Prace związane z udostępnieniem krakowianom i turystom tej atrakcji są już coraz bardziej zaawansowane. Na bulwarze ustawiono rusztowanie (przykryło peron) potrzebne do napełnienia balonu helem.
- Jeżeli tylko uda się dostarczyć hel, to balon powinien zostać napełniony pod koniec przyszłego tygodnia. Później trzeba będzie zdobyć certyfikaty - wyjaśnia Marek Kufel ze spółki Balon Widokowy.
Ocenia, że balon powinien więc zacząć się unosić nad miastem na początku sierpnia, a najpóźniej w połowie przyszłego miesiąca.
Kraków. Platforma pod balon widokowy prawie gotowa [ZDJĘCIA]
Nowy Balon przez co najmniej 220 dni w roku ma pokazywać informacje o stanie powietrza w Krakowie. O poziomie zanieczyszczenia będą informować umieszczone na powłoce balonu piktogramy w różnych kolorach. Odbywać mają się loty turystyczne na 150 metrów oraz badawcze na 300 m. Balon przez większość czasu ma się wznosić nad ziemią (do 60 lotów dziennie). Przeszkodą w lotach może być silny wiatr, burze oraz temperatura poniżej 9 stopni Celsjusza. Poprzednio balon nad Wisłą, w rejonie mostu Grunwaldzkiego, funkcjonowała w latach 2009 - 2015. Został zlikwidowany, bo zasłaniał widok na Skałkę. Teraz został przesunięty w kierunku budynku po dawnym hotelu Forum.
- Najpiękniejsze strażaczki OSP z Małopolski. Rozpalają zmysły [ZDJĘCIA]
- 10 najszybciej wyludniających się miast w Małopolsce
- Tak wyglądają porodówki w naszych szpitalach. Zobacz zdjęcia
- Jak w subtelny sposób wyśmiać Kraków? Oto najlepsze fraszki!
- Nie masz ubezpieczenia? Tyle zapłacisz za pomoc lekarzy
- Nową zakopianką pojedziemy tuż po wakacjach! [NOWE ZDJĘCIA]
WIDEO: Krótki wywiad
