https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków w przeddzień katastrofy smoleńskiej. 9 kwietnia 2010, to był jeszcze całkiem zwykły dzień... Co działo się w mieście?

Tomasz Bochenek
9 kwietnia 2010. Tak było
9 kwietnia 2010. Tak było KRZYSIEK HAWROT / POLSKAPRESSE
10 kwietnia 2010 roku zapamiętaliśmy pewnie wszyscy. Katastrofa smoleńska była przecież nie tylko wielkim dramatem ofiar i ich rodzin, ale i potężnym przeżyciem dla wielu z nas. Śmierć wielu wybitnych Polaków, potem żałoba narodowa, wpłynęły i na nasze życie w tamtych dniach - odwołano imprezy sportowe, wydarzenia kulturalne, wszystkie imprezy mające pierwiastek rozrywki. A w jakim stanie katastrofa zastała Kraków? Co działo się w naszym mieście w przeddzień, 9 kwietnia?

Sprawa kradzieży napisu "Arbeit Macht Frei". Szwed wylądował w Krakowie

To właśnie 9 kwietnia 2010 roku do Polski przetransportowany został Andres Hoegstroem. Szwed, jak później orzekł sąd, podżegał do kradzieży napisu "Arbeit Macht Frei" z bramy nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz w Oświęcimiu. Kradzieży, z inspiracji Hoegstroema, dopuściło się czterech Polaków w grudniu 2009.

W piątek 9 kwietnia Szwed wylądował najpierw w Warszawie. Następnie przetransportowano go do Krakowa, a akcję dokumentował nasz fotoreporter w Muzeum Lotnictwa Polskiego.

Przebudowa ulicy Długiej

9 kwietnia 2010 zajrzeliliśmy na remont ul. Długiej, to był wtedy najważniejszy z prowadzonych remontów w mieście. Kiedy w sierpniu wyremontowaną Długą oddawano do użytku, miasto podkreślało:

Torowisko wybudowano w najnowszej technologii. Użyte do tego materiały tłumią drgania i wyciszają hałas, który powstaje przy przejeździe tramwaju. Na wysokości przystanków chodniki zostały poszerzone, tak aby pasażerowie mogli bezpośrednio z peronów przystankowych wchodzić do tramwajów. To rozwiązanie zdecydowanie ułatwi korzystanie z tramwajów osobom starszym, niepełnosprawnym oraz kobietom podróżującym z dziećmi w wózkach.

Przebudowa kosztowała 20 mln 738 tys. zł, w połowie została sfinansowana ze środków Unii Europejskiej.

Nowy plac Szczepański

Na finiszu były prace w sercu miasta, na pl. Szczepańskim. 9 kwietnia 2010 byliśmy na miejscu.

"Dominującym elementem realizowanego założenia będzie rzeźbiarska fontanna zaprojektowana przez prof. Stefana Dousę oraz architektów z PKZ Arkona. - Jej forma inspirowana była liśćmi nawiązującymi do fasady Teatru Starego - wyjaśniała Bożena Stachurska-Oremus, szefowa firmy Arkona".

Wykonana ze 150 ton brazylijskiego granitu fontanna została do użytku kilka tygodni później.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska