Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. W ostatnim roku znacznie podrożały mieszkania. Pandemia nie zatrzymała budownictwa [CENY]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Z najnowszego raportu Expandera i Rentier.io wynika, że rynek mieszkaniowy obronił się przed koronawirusem. w IV kwartale 2020 r. ofertowe ceny mieszkań w Polsce były średnio o 7,7 proc. wyższe niż przed rokiem. Autorzy raportu zaznaczają też, że z danych GUS wynika, iż w całym ubiegłym roku zarówno liczba mieszkań oddanych do użytkowania jak i pozwoleń na budowę przebiły poziomy z 2019 r. Sprzedaż lokali przez deweloperów również była bardzo wysoka. W porównaniu z rekordowym, 2019 r. spadła zalewie o ok. 5 proc. Przejdź do GALERII, by zobaczyć jakie są średnie ceny mieszkań różnej wielkości w Krakowie, o ile procent podrożały i jakie jest porównanie do ofert z innych dużych miast. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. 

Rok 2020 był trudnym rokiem pod wieloma względami. Pandemia i wprowadzone w związku z nią ograniczenia bardzo negatywnie wpłynęły na wiele branż. Rynek nieruchomości początkowo również przeżywał trudności. W II kwartale sprzedaż mieszkań i kredytów hipotecznych mocno spadła. Obniżyły się również ceny transakcyjne na rynku pierwotnym. Później jednak było coraz lepiej. Zaskakujące wyniki przyniósł szczególnie IV kwartał 2020 r. - komentuje Expander, który wraz z Rentier.io przedstawił nowy raport dotyczący cen mieszkań w Polsce.

- Choć wciąż istnieje wiele zagrożeń, to na 2021 r. zapowiada się kontynuacja boomu. Kredyty hipoteczne są najtańsze w historii. Stopniowo poprawia się również ich dostępność - podkreślają też autorzy raportu. - W 2021 r. stopy procentowe najprawdopodobniej pozostaną na obecnym poziomie i będą sprzyjać zakupom mieszkań zarówno dla siebie jak i jako inwestycje. Kluczowe w 2021 r. będzie natomiast to, czy bezrobocie utrzyma się na niskim poziomie i czy rynek najmu wróci do normalnej działalności. Jeśli tak, to rynek nieruchomości czeka kolejny rok wzrostów cen. Na duży popyt wskazują bowiem dane na temat liczby zapytań w google np. hasła „mieszkania na sprzedaż”, których na początku 2021 r. jest jeszcze więcej niż przed pandemią - dodają.

Małe mieszkania zdrożały we wszystkich miastach

Wśród analizowanych 16 miast ceny w ofertach dotyczących małych mieszkań (do 35 mkw) wzrosły wszędzie. Aż w sześciu miastach ceny w IV kwartale 2020 r. były o ponad 10 proc. wyższe niż przed rokiem. Rekordzistą jest Sosnowiec, gdzie jest aż o 19 proc. drożej niż przed rokiem. Na drugim biegunie jest Toruń, gdzie ceny wzrosły tylko o 2 proc. Średnio małe mieszkania zdrożały w ciągu roku o 8,4 proc.

Mieszkania średniej wielkości zdrożały o 7,5 proc.

W przypadku mieszkań średniej wielkości (od 35 do 60 mkw) wzrosty cen przekraczające 10 proc. odnotowano w pięciu miastach. Najbardziej tego typu lokale zdrożały w Radomiu - o 17 proc. Niewielkie spadki stawek odnotowano natomiast w Katowicach (-1 proc.) i Białymstoku (-0,4 proc.). Średnio w 16 badanych miastach ceny wzrosły o 7,5 proc.

Duże mieszkania w niektórych miastach droższe nawet o 15 proc.

W przypadku dużych mieszkań (powyżej 65 mkw) również w pięciu miastach odnotowano wzrost powyżej 10 proc. Rekordzistami są Lublin i Radom, gdzie stawki wzrosły o niecałe 15 proc. Niewielkie spadki również pojawiły się w dwóch miastach: Gdyni (-0,6 proc.) i Gdańsku (-0,3 proc.). Średnio duże mieszkania zdrożały o 7,5 proc. a więc tyle samo co lokale średniej wielkości.

Tak mają wyglądać w rejonie skrzyżowania ul. Klemensiewicza i al. 29 Listopada apartamenty SMART

Deweloper oferuje w Krakowie apartamenty... 13-metrowe. Ceny...

Rekordowa liczba nowych mieszkań

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2020 r. oddano do użytku 221 978 mieszkań. Autorzy raportu podkreślają, że to najwyższy wynik od lat 70. ubiegłego stulecia. GUS opublikował dane od 1950 r. z których wynika, że więcej mieszkań powstawało jedynie w latach 1973-1979.

- Ubiegłoroczny wynik to z pewnością efekt boomu trwającego jeszcze przed pandemią, kiedy rozpoczęto bardzo dużo budów - oceniają autorzy raportu. - Gdyby tak duża liczba mieszkań trafiła na rynek przy istotnie spadającym popycie, to z pewnością ceny mocno by spadły. Tak się jednak nie stało, ponieważ popyt utrzymał się na wysokim poziomie. Deweloperzy sprzedali w 2020 r. tylko o ok. 5 proc. mniej mieszkań niż w rekordowym 2019 r. Było to możliwe m. in. dlatego, że na bardzo niskim poziomie udało się utrzymać bezrobocie i dzięki rekordowo niskim stopom procentowym - dodają.

Podane w raporcie średnie ceny mieszkań to mediany, które wyliczono na podstawie analizy 117 537 ogłoszeń sprzedaży dostępnych w internecie od 1 października do 31 grudnia 2020 r. Wartości są publikowane tylko dla rynków, na których liczba ogłoszeń przekracza 100.

FLESZ - Polacy kupują na zapas

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska