reklama

Kraków. W planach pięć tras tramwajowych, ale brakuje tuneli w centrum

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Zaktualizowano 
Miasto planuje m.in. utworzenie nowej linii tramwajowej wzdłuż al. Słowackiego na odcinku od Nowego Kleparza do placu Inwalidów
Miasto planuje m.in. utworzenie nowej linii tramwajowej wzdłuż al. Słowackiego na odcinku od Nowego Kleparza do placu Inwalidów Fot. Andrzej Banaś, Anna Kaczmarz
Linie tramwajowe m.in. z Cichego Kącika na Azory, czy wzdłuż al. Słowackiego znalazły się w planach miasta. W projekcie przyszłorocznego budżetu zarezerwowano pierwsze pieniądze na te inwestycje. Eksperci z Politechniki zwracają uwagę, że przede wszystkim trzeba rozwiązać problemy komunikacyjne w centrum i proponują dwa tunele tramwajowe. Wszyscy czekają jednak na studium bezkolizyjnej komunikacji, w tym metra.

WIDEO: Krótki wywiad

W projekcie budżetu miasta na 2020 r. znalazło się pięć zadań związanych z przygotowaniem budowy nowych linii tramwajowych w Krakowie. Zaplanowano następujące trasy:Cichy Kąciki - Azory, Nowy Kleparz - plac Inwalidów (wzdłuż al. Słowackiego), Salwator - Przegorzały, Mały Płaszów - Rybitwy, Prokocim (szpital) - os. Rżąka.

Większość linii na papierze

Przypomnijmy, że na razie w pierwszej kolejności miasto zamierza wybudować oczekiwaną od lat linię tramwajową z Krowodrzy Górki do Górki Narodowej. Plan jest taki, by prace rozpoczęły się w przyszłym roku. Powstanie także połączenie Krowodrza Górka - Azory. W związku z realizacją tej trasy podpisana została już umowa na opracowanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem decyzji administracyjnych, które pozwolą rozpocząć budowę.

Miasto myśli już jednak o nowych połączeniach. W projekcie przyszłorocznego budżetu zarezerwowano więc 900 tys. zł na stworzenie koncepcji linii z pętli w Cichym Kąciku na Azory.

- Po wybudowaniu linii z Krowodrzy Górki na Górkę Narodową i Azory, trasa z Krowodrzy Górki do centrum będzie mocno obciążona. Linia z Cichego Kącika na Azory, m.in. przez ul. Piastowską, odciąży tę trasę i spowoduje, że dostęp do tramwaju będą mieli mieszkańcy nowych rejonów miasta - wyjaśnia Jan Machowski z Zarządu Inwestycji Miejskich.

W planach finansowych na 2020 r. zapisano także 200 tys. zł na rozpoczęcie opracowywania koncepcji rozwoju transportu, która uwzględni budowę czterech kolejnych linii tramwajowych. Jedną z nich wyznaczono wzdłuż al. Słowackiego na odcinku od Nowego Kleparza do placu Inwalidów. Pomysł budowy torowiska przez Aleje Trzech Wieszczów pojawiał się co jakiś czas. Teraz koncepcja znalazła się w oficjalnym miejskim dokumencie dotyczącym finansów Krakowa.
Podobnie jest w przypadku propozycji budowy trasy tramwajowej z pętli na Salwatorze do Przegorzał. Takie rozwiązanie miałoby zachęcić do tego, by osoby dojeżdżające obecnie z rejonu Przegorzał do centrum samochodami przesiadały się na tramwaj, co odciążyłoby ul. Księcia Józefa, by tam nie tworzyły się korki.

O wydłużenie linii tramwajowej z Małego Płaszowa na Rybitwy (gdzie planowane są nowe, duże inwestycje), a nawet do os. Złocień, apelowali już radni miejscy, a wcześniej radni z Dzielnicy XIII Podgórze.

W planach jest też linia z Prokocimia, gdzie otwarto niedawno nową siedzibę Szpitala Uniwersyteckiego, na osiedle Rżąka.

Dwa tunele pod centrum

Zdaniem ekspertów z Politechniki Krakowskiej trzeba planować rozbudowę sieci tramwajowej i proponowane linie się przydadzą, ale wciąż oczekują rozwiązań, które będą odpowiedzią na problemy transportowe w ścisłym centrum, gdzie już często tramwaje stoją w korkach (np. na ul. Basztowej).

- Jeżeli zostaną wydłużone istniejące linie - np. do Górki Narodowej, na Azory, Rybitwy czy do Przegorzał, to do centrum zacznie dojeżdżać dużo więcej pasażerów i potrzeba będzie więcej tramwajów. Ajuż obecna sieć torowisk w śródmieściu jest na granicy wytrzymałości - zwraca uwagę Marek Bauer z PK.

Przekonuje, że konieczne jest więc planowanie podziemnych rozwiązań w centrum. Tam proponuje dwa tunele tramwajowe, które krzyżowałyby się na północ od Rynku Głównego (od strony ul. Basztowej). Pierwszy z sugerowanych tuneli miałby przebiegać od ul. Grzegórzeckiej do ul. Urzędniczej, a drugi - od ronda Mogilskiego do ul. Czarnowiejskiej. Jako konieczne rozwiązanie specjaliści z
Politechniki wskazują też budowę linii tramwajowej wzdłuż Alej Trzech Wieszczów.

- Proponowany przez miasto odcinek Nowy Kleparz - plac Inwalidów coś może pomóc, ale to niepełne rozwiązanie. Przydałoby się połączenie z Nowego Kleparza, ale co najmniej do ronda Grunwaldzkiego, a najlepiej byłoby poprowadzić taką trasę także ul. Kamieńskiego do ul. Wielickiej - sugeruje Marek Bauer.

Czekając na metro

Krakowianie i naukowcy czekają też na studium wykonalności dla bezkolizyjnego transportu szynowego w Krakowie, które jest obecnie opracowywane na zlecenie miasta - za niespełna 10 mln zł. Dokument ma być gotowy do końca tego roku. Jak informują w magistracie, wykonawca studium prowadził w ostatnim czasie m.in. badania geologiczne mające na celu rozpoznanie warunków gruntowych.

- Ostatni raz prace związane ze studium opiniowaliśmy na początku roku. Wtedy brano pod uwagę budowę metra na linii wschód - zachód, a więc z Nowej Huty przez centrum do Bronowic. Moim zdaniem to nie jest korytarz, w którym podziemna komunikacja jest teraz najbardziej wskazana. Poczekajmy jednak na efekty prac związanych ze studium - komentuje Marek Bauer.

Czytaj także

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. W planach pięć tras tramwajowych, ale brakuje tuneli w centrum - Dziennik Polski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 45

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
28 listopada, 16:38, Burmistrz Nowej Huty:

Czyli miasto dostało kasę od KE na studium wykonalności metra a jakiś karierowicz sugeruje że jest ono niepotrzebne. Dziwię się że ktoś wogole publikuje dyrdymaly tego idioty w mediach. Czy zastanowił się on ze tramwaj nawet w tunelu po wyjeździe z niego stanie w korkach i zablokuje inne jadące za nim? Czy jechał kiedykolwiek obecnym tunelem powolnego tramwaju i widział jak jeden pojazd blokuje drugiego jadącego za nim a reszta czeka przed wjazdem do tego tunelu? W metrze nie ma takich sytuacji bo jest bezkolizyjne i przede wszystkim szybkie. Swoją drogą należy się zastanowić czy ktoś w mieście celowo z wiadomych względów robi wszystko żeby nie dopuścić do budowy podziemnej kolejki w Krakowie?

Przestań ujadać i zgłoś to prokuratury....a nader wszystko weź się do roboty,..pseudoobywatelu

G
Gość

A może by pomyśleć o kolei jednoszynowej (takiej, jak w Sydney)? Jej trasa mogłaby wianuszkiem otaczać całe miasto z odnogami wzdłuż głównych arterii drogowych miasta.

G
Gość
28 listopada, ‎19‎:‎47, Hela:

Redaktor - autor tekstu - powinien go dobrze zabezpieczyć, bo za 15 lat będzie świeżutki jak dziś... Kraków przestaje być atrakcyjnym miastem do mieszkania... Wenecja zatonie, Kraków zostanie zaduszony...

100/100

G
Gość
28 listopada, ‎08‎:‎27, Gość:

Metro powinno przebiegać w dzielnicach które mają największa gęstość zaludnienia w Krakowie. Co ciekawe jest to też największa gęstość zaludnienia w Polsce, czyli dzielnica XVI Bienczyce 11,5 tys. osób/km.kw, dzielnica XV Mistrzejowice 9,5 tysiąca osób/km. kwadratowy. Cześć dzielnicy III Prądnik Czerwony, i północna część dzielnicy XIV Czyżyny. Czyli metro powinno biec aleją generała T. Komorowskiego i al. gen. Andersa po granicy ww. dzielnic przez centrum Krakowa w stronę Dębnik i Pychowic (obok Campusu UJ).

Dużo racji. Potrzeba tylko dogodnych miejsc przesiadkowych do Śródmieścia. Wskazuję również na potrzebę tramwaju wzdłuż ul. Stella Sawickiego.

H
Hela

Redaktor - autor tekstu - powinien go dobrze zabezpieczyć, bo za 15 lat będzie świeżutki jak dziś... Kraków przestaje być atrakcyjnym miastem do mieszkania... Wenecja zatonie, Kraków zostanie zaduszony...

H
Hela
28 listopada, 08:15, Gość:

Z tych wszystkich opracowań wynika, że jedna z linii metra powinna zaczynać się w NH, a kończyć lotnisku, kolejna z Wieliczki poprzez Wielicka, ATW i 29 listopada do no powstających osiedlii. Mamy wtedy dwa tunele z jedną stacją przesiadkowa.

