Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Ulica Kalwaryjska, jedna z najbrzydszych w mieście doczekała się debaty o jej przyszłości

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Ulica Kalwaryjska w Krakowie – główna, a jednocześnie najstarsza, ulica dzielnicy Podgórze w Krakowie. Biegnie od Rynku Podgórskiego do Ronda im. Antoniego Matecznego.
Ulica Kalwaryjska w Krakowie – główna, a jednocześnie najstarsza, ulica dzielnicy Podgórze w Krakowie. Biegnie od Rynku Podgórskiego do Ronda im. Antoniego Matecznego. Wojciech Matusik
Odrapane, brudne i zaniedbane budynki. Powoli znikające reklamy, co wymusiła uchwała krajobrazowa. Powyginane torowisko, popękana droga - to obraz ulicy Kalwaryjskiej, jednej z najbrzydszych w mieście, a łączącej centrum Podgórza z rondem Matecznego (rondo też do najlepiej zagospodarowanych nie należy). Nad przyszłością Kalwaryjskiej ma jednak odbyć się debata. Kiedy, z kim i co to da?

Urząd Miasta Krakowa, Fundacja BIS i Rada Dzielnicy XIII zapraszają do udziału w sąsiedzkiej debacie „Kalwaryjska: dziś i jutro". Spotkanie odbędzie się w najbliższy wtorek, 28 lutego, w Centrum Kultury Podgórza na ul. Sokolskiej 13, o godz. 18.00.

Kiedyś perła i duma Podgórza, jeden z najważniejszych traktów handlowych południowej Polski i fragment najdłuższej, idealnie prostej drogi w nowożytnej Europie. Jeszcze na przełomie XX i XXI w. miejsce tętniące życiem, idealne na sezonowe zakupy, gdzie w krótkim czasie można było „ubrać” całą rodzinę i załatwić wiele istotnych spraw.

Dzisiaj Kalwaryjska to cień dawnej świetności. Zatłoczona i opustoszała jednocześnie. Głośna, szara, miejscami zaniedbana. Ale wciąż „nie do ominięcia”, ważny punkt na codziennych mapach mieszkańców Podgórza i okolicznych dzielnic.

  • Jaki będzie kolejny rozdział jej historii?
  • Jakiej ulicy Kalwaryjskiej potrzebujemy w XXI w.?
  • Komu i jak powinna ona służyć?
  • Co będzie jej służyć i co pomoże przywrócić blask najważniejszej ulicy Starego Podgórza?

Te i inne pytania zostaną zadane podczas debaty „Kalwaryjska: dziś i jutro". Wezmą w niej udział radni Dzielnicy XIII, przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa, zajmujący się m.in. kwestiami transportu oraz mieszkańcy Starego Podgórza i okolic.

Debatę sąsiedzką poprzedzi wystąpienie eksperckie dr inż. arch. Ernestyny Szpakowskiej-Loranc z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej.

Spotkanie jest częścią projektu „Podgórska przestrzeń dobrego dialogu”, mającego na celu poruszanie tematów ważnych dla Dzielnicy XIII, animowanie dialogu i współpracy w społecznościach sąsiedzkich.

Projekt jest realizowany z dotacji programu „Aktywni obywatele – Fundusz Regionalny”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG. Projekt realizowany jest przez Fundację Biuro Inicjatyw Społecznych, we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa, Radą Dzielnicy XIII Podgórze oraz Bjerkaker Learning Lab z Oslo.

Aby wziąć udział w debacie, należy zapisać się poprzez FORMULARZ

Rocznica wojny na Ukrainie. Jak poradził sobie polski rynek pracy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska