https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Ulewne deszcze spowodowały kolejne utrudnienia na budowie Trasy Łagiewnickiej [ZDJĘCIA]

Piotr Tymczak
W związku z ostatnimi opadami deszczu przesunięto oddanie do użytku dróg w rejonie Ruczaju, które są obecnie asfaltowane w ramach prac związanych z budową Trasy Łagiewnickiej.

FLESZ - Najdłuższy tunel w Polsce gotowy

od 16 lat

W ramach budowy Trasy Łagiewnickiej prowadzone są prace związane z układaniem nawierzchni na dwóch ulicach rozbudowanych w ramach inwestycji: na ul. Rostworowskiego (dwa pasy w każdym kierunku) oraz na odcinku ul. Kobierzyńskiej. Tam roboty miały się zakończyć do początku września, ale termin oddania tych dróg przesunięto do 10 września. Na opóźnienia wpłynęły warunki pogodowe związane z opadami deszczu, które spowodowały podtopienia na placu budowy. Teraz okazuje się, że oddanie dróg jeszcze bardziej się przesunie.

- Z powodu ostatnich intensywnych opadów deszczu prace związanie z asfaltowaniem przerwano na cztery dni. To opóźni oddanie ulic do użytku. Obecny termin to 15-17 września - przyznaje Krzysztof Migdał z miejskiej spółki Trasa Łagiewnicka.

Informują tam, że w związku z przygotowaniami do otwarcia dla ruchu ul. Rostworowskiego 7 września nastąpi zmiana organizacji ruchu na ul. Kobierzyńskiej. Zmiana polegać będzie na przełożeniu ruchu między jezdniami – z jedni zachodniej na jezdnię wschodnią.

Część placu budowy Trasy Łagiewnickiej znajduje się w sąsiedztwie Wilgi. Ostatnia fala silnych opadów deszczu spowodowała wezbranie tej rzeki. - Wprowadzone dodatkowe zabezpieczenia w połączeniu z już wykonanymi, a jeszcze nie zakończonymi, pracami przy wałach tej rzeki pozwoliły na uniknięcie jej wystąpienia z brzegów - zaznaczają w spółce Trasa Łagiewnicka.

Przygotowując się do zapowiadanego wezbrania wód Wilgi podjęto tam decyzję o ustawianiu dodatkowych barier betonowych na wale rzeki. Tymczasowe bariery zostały ułożone w miejscu budowy syfonów, a więc tam, gdzie podczas poprzednich ulew doszło do przelania się wód rzeki na plac budowy Trasy Łagiewnickiej.

Przypomnijmy, że Trasa Łagiewnicka, o długości 3,5 km, powstaje na odcinku od ul. Grota-Roweckiego do skrzyżowania ulic Witosa, Halszki i Beskidzkiej.

W ramach zadania powstają tunele: pod skrzyżowaniem ul. Turowicza i ul. Herberta (ok. 200 m), na terenie Białych Mórz między sanktuariami Bożego Miłosierdzia i św. Jana Pawła II (ok. 700 metrów), pod ul. Zakopiańską (ok. 60 m), od rejonu ul. Ludwisarzy do planowanego węzła z ul. 8 Pułku Ułanów i Nowoobozową (ponad 500 m), pod węzłem Trasy Łagiewnickiej i planowanej ul. 8 Pułku Ułanów (ok. 22 m), pod ul. Rostworowskiego, ul. Kobierzyńską i ul. Ruczaj (ok. 350 m; ziemia z tego tunelu zostanie wydobyta w momencie, w którym rozpocznie się budowa kolejnego odcinka III obwodnicy w tej części miasta – Trasy Pychowickiej).

W ramach inwestycji powstaje też linia tramwajowa z Kurdwanowa do ul. Zakopiańskiej z tunelem między sanktuariami Bożego Miłosierdzia i św. Jana Pawła II (w sąsiedztwie tunelu samochodowego).

Koszt Trasy Łagiewnickiej to 803,5 mln zł, a ze spłatą kredytu - ok. 1,2 mld zł.

Trwają prace związane z budową Trasy Łagiewnickiej. Układane są kolejne warstwy nawierzchni nowej drogi oraz tory tramwajowe.

Kraków. Trasa Łagiewnicka: Postępują prace w tunelach. Układ...

Budowa Trasy Łagiewnickiej miała się zakończyć do końca 2021 r., ale wykonawca złożył wniosek, by termin ten został wydłużony o trzy miesiące (do końca marca 2022 r.) z powodu pandemii - podczas trzeciej fali wielu pracowników przebywało na zwolnieniach lekarskich oraz kwarantannie i czasowo nie można było wykonywać części robót. Teraz brane jest pod uwagę, że roboty mogą potrwać jeszcze dłużej z powodu podtopień.

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

p
podatnik
Jędraszewszki da miastu karę za opóźnienie.

Biedne owieczki będą brodzić w błocie.
G
Gość
Na miejscu miasta wstrzymałbym finansowanie tej ciągnącej się jak guma do żucia budowy. Na pytanie wykonawcy "co z forsą?" odpowiedziałbym, że "przelewy są opóźnione z uwagi na ulewne deszcze". Albo "...bo pandemia".
:]
"Ulewne deszcze spowodowały kolejne utrudnienia na budowie Trasy Łagiewnickiej"

Jasne. "Jak nie urok, to sraczka". Jak nie "pandemia", to znowuż "ulewne deszcze"; jakieś usprawiedliwienie zawsze się znajdzie, nie?

A jak uda im się wreszcie tę trasę dokończyć i otworzyć, to "ulewne deszcze" pewnie będą ją regularnie blokować, przemieniając w tzw. "burzowca".

I chciałbym na koniec zauważyć, że ostatnie deszcze wcale nie były takie znowu "ulewne", to były całkiem zwyczajne deszcze. Jak ktoś pisze, że one były "ulewne", to pewnie w życiu ulewnego deszczu nie widział.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska