltu na ul. Rostworowskiego. Natomiast po drugiej stronie placu budowy montowane są elementy wyposażenia tunelu pod ul. Witosa. Trwają też roboty związane z wykonywaniem nawierzchni i torowiska w tunelu pod Białymi Morzami - między sanktuariami Bożego Miłosierdzia i św. Jana Pawła II.

FLESZ - Najdłuższy tunel w Polsce gotowy

od 16 lat

- W tunelach, mając na uwadze wytyczne dotyczące ochrony przeciwpożarowej, ułożona zostanie nawierzchnia z betonu cementowego. Natomiast na pozostałej części trasy już jest albo będzie kładziony asfalt. Główne prace w tunelach, związane z betonowaniem, zaplanowano od września do przełomu listopada i grudnia tego roku - informuje Krzysztof Migdał z gminnej spółki Trasa Łagiewnicka.

Podkreśla, że obecnie prowadzone są prace związane z układaniem nawierzchni na dwóch ulicach rozbudowanych w ramach inwestycji: na ul. Rostworowskiego (dwa pasy w każdym kierunku) oraz odcinku ul. Kobierzyńskiej w sąsiedztwie Trasy Łagiewnickiej. Tam prace miały się zakończyć do początku września, ale termin oddania tych dróg przesunięto do 10 września. Na opóźnienia wpłynęły warunki pogodowe związane z ostatnimi opadami deszczu, które spowodowały podtopienia na placu budowy.

Budowa Trasy Łagiewnickiej miała się zakończyć do końca 2021 r., ale wykonawca złożył wniosek, by termin ten został wydłużony o trzy miesiące (do końca marca 2022 r.) z powodu pandemii - podczas trzeciej fali wielu pracowników przebywało na zwolnieniach lekarskich oraz kwarantannie i czasowo nie można było wykonywać części robót. Teraz brane jest pod uwagę, że roboty mogą potrwać jeszcze dłużej z powodu podtopień.

Budowa wieżowca Unity Tower przy rondzie Mogilskim zakończyła się pod koniec września 2020 r. Pandemia przeszkodziła w tym, by to miejsce szybko zaczęło tętnić życiem.

Kraków. Wieżowiec przy rondzie Mogilskim wciąż walczy z fatu...

Przypomnijmy, że Trasa Łagiewnicka, o długości 3,5 km, powstaje na odcinku od ul. Grota-Roweckiego do skrzyżowania ulic Witosa, Halszki i Beskidzkiej.

W ramach inwestycji powstaje też linia tramwajowa z Kurdwanowa do ul. Zakopiańskiej z tunelem między sanktuariami Bożego Miłosierdzia i św. Jana Pawła II (w sąsiedztwie tunelu samochodowego). Na większości odcinków nowe torowisko zostało już ułożone. Prowadzone są jeszcze prace na końcowej części tunelu między sanktuariami (od strony ul. Zakopiańskiej).

Między sanktuariami, nad tunelami samochodowym i tramwajowy, powstaje natomiast część parkowa. Tam prowadzone są nasadzenia i układane są ścieżki spacerowe.

Budowana jest też m.in. kładka pieszo-rowerowa nad Trasą Łagiewnicką. Obiekt połączy ulice Ruczaj i Pszczelną.

W ramach zadania powstają też tunele: pod skrzyżowaniem ul. Turowicza i ul. Herberta (ok. 200 m), pod ul. Zakopiańską (ok. 60 m), od rejonu ul. Ludwisarzy do planowanego węzła z ul. 8 Pułku Ułanów i Nowoobozową (ponad 500 m), pod węzłem Trasy Łagiewnickiej i planowanej ul. 8 Pułku Ułanów (ok. 22 m), pod ul. Rostworowskiego, ul. Kobierzyńską i ul. Ruczaj (ok. 350 m; ziemia z tego tunelu zostanie wydobyta w momencie, w którym rozpocznie się budowa kolejnego odcinka III obwodnicy w tej części miasta – Trasy Pychowickiej).

Koszt Trasy Łagiewnickiej to 803,5 mln zł, a ze spłatą kredytu - ok. 1,2 mld zł.

Kraków. Zalana Trasa Łagiewnicka zamieniła się w Wisłę 2.0

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska