Wychodząc naprzeciw aktualnym oczekiwaniom odbiorców kultury, Wawel opracował specjalny program zaadresowany do nauczycieli, rodziców i dzieci pozostających domach. Filmy i warsztaty dostępne są bezpłatnie na oficjalnych platformach społecznościowych Zamku Królewskiego: stronie internetowej, Facebooku i YouTube’ie.
- Zamek Królewski na Wawelu na czas pandemii przeniósł swe działania do sfery wirtualnej. Nie oznacza to jednak zmniejszenia zainteresowania naszym muzeum. Można rzec, że paradoksalnie w ten sposób spełniamy jedno z najważniejszych haseł naszej działalności od początku bieżącego roku – czyli „#wawelotwarty”. Okazuje się, że podjęte przez nas działania zyskały znaczący oddźwięk. Wystarczy wspomnieć o ponad 30 procentowym wzroście naszych zwiedzających w mediach społecznościowych – mówi dr hab. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
Obecnie muzeum realizuje na bieżąco, a następnie emituje filmy edukacyjne składające się na cykl „#przezdziurkęodklucza”. Ich twórcy opowiadając o jednej z najważniejszych kolekcji muzealnych w kraju, ukazują m.in. magię wawelskich ogrodów, odkrywają tajemnice Zamku i przedstawiają miejsca na co dzień niedostępne dla zwiedzających. Przewodnikami po zbiorach zostali m.in. znani krakowscy aktorzy: Anna Dymna, Dorota Segda, Jan Nowicki i Jerzy Sthur.
- Docieramy dzięki temu do nowych widzów, którzy mam nadzieję odwiedzą nas już fizycznie po ustaniu pandemii. Cykl „#przezdziurkęodklucza” cieszy się olbrzymią popularnością. Nowe odcinki serii prezentujemy w każdy poniedziałek, wtorek i czwartek o godzinie 18 na Facebooku oraz YouTube’ie Prawdziwą atrakcją jest też zwiedzanie on-line wystawy „Skarby epoki Piastów”. To już 8 kwietnia o godz. 19 – zapowiada Andrzej Betlej.
Na oficjalnej stronie Zamku Królewskiego na Wawelu znajdziemy również wiele filmów o charakterze edukacyjnym z udziałem kustoszy, dyrektorów i innych pracowników muzealnych. Korzystając z obowiązkowych przeglądów konserwatorskich, kustosze oprowadzają wszystkich zainteresowanych z najlepszym możliwym komentarzem.
Wawel zachęca też do czytania bloga edukacyjnego, stworzonego po raz pierwszy w historii muzeum, a skierowanego do uczniów, rodzin i nauczycieli. Znajdziemy tam „narzędziownik”, opracowany z myślą o potrzebach dydaktycznych i metodycznych nauczycieli, zawierający karty pracy od klasy I do VIII klasy oraz liceum. Z „narzędziownika” skorzystają też rodzice, którzy znajdą tam filmy i kolorowanki dla najmłodszych, a także czytane specjalnie dla nich legendy wawelskie. Przydatna okaże się na pewno zakładka „zrób to sam” – czyli porady jak wykonać własne dzieło sztuki.
- Blog edukacyjny jest zaproszeniem do odkrywania kolekcji dzieł sztuki zgromadzonych na Wawelu, ale również swego rodzaju repozytorium wiedzy. Podział na sekcje według kategorii wiekowych ułatwia nawigację i sprawia, że każdy, bez względu na wiek, zainteresowania i ilość posiadanej wiedzy, będzie mógł z największą przyjemnością uczyć się, odkrywać tajemnice dzieł sztuki i historię wawelskiej rezydencji – zapowiada Bogumiła Wiśniewska z Działu Oświatowego Zamku Królewskiego na Wawelu.
Warto również w każdy piątek o godzinie 12 wziąć udział w zajęciach on-line dla dzieci ze sztuką w tle. Muzealnicy przybliżają w ich ramach najmłodszym i ich rodzicom tematy związane ze sztuką. Punktem wyjścia pierwszego spotkania będą opowieści o Smoku Wawelskim.
