https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. W Borku Fałęckim mają powstać nowe baseny. Są potrzebne "tylko" dwie rzeczy: teren i pieniądze

Piotr Tymczak
Nowe baseny mają powstać w miejscu dawnego kompleksu "Krakowianka" w Borku Fałęckim
Nowe baseny mają powstać w miejscu dawnego kompleksu "Krakowianka" w Borku Fałęckim ZIS Kraków/Anna Kaczmarz
Miasto Kraków przygotowuje się do zaplanowania i wybudowania otwartych kąpielisk wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz rekreacyjną w Borku Fałęckim. Odrębne analizy wykażą, czy może tam się też znaleźć 50-metrowy basen olimpijski.

Nieruchomości, na których planowana jest inwestycja objęte są miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego obszaru „Liban”, przyjętego uchwałą Rady Miasta Krakowa z 12 czerwca 2013 r., w którym przeznaczenie działek oznaczone
jest symbolem US - tereny sportu i rekreacji.

Kraków nie rezygnuje z basenów w Borku Fałęckim

O informacje dotyczące budowy basenów w Borku Fałęckim poprzez interpelację do prezydenta Krakowa zwrócił się Bogusław Kośmider, jeszcze jako miejski radny, który od niedawna jest prezesem Krakowskiego Holdingu Komunalnego.

"Zarząd Infrastruktury Sportowej nie zrezygnował z zamiaru realizacji inwestycji. Opracowana w 2020 r. koncepcja Dzielnicowego Centrum Sportu i Rekreacji „Krakowianka” przede wszystkim stanowiła materiał wyjściowy do określenia niezbędnego terenu potrzebnego dla realizacji planowanego przedsięwzięcia" - odpowiedział na interpelację wiceprezydent Krakowa Łukasz Sęk.

Trzeba znaleźć pieniądze w budżecie

Urząd zwrócił się do firmy UBM Residence Park Zakopianka w sprawie pozyskania brakujących działek pod inwestycję.

"Realizacja zadania polegającego na zabezpieczeniu środków finansowych na pozyskanie terenu od spółki UBM Residence Park Zakopianka sp. z o.o. zostanie rozważona w trakcie prac nad projektami budżetu Miasta Krakowa na rok 2025 oraz Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Krakowa na lata następne" - wyjaśnił wiceprezydent Łukasz Sęk.

Rozważą budowę basenu olimpijskiego

Bogusław Kośmider zadał też pytanie, czy planuje się ewentualne wykorzystanie terenu w Borku Fałęckim na większe kąpielisko, w tym na basen olimpijski.

"Obecnie trwają ustalenia dotyczące zmiany koncepcji DCSiR „Krakowianka”, których głównym celem będzie budowa otwartych basenów (kąpielisk) wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz rekreacyjną. Lokalizacja pod budowę basenu olimpijskiego wymaga
przeprowadzenia odrębnych analiz" - zaznaczył wiceprezydent Łukasz Sęk.

Przypomnijmy, że wcześniej miasto planowało budowę 50-metrowego basenu olimpijskiego na terenie przy Technikum Łączności przy ul. Monte Cassino. Ostatecznie zrezygnowano z tej lokalizacji.

Koncepcja basenu i zewnętrznego kąpieliska z plażą

Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie ma przygotowaną koncepcję budowy Dzielnicowego Centrum Sportu i Rekreacji „Krakowianka” przy ul. Żywieckiej Bocznej. Inwestycja planowana jest na dawnych, zdegradowanych obecnie terenach sportowo-rekreacyjnych „Krakowianka”, gdzie znajdowało się odkryte kąpielisko wraz z polem campingowym, domkami letniskowymi, budynkiem głównym oraz terenami rekreacyjnymi.

W skład nowego kompleksu ma wejść: budynek główny z podstawową funkcją krytej pływalni, hala sportowa z trybunami, parking podziemny i nadziemny na około 112 miejsc postojowych, budynek zaplecza sanitarno-szatniowego dla kortów tenisowych oraz obiekt sanitarny przy polu campingowym.

Zaplanowano także zewnętrzne kąpielisko wraz z mokrym placem zabaw, sztuczną plażą, strefą relaksu, korty tenisowe, boiska sportowe, ścieżkę sensoryczną, place zabaw, skatepark, flowpark i pole campingowe.

W Krakowie znikały odkryte baseny

Przypomnijmy, że przed około 10 laty z mapy miasta zniknęły trzy odkryte baseny: Krakowianka w Borku Fałęckim, basen Wisły w rejonie stadionu przy ul. Reymonta oraz nazywany basenem Polfy obiekt przy ul. Eisenberga na Grzegórzkach. Jeszcze wcześniej zamknięty został basen Cracovii przy al. 3 Maja.

Rozpoczęto budowę nowych basenów Clepardii na Prądniku Białym. Obecnie do dyspozycji mieszkańców pozostał zaledwie jeden odkryty basen: Wandzianka (dawna Krakowianka) w Nowej Hucie. Są jeszcze co prawda kąpieliska: Bagry, Zakrzówek, Przylasek Rusiecki. Ale nawet je wliczając, to stanowczo za mało na potrzeby niemal milionowego miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska