Obchody rozpoczęły się w sobotę 13 sierpnia i potrwają do środy 17 sierpnia. W tym czasie w Łagiewnikach organizowane są m.in. czuwania modlitewne, prezentacje tematycznych filmów.
Główne uroczystości zaplanowano na niedzielę. Wzięli w nich udział hierarchowie i wierni z całego świata. O godz. 10 odbyła się msza pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego. Nastąpiło także poświęcenie dwóch Dzwonów Nadziei, z których jeden trafi do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Winnicy w Ukrainie, drugi do kościoła Bożego Miłosierdzia w Lower Chittering niedaleko Perth w zachodniej Australii.
Inicjatywna Dzwonów Nadziei narodziła się w czasie pandemii. Dzwony są odlewane w pracowni ludwisarskiej Jana Felczyńskiego. Po poświęceniu w Łagiewnikach jadą w miejsca kultu Bożego Miłosierdzia. Dotychczas trafiły na Filipiny, do Brazylii, na wyspy Samoa i Tonga, do USA, Ugandy, Australii.
Abp Marek Jędraszewski homilię rozpoczął od słów św. Piotra z jego pierwszego listu do chrześcijan w Bitynii: „Wszystkie troski wasze przerzućcie na Niego, gdyż Jemu zależy na was”. – Bogu zależy na nas – podkreślał metropolita krakowski zaznaczając, że ta prawda wyraża się w pragnieniu Jezusa, który mówi, że przyszedł na świat po to, aby rzucić ogień na ziemię i aby on zapłonął (por. Łk 12, 49). Arcybiskup zwrócił uwagę, że chodzi o ogień prawdy i miłości, które zostały odrzucone i za które Chrystus zapłacił najwyższą cenę – śmierć. Ale byli też tacy, którzy przyjęli Jezusa jako Prawdę i Miłość. Stąd podziały i rozłamy między ludźmi – także dzisiaj – które dotykają nawet najbliższych – w małżeństwach i rodzinach.
– Jeżeli odrzuca się Boga, jeżeli gardzi się Chrystusowym orędziem prawdy i miłości, to tym samym odrzuca się człowieka, z jego godnością, z jego powołaniem do życia wiecznego – mówił arcybiskup wskazując na systemy totalitarne, agresje, zbrodnie, wojny, obecną wojnę na Ukrainie spowodowaną przez agresję Rosji.
– Odrzucenie Boga ma zawsze bardzo określoną cenę – podkreślał metropolita dodając, że Bóg w swoim miłosierdziu jednak nie opuszcza człowieka. W tym kontekście wskazał na sytuację Jeremiasza i zarówno dosłowny, jak i symboliczny sens słów o zanurzeniu człowieka w błocie. – Pan Bóg ciągle nad takim nieszczęsnym człowiekiem się pochyla, próbuje go ratować, tak jak uratował Jeremiasza – mówił arcybiskup zwracając uwagę na Boże miłosierdzie, które swój wyraz znajduje w Modlitwie Pańskiej, a także w wezwaniu Jezusa:„Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny”.
Przywołując wizję św. Siostry Faustyny, w której Jezus poprosił o namalowanie i czczenie obrazu Bożego miłosierdzia, abp Marek Jędraszewski stwierdził, że w ten sposób Chrystus uczy, jak zwracać się do Niego: „Jezu, ufam Tobie”. Metropolita przywołał fragmenty homilii św. Jana Pawła II wygłoszone w czasie kanonizacji św. Siostry Faustyny w Rzymie i w czasie konsekracji Bazyliki Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Zaznaczył, że w modlitwie „Jezu, ufam Tobie” odbija się echo słów św. Piotra o przerzucaniu wszystkich trosk na Boga, któremu zależy na człowieku.
Arcybiskup przytoczył też fragmenty Aktu zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu, którego Jan Paweł II 17 sierpnia 2002 r. dokonał w krakowskich Łagiewnikach.
- To oni tworzyli niezwykły koloryt krakowskich ulic i placów. Pamiętacie ich?
- Oto najbogatsze i najbiedniejsze gminy Małopolski. Jedna zwraca szczególną uwagę!
- Niezwykła wieś z Małopolski znów jest gwiazdą internetu
- Pod Krakowem dobiega końca budowa... hinduskiej świątyni
- 15 objawów, które świadczą o tym, że możesz być zakażony nowym subwariantem Omikronu
Największe pożary we Francji od stu lat
