https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Upamiętnili tragiczną śmierć 24 osób na Woli Justowskiej [ZDJĘCIA]

Piotr Tymczak
W tym roku przypada 78. rocznica pacyfikacji na Woli Justowskiej, która miała miejsce podczas II wojny światowej. Uroczystości upamiętniające tragiczną śmierć 24 osób odbyły się na Łące Męczeństwa przy ul. 28 Lipca 1943 r.

FLESZ - Bez szczepień możliwa jest czwarta fala

od 16 lat

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 17 przy pomniku zamordowanych Polaków, przy którym zostały złożone kwiaty. Później odbyła się msza św. w kościele NMP Królowej Polski przy al. Panieńskich Skał.

W nocy z 28 na 29 lipca 1943 roku Niemcy, pod dowództwem Eduarda Schuberta, otoczyli Wolę Justowską a także Bielany, Chełm, Olszanicę, Zakamycze, Przegorzały i część Zwierzyńca. Rano, między godziną 5 a 6, przystąpili do rewizji poszczególnych domów, z których wcześniej wywleczono wszystkich mieszkańców. Podczas rewizji na Woli Justowskiej, w mieszkaniu Ludmiły Korybutowej znaleziono ukrytą pod podłogą drukarnię, skąd wychodziły pierwsze numery konspiracyjnego „Dziennika Polskiego”.

Mieszkańców zgromadzono na łące przy dzisiejszej ul. 28 lipca 1943 r. Na miejscu rozstrzelano 21 osób. Ich zwłoki zakopano w dole. Dwie kolejne osoby zginęły w więzieniu na Montelupich, a jedna w KL Auschwitz-Birkenau. Po wojnie szczątki pomordowanych ekshumowano i pochowano w zbiorowej mogile na cmentarzu Salwatorskim.

Na miejscu zbrodni postawiono pomnik z wyrytymi na nim 24 nazwiskami zamordowanych.

Uroczystość upamiętniające tragiczne wydarzenia zorganizowała Rada i Zarząd Dzielnicy VII Zwierzyniec.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

d
d
Czy ktoś zabił tych niemców co zabili Polaków?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska