MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Trasa Wolbromska otwarta dla kierowców. Nowa wylotówka z Krakowa ukończona. Czas na jej II etap

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Wideo
od 12 lat
Mieszkańcy Krakowa i Zielonek zabiegali o nią od dekad, ale dopiero w ostatnich latach północ stolicy Małopolski doczekała się rewolucji inwestycyjnej, a wraz z nią Trasy Wolbromskiej. W lutym 2022 roku zaczęły się dopiero poważne prace projektowe nad tą inwestycją. Budowa ruszyła natomiast w połowie 2022 roku i miała zostać skończona w rok, ale jak to bywa... trochę pracę się przeciągnęły. Dziś po godzinie 13 Trasą Wolbromską, która kosztowała ponad 111 mln zł, pojechały samochody. Udało się ją oddać do użytku przed świętami Bożego Narodzenia. To samo miało stać się przebudowywaną inną wylotówką na Warszawę, al. 29 Listopada, ale niestety się nie udało. Może uda się przed Nowym Rokiem. A tymczasem szykuje się już realizacja II etapu Trasy Wolbromskiej.

Opis inwestycji - Trasa Wolbromska

To kolejna inwestycja z pakietu zadań dla północy miasta, za które odpowiada ZIM.

Przypomnijmy: 10 czerwca Wojewoda Małopolski wydał decyzję zezwalającą na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla tzw. Trasy Wolbromskiej, czyli zachodniej obwodnicy Zielonek. Decyzja została opatrzona rygorem natychmiastowej wykonalności.

Zgodnie z decyzją ZRID wydaną na potrzeby realizacji ważnej dla mieszkańców północnej części Krakowa inwestycji, wywłaszczonych zostało 125 nieruchomości, z czego 20 z nich to nieruchomości zabudowane, a 12 to budynki mieszkalne.

Warto wiedzieć, że Trasa Wolbromska – zachodnia obwodnica Zielonek realizowana była na podstawie trójstronnej umowy w trybie „zaprojektuj i wybuduj” pomiędzy Województwem Małopolskim i Gminą Miejską Kraków, a firmą STRABAG Infrastruktura Południe Sp. z o.o. Nowa droga o długości około 2 km będzie przebiegać przez teren gminy Miejskiej Kraków i gminy Zielonki. Instytucją wiodącą odpowiedzialną za realizację kontraktu jest Zarząd Dróg Wojewódzkich. Za krakowski odcinek odpowiada Zarząd Inwestycji Miejskich.

Krakowski odcinek Trasy Wolbromskiej – zachodniej obwodnicy Zielonek rozpoczyna się w rejonie ul. Pachońskiego, gdzie łączy się ze zbudowaną pod nadzorem ZIM linią tramwajową do Górki Narodowej. W ramach zadania powstał około kilometrowy odcinek nowej drogi kategorii G do granicy Krakowa, posiadającej dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, wraz z chodnikami i ścieżkami rowerowymi. Wybudowany został łącznik pomiędzy nową trasą, a ul. Glogera wraz z rondem turbinowym. Rozbudowana na długości około 200 metrach została również ul. Glogera. W ramach zadania powstał również wiadukt nad torami kolejowymi oraz przejście podziemne umożliwiające ruch pieszy i rowerowy.

Trasa Wolbromska – zachodnia obwodnica Zielonek ma poprawić wyjazd z Krakowa na północ i odciążyć istniejące drogi dojazdowe do naszego miasta z gminy Zielonki. Nowa droga będzie się łączyć z północną obwodnicą Krakowa, realizowaną obecnie przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Dzięki temu powstanie alternatywna wobec ulicy Jasnogórskiej, Łokietka i al. 29 Listopada trasa wylotowa i wjazdowa do Krakowa od strony północnej.

Warto wiedzieć, że zgodnie z decyzją Zarządu Województwa Małopolskiego z 1 lipca ub. br., na krakowską część zadania, którego wartość to blisko 72 mln zł, przekazana zostanie dotacja w wysokości prawie 20 mln zł. Inwestycja będzie dofinansowana przez Unię Europejską z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, w ramach w ramach Osi Priorytetowej 7 Infrastruktura transportowa, Działanie 7.1 Infrastruktura drogowa, Poddziałanie 7.1.1 Drogi regionalne, Typ projektu A.

W Polsce przybywa uchodźców z Ukrainy

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska