FLESZ - Putin uznał separatystyczne republiki. Jak reaguje Zachód?

Planowane jest wzniesienie wielofunkcyjnego budynku z pomieszczeniami dydaktycznymi i biurowymi (m.in. sale seminaryjne i wykładowe), dużą aulą na 500-600 osób, zapleczem gastronomicznym, jak też miejscem dla lokalnego centrum informatyki wraz z niezbędną infrastrukturą. W obiekcie przewidziane są też pokoje gościnnie dla wykładających naukowców. "Mieszkania dla pracowników z zagranicy to jeden ze sposobów, w jaki chcemy przyciągnąć do uczelni wybitnych badaczy. Bo również ich obecność decyduje o tym, że kandydaci wybierają określone studia" - mówił w wywiadzie dla nas w 2020 r. rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie dr hab. Stanisław Mazur, prof. UEK.
Całkowity koszt inwestycji to 120 mln złotych. Jubileuszowy budynek ma być gotowy za dwa-trzy lata.
- Chcemy, by nowy budynek był ważną częścią tkanki miejskiej Krakowa. Aby nie był to kolejny obiekt, a obiekt wyjątkowy, podnoszący walory architektoniczne miasta. Perełka na mapie uczelni krakowskich - mówił w środę (23.02) na konferencji prasowej poświęconej temu przedsięwzięciu rektor UEK dr hab. Stanisław Mazur.
Uczelnia we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Kraków ogłosiła konkurs architektoniczno-urbanistyczny, którego celem jest uzyskanie najlepszego rozwiązania dla planowanego obiektu. Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie należy składać do 11 marca 2022, do godz. 14. Rozstrzygnięcie konkursu, ogłoszenie wyników Konkursu i otwarcie wystawy pokonkursowej przewidziane jest do 9 września br.
Teren planowanej inwestycji jest wpisany do rejestru zabytków jako układ urbanistyczny dawnej dzielnicy Kleparz. Nowy obiekt będzie też sąsiadował z budynkiem należącym do historycznego zespołu koszar z początku XX w. przy ul. Rakowickiej. Miejski konserwator zabytków w swoich zaleceniach wskazał więc, że projektowany budynek musi uwzględniać kontekst miejsca, zwłaszcza charakter znajdującej się w jego otoczeniu historycznej zabudowy. Zalecił stosowanie materiałów wysokiej jakości i materiałów naturalnych jako wykończenia najniższej kondygnacji.
- Chcemy zaprojektować budynek związany ze stuleciem, ale też budynek, który będzie łączył historię. Sala, w której się znajdujemy, kampus, budynek, cały teren jest zabytkowy, objęty opieką konserwatora zabytków. Jednocześnie ma to być spojrzenie na kolejne stulecie. Stąd to wyzwanie połączenia historii z nowoczesnością - mówił podczas środowej konferencji dr Krzysztof Głuc, dyrektor departamentu zasobów i rozwoju UEK. Zapowiedział również, że obiekt ma być "maksymalnie ekologiczny".
- Kolejne termy w Małopolsce otwarte. Nowa atrakcja w regionie
- WIELKI chiński horoskop na 2022 rok! Co Cię czeka w roku tygrysa?
- Podstępny omikron. 20 objawów wirusa, które mogą przypominać przeziębienie
- Te miejsca już tak nie wyglądają. Rozpoznasz Kraków na archiwalnych zdjęciach?
- Kolejne problemy na zakopiance. Opóźni się budowa tunelu pod Luboniem Małym