Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Uniwersytet Papieski i historyczny moment. Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowego kampusu uczelni

Julia Stankowska
Julia Stankowska
Wmurowanie kamienia miało uroczysty charakter. Pojawiło się wielu gości, którzy zasłużyli się w historii Uniwersytetu Papieskiego.
Wmurowanie kamienia miało uroczysty charakter. Pojawiło się wielu gości, którzy zasłużyli się w historii Uniwersytetu Papieskiego. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II
Sobota, 4 listopada 2023, zostanie zapamiętana już na zawsze przez władzę i studentów Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Wczorajsze wydarzenie, jakim było wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę kampusu uczelni, wielkimi literami zapisane zostało w historii uniwersytetu. Zobaczcie zdjęcia z tej uroczystości.

W sobotę o godz. 12 rozpoczęły się uroczystości wmurowania i poświęcenia kamienia węgielnego. Podczas wyjątkowych obchodów głos zabrał rektor UPJP2, ks. prof. Robert Tyrała:

- Dla Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie jest to bardzo ważny, historyczny dzień. Spełniają się bowiem, coraz bardziej, nasze marzenia o nowym i własnym miejscu, gdzie nie tylko będą prowadzone badania naukowe, gdzie nasi studenci doświadczać będą dobrej edukacji, ale także, gdzie będzie miejsce formacji i wychowania nowego pokolenia. Bowiem przyszłość, jak mówił nasz Patron, zaczyna się już dziś.

Podczas swojego przemówienia, przywołał również istotne wydarzenia z historii budowy Kampusu Jana Pawła II, które miały miejsce na przestrzeni ostatnich 24 lat. Wśród nich, nie sposób było pominąć historyczne odwiedziny Ojca Świętego:

- Bardzo ważne były odwiedziny oraz pobłogosławienie powstającego budynku biblioteki w dniu 17 sierpnia 2002 roku przez Ojca Świętego Jana Pawła II, a jego słowa „tu wam błogosławię na tym nowym miejscu”, stały się przesłaniem dla obecnych władz Uniwersytetu Papieskiego do zadbania o własne miejsce w Krakowie.

Rektor uczelni powitał również kard. Stanisława Dziwisza, darczyńcę kamienia węgielnego.

W uroczystości uczestniczył także abp Marek Jędraszewski, Wielki Kanclerz UPJPII. W swoim przemówieniu, metropolita krakowski nawiązał do swojej rozmowy z premierem dot. kryzysu szkolnictwa, wspomniał również słowa Jana Pawła II na temat tworzenia prawdy, a na koniec przypomniał o zbliżającej się rocznicy wydarzenia Sonderaktion Krakau, podczas którego krakowscy profesorowie siłą zostali wywiezieni do Sachsenhausen przez okupantów niemieckich.

Sam akt wbudowania odbył się na placu budowy kampusu, gdzie abp Marek Jędraszewski pobłogosławił kamień węgielny wraz z z aktem erekcyjnym.

Czym jest kamień węgielny pod budowę kampusu?

"To pamiątkowa cegła, która została umieszczona w Drzwiach Świętych Bazyliki św. Piotra w Watykanie pod koniec Nadzwyczajnego Roku Odkupienia 1983–1984, a następnie wydobyta z okazji otwarcia dokonanego przez Ojca Świętego Jana Pawła II na początku Wielkiego Jubileuszu Roku 2000." - czytamy na stronie internetowej uczelni.

Kamień węgielny to również prezent od kardynała Stanisława Dziwisza dla Uniwersytetu Papieskiego.

Kampus Uniwersytetu Papieskiego

Miejscem, które uczelnia wybrała pod budowę kampusu jest ul. Bobrzyńskiego, gdzie obecnie już znajduje się majestatyczna Biblioteka Uniwersytetu Papieskiego. Ruczaj jest terenem iście "studencki" ze względu na pobliskie sąsiedztwo Kampusu 600-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Co Polacy sądzą o polskim rolniku? - sonda

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska