Krakowską tradycją jest coroczny konkurs szopek krakowskich, ale dzieła szopkarzy można od kilku lat podziwiać nie tylko pod pomnikiem Adama Mickiewicza czy w muzeum, ale także w przestrzeni miasta. Ustawione w szklanych podświetlanych gablotach na placach, w parkach, w witrynach sklepów, hoteli, restauracji oraz w galeriach handlowych szopki nabiorą nowego kontekstu. To właśnie one wyznaczą szlak "Spaceru wokół szopki".
Tegoroczny spacer rozpocznie się o godzinie 14.00 przy szopce krakowskiej na Placu Matejki. Następnie uczestnicy przejdą, m.in. przez Barbakan, ulicę Sławkowską, Plac Szczepański, Collegium Novum, Plac Franciszkański, ulicę Grodzką oraz Rynek Główny.
W czasie wędrówki po zimowym mieście uczestnicy będą nie tylko podziwiać prezentowane na trasie szopki krakowskie, ale także zagłębią się w życie i twórczość Włodzimierza Tetmajera - patrona roku 2023.
- W trakcie spaceru będziemy szukać śladów Włodzimierza Tetmajera w Krakowie. Grupa aktorów przedstawi teatralno-performatywne scenki z życia prywatnego, artystycznego i politycznego Tetmajera. Będziemy też spotykać związane z nim postaci: a to jak studiował w Akademii Sztuk Pięknych i spotkał Matejkę, który był jednym z jego nauczycieli, a to jak na Plantach spotkał dziewczynę z Bronowic, Annę Mikołajczykównę, w której się zakochał, a potem z nią ożenił. Spotykamy po drodze także kolędników, z którymi na końcu udamy się pod pałac Krzysztofory - mówi dr Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa.
Szopki będzie można podziwiać w przestrzeni miejskiej do 5 lutego.
Rok 2023, zgodnie z uchwałą Senatu RP, jest rokiem poświęconym Włodzimierzowi Tetmajerowi. Muzeum Krakowa - inicjator Roku Tetmajerowskiego - uroczyście zainaugurował obchody już 29 grudnia ubiegłego roku wielki korowodem, który wyruszył z Bronowic na Rynek Główny. W ciągu roku postać młodopolskiego artysty i polityka będzie niejednokrotnie przewijała się w wydarzeniach organizowanych w całej Polsce.
- Od czerwca do grudnia w Krakowie odbywać się będzie pierwsza w dziejach monograficzna wystawa malarstwa Włodzimierza Tetmajera, takiej wystawy nigdy nie było. A że Tetmajer lubił malować malwy - na kontrze do tych wielkich wydarzeń - wymyśliliśmy akcję społeczną dedykowaną pamięci Tetmajera, w całej Polsce na ulicach Malwowych i Tetmajera będziemy sadzić malwy. Epicentrum wydarzeń związanych z Rokiem Tetmajera, będzie Rydlówka - dworek, który pierwotnie był Tetmajerówką, zanim Włodzimierz Tetmajer sprzedał go Lucjanowi Rydlowi. - wylicza Michał Niezabitowski.
- Te osoby nie dostaną ślubu kościelnego
- Tak wyglądał Kraków 1000 lat temu! Oto rekonstrukcja
- Tak oszukują nas sklepy spożywcze. TOP 10 nieczystych zagrań!
- Otwarto nowy prywatny akademik w Krakowie. Prawdziwy wypas dla studentów z kasą
- Budowa S7 na północy Małopolski. "Ekspresówka" widziana z góry robi wrażenie
Wyższy podatek od nieruchomości od 2023 roku
