https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. W Manggdze na zwiedzających czeka niezwykła wystawa ilustracji botanicznych. Kiedy ją zobaczymy? [ZDJĘCIA]

Anna Piątkowska
Botaniczne poszukiwania. Sztuka botaniczna w XXI wieku" to pierwsza w Polsce wystawa ukazująca fenomen współczesnej sztuki botanicznej europejskiej i japońskiej
Botaniczne poszukiwania. Sztuka botaniczna w XXI wieku" to pierwsza w Polsce wystawa ukazująca fenomen współczesnej sztuki botanicznej europejskiej i japońskiej Aneta Zurek / Polska Press
Prace trzydziestu pięciu artystów zgromadzone na wystawie „Botaniczne poszukiwania. Sztuka botaniczna w XXI” wieku czekają na zwiedzających w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. To pierwsza w Polsce wystawa ukazująca fenomen współczesnej sztuki botanicznej europejskiej i japońskiej. Koniecznie wpiszcie ją na listę miejsc do odwiedzenia, gdy tylko otwarte zostaną muzea i galerie.

FLESZ - Idzie prawdziwa zima

Prezentowana w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha wystawa „Botaniczne poszukiwania. Sztuka botaniczna w XXI” to opowieść o świecie roślin i owadów uwiecznionym w dziełach artystów współczesnych i dawnych. Ekspozycja złożona jest z prac artystów europejskich i japońskich. Dzieła współczesnych twórców pokazane zostały w kontekście dzieł dawnych mistrzów ilustracji botanicznej: Basiliusa Beslera, Crispijna van de Passe Starszego i Młodszego, Jacoba Hoefnagela, Emanuela Sweerta, Elizabeth Blackwell i Marii Sibylli Merian.

- Są to dwie wystawy – pierwsza z nich to „Botaniczne poszukiwania”, przedstawiająca niezwykłe zjawisko jakim jest sztuka botaniczna, czyli obrazy twórców z Austrii, Francji, Holandii, Irlandii, Japonii, Niemiec, Polski, Rosji, Holandii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Włoch, którzy stworzyli własną interpretację ilustracji botanicznych, własny język wizualny - mówi dr Anna Król, kuratorka wystawy. - Tłem dla artystów współczesnych, jest, po raz pierwszy pokazywana w Polsce, wystawa prac Marii Sibylli Merian - największej i najciekawszej artystki botanicznej tworzącej na przełomie XVII i XVIII wieku.

Choć w sztuce współczesnej rośliny stanowią raczej tło czy element martwej natury niż kontynuację tradycji nowożytnej ilustracji roślinnej z albumów i herbariów, to zgromadzone na prace pokazują, że refleksja dotycząca natury nie tylko jest nieustannie obecna w sztuce, także w pracach młodych artystów, ale wciąż stanowi ich istotny temat.

- „Botaniczne poszukiwania. Sztuka botaniczna w XXI wieku” to pierwsza w Polsce wystawa ukazująca fenomen współczesnej sztuki botanicznej europejskiej i japońskiej. W czterech przestrzeniach przedstawiamy oryginalne interpretacje czterech ważnych aspektów botanicznych poszukiwań: I. Zbieranie, układanie i opisywanie, II. Uchwycenie chwili, III. Ukryte sekrety natury i IV. Celebrowanie piękna - podkreśla dr Anna Król.

Na wystawie spotkały się zarówno dawne ilustracje botaniczne z najnowszymi realizacjami, wśród których są m.in. są instalacje, fotografie, akwarele, rysunki, rzeźby. Obrazem sztuki botanicznej XXI wieku są tu komputerowe „Ogrody” z „Nowej botaniki” Bożki Rydlewskiej nawiązujące do „Alicji w Krainie Czarów” czy seria „Stwory” Karoliny Kowalskiej korespondujące z pracami Marii Sibylli Merian. „Botaniczne poszukiwania” prezentują również prace artystek, absolwentek krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych - akwarele Katarzyny Makieły-Organisty, artystyczny efekt projektu fotograficznego Edyty Dufaj i rzeźbiarski Kamili Piazzy opowiadający o relacji człowiek - natura czy baśniowe, leśne kompozycje Justyny Stoszek.

- Serie „Żywioły - woda i liście, Żywioły - lilie” Iwony Ornatowskiej-Semkowicz powstały wiosną ubiegłego roku, podczas pierwszego lockdownu. W tej opresyjnej sytuacji wykonała serię kilkudziesięciu grafik kwiatów, liści, lilii wodnych, będących nie tylko bezpośrednią reakcją na zamknięcie, ale też przywołaniem ocalającej mocy natury – wyjaśnia kuratorka.

Kiedy ją zobaczymy? Muzea pozostają zamknięte, a oficjalnie wystawa „Botaniczne poszukiwania. Sztuka botaniczna w XXI” czynna będzie do 28 lutego, jednak muzeum czyni starania, by przedłużyć ekspozycję, która do tej pory dla zwiedzających była dostępna zaledwie przez dwa dni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska