https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Upiorna cementownia w Nowej Hucie zniknęła. Jaka kryje się za nią historia?

Piotr Rąpalski
Kraków Nowa Huta. Tak znika cementownia, która kiedyś była prężnie działającym zakładem.
Kraków Nowa Huta. Tak znika cementownia, która kiedyś była prężnie działającym zakładem. Joanna Urbaniec
Kiedyś prężnie działający zakład produkcyjny, dający pracę i materiały do budowy. Dziś strasząca ruina. Stare budynki Cementowni Nowa Huta mogłyby posłużyć jako plan do filmu z dziedziny fantastyka postapokaliptyczna. Teraz znikają, ma zastąpić je nowa inwestycja. Ale jaka mroczna historia kryje się za tą stertą betonu i drutów? Najpierw zobaczcie w naszej galerii zdjęcia z tego, w co zamieniła się cementownia, dalej fotografie jak wyglądała tuż przed początkiem rozbiórki.

Od czerwca 2010 roku właścicielem zakładu jest spółka Cementownia Kraków Nowa Huta. "Ambicją załogi jest osiągnięcie silnej pozycji rynkowej, stabilna i wysoka jakość produkowanych cementów, profesjonalna obsługa klientów, troska o bezpieczeństwo i dbałość o środowisko" - czytamy na stronie internetowej firmy. Ale to miejsce przeszło burzliwą historię.

Rozpoczęcie budowy Cementowni nastąpiło 1 stycznia 1956 roku, natomiast uruchomienie Cementowni i wyprodukowanie 1 tony cementu odbyło się 30 kwietnia 1959 roku. Była powiązana z kombinatem. Wykorzystywała do produkcji cementu produkty powstające w hucie.

Po zmianie ustroju, transformacji i prywatyzacji "losy zakładu były bardzo burzliwe. Nowohucka cementownia zmieniała właścicieli, produkty, wielokrotnie wstrzymywano produkcję" - pisze krótko nowy właściciel.

Członkowie tureckiej rodziny U. w 1996 r. kupili Cementownię Nowa Huta i stworzyli w Krakowie sieć spółek. Przepuszczali przez nie wielkie pieniądze i majątek. Wciągnęli zakład w międzynarodową aferę. Efekt? Pozbawiona mienia i zadłużona cementownia pozwała przed trybunałem arbitrażowym w Paryżu Republikę Turcji o... 4,6 mld dol. A sprawcy ukryli się w Jordanii.

Kilka lat później grupa osób została oskarżona o nadużycia na miliony złotych oraz wyprowadzanie majątku z cementowni i innych spółek. Prokuratura postawiła zarzuty obywatelom Turcji Raufowi O. i Biserowi B. oraz trójce byłych polskich członków zarządu cementowni i innych spółek - Irenie J., Edycie Ł. i Jerzemu C. Cztery inne pracownice przedsiębiorstwa prokuratura oskarżyła o współudział w malwersacjach.

Cementownia Nowa Huta została sprzedana koncernowi Rumeli należącemu do rodziny U., jednej z najbogatszych rodzin w Turcji. Obiecali oni załodze milionowe inwestycje i wczasy na Riwierze. Po roku doprowadzili zakład do finansowej ruiny i zwolnili 320 z 360 pracowników.

W minionym roku ruszyła rozbiórka cementowni w Nowej Hucie przy ulicy Cementowej. Powstanie tam centrum magazynowe i logistyczne.

Panattoni, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, zbuduje park miejski w Krakowie - City Logistics Kraków I o łącznej powierzchni 36 500 m kw.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

E
Ehh

:)Pięknie .Najważniejsze ze jesteśmy ,,wolni89"i w monopolowym jest WYBÓR z 89 piw jasnych..plus.Bo jakby człowiek nie mial WYBORU,to by mial czas na....myślenie

G
Gość

Przypominam redaktorom definicję słowa Park : "teren rekreacyjny, przeważnie z dużą ilością flory, w tym często zadrzewiony. W miastach ma charakter dużego, swobodnie ukształtowanego ogrodu z alejami spacerowymi." W tym miejscu będzie głównie beton. To taki park jak z pisowców patrioci.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska