Opis inwestycji - Trasa Wolbromska
To kolejna inwestycja z pakietu zadań dla północy miasta, za które odpowiada ZIM.
Przypomnijmy: 10 czerwca Wojewoda Małopolski wydał decyzję zezwalającą na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla tzw. Trasy Wolbromskiej, czyli zachodniej obwodnicy Zielonek. Decyzja została opatrzona rygorem natychmiastowej wykonalności.
Zgodnie z decyzją ZRID wydaną na potrzeby realizacji ważnej dla mieszkańców północnej części Krakowa inwestycji, wywłaszczonych zostało 125 nieruchomości, z czego 20 z nich to nieruchomości zabudowane, a 12 to budynki mieszkalne.
Warto wiedzieć, że Trasa Wolbromska – zachodnia obwodnica Zielonek realizowana była na podstawie trójstronnej umowy w trybie „zaprojektuj i wybuduj” pomiędzy Województwem Małopolskim i Gminą Miejską Kraków, a firmą STRABAG Infrastruktura Południe Sp. z o.o. Nowa droga o długości około 2 km będzie przebiegać przez teren gminy Miejskiej Kraków i gminy Zielonki. Instytucją wiodącą odpowiedzialną za realizację kontraktu jest Zarząd Dróg Wojewódzkich. Za krakowski odcinek odpowiada Zarząd Inwestycji Miejskich.
Krakowski odcinek Trasy Wolbromskiej – zachodniej obwodnicy Zielonek rozpoczyna się w rejonie ul. Pachońskiego, gdzie łączy się ze zbudowaną pod nadzorem ZIM linią tramwajową do Górki Narodowej. W ramach zadania powstał około kilometrowy odcinek nowej drogi kategorii G do granicy Krakowa, posiadającej dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, wraz z chodnikami i ścieżkami rowerowymi. Wybudowany został łącznik pomiędzy nową trasą, a ul. Glogera wraz z rondem turbinowym. Rozbudowana na długości około 200 metrach została również ul. Glogera. W ramach zadania powstał również wiadukt nad torami kolejowymi oraz przejście podziemne umożliwiające ruch pieszy i rowerowy.
Trasa Wolbromska – zachodnia obwodnica Zielonek ma poprawić wyjazd z Krakowa na północ i odciążyć istniejące drogi dojazdowe do naszego miasta z gminy Zielonki. Nowa droga będzie się łączyć z północną obwodnicą Krakowa, realizowaną obecnie przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Dzięki temu powstanie alternatywna wobec ulicy Jasnogórskiej, Łokietka i al. 29 Listopada trasa wylotowa i wjazdowa do Krakowa od strony północnej.
Warto wiedzieć, że zgodnie z decyzją Zarządu Województwa Małopolskiego z 1 lipca ub. br., na krakowską część zadania, którego wartość to blisko 72 mln zł, przekazana zostanie dotacja w wysokości prawie 20 mln zł. Inwestycja będzie dofinansowana przez Unię Europejską z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, w ramach w ramach Osi Priorytetowej 7 Infrastruktura transportowa, Działanie 7.1 Infrastruktura drogowa, Poddziałanie 7.1.1 Drogi regionalne, Typ projektu A.
W Polsce przybywa uchodźców z Ukrainy

- Wędkarstwo to nie hobby, to styl życia! Najlepsze memy o wędkarzach
- Gdzie na sanki w Krakowie? Lista najlepszych górek do zjeżdżania na sankach MAPA
- Tak wyglądają wnętrza legendarnego hotelu Cracovia. Niebawem powstanie tu nowe muzeum
- Horoskop miłosny na grudzień 2023. Zobacz, co cię czeka w nadchodzących tygodniach!