https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków: tutaj niepełnosprawni nie zaparkują za darmo [INTERWENCJA]

Karolina Gawlik
To jeden z dwóch szpitali, gdzie dla inwalidów nie ma ulg
To jeden z dwóch szpitali, gdzie dla inwalidów nie ma ulg Andrzej Wiśniewski
21 lutego w artykule "Na tym parkingu inwalida też płaci" pisaliśmy o niepełnosprawnym Mieczysławie Piwowarczyku, który płaci za parking przed przychodnią przy ul. Ujastek. Po tej publikacji zwrócił się do nas Michał Święć, który zgłosił, że tak samo jest na parkingu przed Szpitalem im. św Rafała. Do byłego radnego dzielnicy XI napływają prośby niepełnosprawnych o pomoc w tej sprawie.

Płatny parking dla niepełnosprawnych... pod przychodnią

Jeżeli coś Cię denerwuje lub przeszkadza w Twoim mieście, daj nam znać! Dziennikarze "Gazety Krakowskiej" zajmą się problemem! Czekamy też na Twoje opinie, uwagi a także zdjęcia i wideo - pisz e-maila na adres [email protected], dzwoń - tel. 12 6 888 301. Do Twojej dyspozycji jest też profil "Gazety Krakowskiej" na Facebooku.

Inwalida może zaparkować tu za darmo, ale zaledwie na 10 minut. Potem musi płacić 4 zł za godzinę.

- W szpitalu jest lekarz pierwszego kontaktu, u którego pacjent spędza przynajmniej 20 minut. Do tego trzeba doliczyć dojście do gabinetu o kulach i czekanie w kolejce - mówi Święć. - Najbardziej boli mnie to, że jako dzielnica przekazywaliśmy szpitalowi ten teren, a on wykorzystał jego część w taki sposób. Jarosław Kajdański z zarządu dzielnicy XI, zwrócił się do prezesa szpitala, ale bez efektu. Przygotował więc pismo do Narodowego Funduszu Zdrowia oraz do Bogdana Dąsala, pełnomocnika prezydenta ds. osób niepełnosprawnych. - To, że inwalidzi są tam "kasowani" jest wbrew przepisom - mówi.

NFZ pod względem prawnym nie może nic zrobić, ale spróbuje pomóc. - Zaapelujemy do wrażliwości tej spółki. Rozumiemy, że utrzymanie parkingu kosztuje, ale pacjentów niepełnosprawnych nie jest chyba tak wielu, żeby zarabianie na nich miało sens - mówi Aleksandra Kwiecień z NFZ-u.

Szpital twierdzi, że nie ma wpływu na cennik parkingu, jednakże negocjował już z jego zarządcą. - Zgodnie z naszą prośbą wjazd na teren jest bezpłatny, jeśli czas pobytu pojazdu nie przekroczy 15 min. Na parkingu zostały również wydzielone cztery dogodne miejsca dla osób niepełnosprawnych - wyjaśnia rzecznik prasowy Justyna Bandoła. Do tej sprawy jeszcze wrócimy.

Word Press Foto 2012 - Najlepsze zdjęcie prasowe 2012 r. [GALERIA]


Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Komentarze 12

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
krakus
Kaleki to znaczy ubogi? Pełnosprawny to znaczy bogaty? Od kiedy to i dlaczego kryterium płacenia za parking przed przychodznią, z której korzystają i pełnosprawni i niepełnosprawni ma być kalectwo? Chcecie ulg bądź darmochy - to może ze względu na zasobność portfela?
1
Nie każdemu Bozia da się urodzić, zdrowym. Zycze ci człowieku, abyś ty miał wypadek i ci ktoś tak właśnie powiedział. Widać, że jesteś gówniarz niedojrzały
k
kuska
jakby kózka nie skakała to by nóżki nie złamała :PPPPP

XD
a
arek
Zaraz zaraz - apeluje się o równość osób kalekich i zdrowych więc niby czemu osoba kaleka ma nie płacić? Rozumem udogodnienia, które z racji kalectwa niejako się należą by nie odczuwać tak jego skutków. Ale parkowanie za darmo, bo ma się legitymację? To już chyba trochę za daleko.
a
arek
Zaraz zaraz - apeluje się o równość osób kalekich i zdrowych więc niby czemu osoba kaleka ma nie płacić? Rozumem udogodnienia, które z racji kalectwa niejako się należą by nie odczuwać tak jego skutków. Ale parkowanie za darmo, bo ma się legitymację? To już chyba trochę za daleko.
c
ciekawe
Proponuję ci POTWORZE, abyś mnie poznał osobiście, a potem sugerował co mam robić. No mi raczej skręcenie kostki nie grozi, ale wiem jak to boli z przeszłości.
W
Wyróżniony kalectwem
Zamień się ze mną!
W
Wyróżniony kalectwem.
Proponuję abyś zaczął ćwiczyć pompki. Jak twoje ciało będzie w najniższym położeniu (głowa) wówczas do głowy wleje się oleum jak mawiał Zagłoba. Po ćwiczeniach weź się za pisanie komentarza. A teraz poważnie. Lekkie stłuczenie kostki powoduje ogromną trudność i ból przy poruszaniu. A jak to jest przy kalectwie. Potrafisz sobie wyobrazić POTWORZE. Wiesz co to prawda i uczciwość. A ci, co mają lewe karty po kontroli powinni słono zapłacić aby popamiętali.
Skoro trybuni ludowi głosując ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym sami ją przekraczają to co, naród nie może?
a
antek
Czy bycie niepelnosprawnym sprawia,ze czlowiek jest lepszy? Wielu innych ludzi, niekoniecznie niepelnosprawnych, którzy są chorzy, ot na przykład na biodro, też korzystaja z parkingów i muszą płacić. Nie rozumiem dlaczego niepelnosprawni mają tu byc lepiej traktowani...przecież niekoniecznie są biedni, tak samo z reszta, pelnosprawni korzystajacy ze szpitala, nie musza byc bogaci, aa placic owszem.
k
karkowiak
Jak praking jest prywatny to czemu inwalida ma nie płacić?? i racja że każdy może wyrobić kartę inwalidy. A jak są aż 4 miejsca dla niepełnosprawnych to duzy ukłon w ich stronę.
C
CIEKAWE
Warto jeszcze dodać, że już tych kart postojowych to już jest plaga i wcale nie dziwi mnie fakt, że wszyscy mają płacić za postój bez wyjątku. Wszystko, że w mieście Krakowie jest tak bardzo łatwo dostać taką kartę.
C
CIEKAWE
Jak jest niewielu jak każdy dzisiaj kto chce może sobie legitymacje wyrobić. Wystarczy zaświadczenie odpowiednie i już masz kartę.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska