Jak informują projektodawcy, projekt uchwały stawia przed prezydentem Krakowa konkretne zadania. Zobowiązuje go do podjęcia „wszelkich możliwych, koniecznych i prawnie dopuszczalnych czynności”w celu utworzenia parku w obszarze pomiędzy ul. Kosocicką, Obronną i Kostaneckiego, a Szpitalem Uniwersyteckim.
– Chcemy, by prezydent niezwłocznie podjął rozmowy z właścicielami nieruchomości znajdujących się na tym terenie, celem ich wykupienia na rzecz miasta– mówi Łukasz Gibała.
– Aby to było możliwe, cały teren przyszłego parku powinien zostać przeznaczony pod funkcję Zieleni Urządzonej w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego – dodaje. To świetny moment, bo prace nad nowym Studium właśnie trwają.
W uzasadnieniu projektu radni Krakowa dla Mieszkańców zwracają uwagę, że okolice ul. Słona Woda to jeden z ostatnich w Krakowie zwartych, niezabudowanych terenów umożliwiających utworzenie tak dużego parku. Jest to kwestia szczególnie istotna dla Gibały, który, ubiegając się o fotel prezydenta Krakowa, postulował tworzenie w Krakowie „parków XXL”.
Autorzy projektu powołują się na badania naukowe, które dowodzą, że mieszkańcy najchętniej odpoczywają tam, gdzie różne formy zieleni występują na stosunkowo dużej przestrzeni – i takie sąsiedztwo zdecydowanie preferują. „Małe parki, choć mają swoje korzystne funkcje, nie są w stanie zaspokoić potrzeb większej liczby mieszkańców” – czytamy w uzasadnieniu.
– Kwestią niebywale istotną jest to, aby nowy park łączył wiele funkcji. Oprócz odpowiednio urządzonych terenów z infrastrukturą rekreacyjną, jak najwięcej zieleni powinno się pozostawić w stanie naturalnym. Po to właśnie, by umożliwić mieszkańcom dostęp do przyrody, której tak bardzo im teraz brakuje. Na skutek chaotycznej i nieprzemyślanej polityki w kwestii zabudowy Krakowa coraz mniej mamy miejsc, gdzie można się zrelaksować wśród zieleni i odpocząć od zgiełku miasta– podkreśla Gibała.
– Nie zapominajmy także o pacjentach pobliskich szpitali. Udowodniono przecież, że kontakt z zielenią nie tylko poprawia samopoczucie, ale też przyspiesza rekonwalescencję chorych – tłumaczy lider Krakowa dla Mieszkańców.
WIDEO: ZAKAZ WSTĘPU - Wieża Kontroli Ruchu Lotniczego Kraków Airport