Bardzo dobry pomysł

G
Gość

Nie panują nad obecną siecią a chcą ją znacząco powiększyć,

chyba, że Jacek przywróci Tajstera.

B
Burmistrz Nowej Huty

Czyli miasto dostało kasę od KE na studium wykonalności metra a jakiś karierowicz sugeruje że jest ono niepotrzebne. Dziwię się że ktoś wogole publikuje dyrdymaly tego idioty w mediach. Czy zastanowił się on ze tramwaj nawet w tunelu po wyjeździe z niego stanie w korkach i zablokuje inne jadące za nim? Czy jechał kiedykolwiek obecnym tunelem powolnego tramwaju i widział jak jeden pojazd blokuje drugiego jadącego za nim a reszta czeka przed wjazdem do tego tunelu? W metrze nie ma takich sytuacji bo jest bezkolizyjne i przede wszystkim szybkie. Swoją drogą należy się zastanowić czy ktoś w mieście celowo z wiadomych względów robi wszystko żeby nie dopuścić do budowy podziemnej kolejki w Krakowie?

G
Grino

Kto w takie głupoty wierzy. W przyszłym roku braknie 0,5mld zł w budżecie Krakowa. Obcinają pieniądze na szkoły, żłobki i przedszkola. Już zapowiedziano, że przekładają na inne lata budowę tramwaju na górkę narodową, a obiecane tory przez stella sawickiego przekładają z 2022 na około 2030. Co za pierdoły, że zaczną coś robić w przyszłym roku HAHAHAHAHHAA owijanie kupki w ładny papierek bo może uda się kogoś oszukać

G
Gość
28 listopada, 10:20, Witold:

Nie daj Bóg takich ekspertów z PK. W głowie mu tunele tramwajowe zamiast metra. Paranoja jakaś.

28 listopada, 12:12, Gość:

Dobrze myślą , metra w Krakowie nigdy nie będzie , a tunele rozwiążą troche problem. Wyobrażasz sobie dziś Kraków bez tunelu pod Dworcem?

28 listopada, 14:39, Gość:

A dlaczego nie będzie. Nigdy. Skąd ta pewność?

Jak Kraków zadłużą do 2040 trasami łagiewnicką , pychowicką, zwierzyniecką to nic konkretnego nie powstanie a co dopiero metro

G
Gość
28 listopada, 10:20, Witold:

Nie daj Bóg takich ekspertów z PK. W głowie mu tunele tramwajowe zamiast metra. Paranoja jakaś.

28 listopada, 12:12, Gość:

Dobrze myślą , metra w Krakowie nigdy nie będzie , a tunele rozwiążą troche problem. Wyobrażasz sobie dziś Kraków bez tunelu pod Dworcem?

A dlaczego nie będzie. Nigdy. Skąd ta pewność?

G
Gość

Zakazać wjazdu KRA z wiosek domiasta i problemy rozwiązane.

G
Gość
28 listopada, 9:32, Gość:

Nie budować tramwaju wzdłuż Alej, lecz wprowadzić tam priorytet dla autobusów na sygnalizacjach świetlnych oraz pobudować przejścia podziemne (by zmniejszyć liczbę sygnalizacji). W Krakowie jest za dużo tramwajów, prąd drożeje i będzie drożeć i kiedyś w Polsce może zabraknąć energii elektrycznej. Na Alejach powinny jeździć autobusy i powinny mieć one zagwarantowane zielone światło, bez uprzedniego zatrzymania się (także kosztem krzyżujących się linii tramwajowych). Tramwaje to zawalidrogi (np. wokół Plant i na Lubicz autobusy regularnie stoją w korkach tramwajowych, gdyż zmuszono je do jazdy torowiskami). Najlepsze sa autostrady dla autobusów, tym bardziej, że Vmax. techniczna tramwaju na ogół nie przekracza 70 km/h (nieraz jest niższa), podczas gdy Vmax. techniczna autobusu to 110-120 km/h., a powolna jazda autobusu to wzrost zużycia paliwa i emisji spalin (natomiast tramwaj im wolniej jedzie, tym mniej zużywa prądu - nie ma on skrzyni biegów).

Z pewnością miejski autobus będzie ci jechał Vmax 120 na godzinę. Stuknij się chłopie w łeb.

G
Gość
28 listopada, 10:20, Witold:

Nie daj Bóg takich ekspertów z PK. W głowie mu tunele tramwajowe zamiast metra. Paranoja jakaś.

Dobrze myślą , metra w Krakowie nigdy nie będzie , a tunele rozwiążą troche problem. Wyobrażasz sobie dziś Kraków bez tunelu pod Dworcem?

G
Gość
28 listopada, 11:24, Gość:

Cytuję z małą poprawką "okres rządów Majchrowskiego to tragedia dla Krakowa... nie narzekają tylko deweloperzy..."

I Ci co kupują od nich mieszkania :)

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3