Kraków. Wiadukt nad torami kolejowymi przy ul. Fredry. Jest też opcja tunelu. Trwają konsultacje

OPRAC.:
Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Trasa kolejowa nr 94 przecinająca ulicę Fredry w Łagiewnikach PKP PLK
Rozpoczęły się konsultacje dotyczące budowy wiaduktu nad torami kolejowymi przy ul. Fredry w Łagiewnikach. Urzędnicy przedstawiają mieszkańcom trzy warianty. Oprócz wiaduktu jest też wersja z tunelem.

FLESZ - Produkty od Nestlé są niezdrowe?

O budowie wiaduktu nad torami trasą kolejową nr 94, która przecina ulice Fredry w Łagiewnikach, mówiono od dawna. Prace projektowe nad stworzeniem bezkolizyjnego skrzyżowania z linią kolejową przy równoczesnym utrzymaniu połączenia drogowego pomiędzy ul. Fredry a ul. Tischnera trwały od zeszłego roku.

Teraz urzędnicy przedstawiają trzy warianty nowego rozwiązania drogowego, które są poddane konsultacjom społecznym. Jeden z wariantów zakłada wiadukt nad obecną tarczą skrzyżowania Fredry i Tischnera i zjazdem na wysokości ul. Turowicza. Dwa kolejne warianty zakładają wiadukty, które ruch z Fredry wprowadzą po drugiej stronie obecnego skrzyżowania. Do tego zakładają tunel drogowy pod torami kolejowymi. Różnią się natomiast rozwiązaniem dla pieszych i rowerzystów. W jednym wariancie piesi i rowerzyści również skorzystają z tunelu, w drugim pojawia się osobna kładka pieszo-rowerowa nad torami.

Koncepcje sporządzane są w związku z planowanym zwiększeniem częstotliwości kursowania pociągów oraz rozwojem terenów w rejonie ul. Fredry, w szczególności zabudowy mieszkaniowej, która niesie za sobą większą liczbę uczestników ruchu.

Konsultacje społeczne ws. budowy wiaduktu nad torami kolejowymi przy ul. Fredry

"Obszar ten, w związku z realizowanymi inwestycjami kolejowymi powinien mieć zapewnioną odpowiednią obsługę komunikacyjną między innymi poprzez poprawę przepustowości w zakresie przekroczenia linii kolejowej oraz powiązania z układem drogowym" - czytamy w ogłoszeniu, które zapowiada konsultacje społeczne.

Konsultacje potrwają do 2 lipca. Uwagi do opracowania zgłaszać za pomocą formularza konsultacyjnego w nieprzekraczalnym terminie do dnia 2 lipca 2021 r. poprzez:

  • przesłanie w formie skanu/zdjęcia drogą elektroniczną na adres e-mail: [email protected],
  • pocztą tradycyjną na adres: Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Krakowa, ul. Wielopole 17a, 31-072 Kraków,
  • przesłanie przez Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej (ePUAP) z dopiskiem: Konsultacje - Budowa wiaduktu w ciągu ul. Fredry nad linią kolejową nr 94,
  • dostarczenie osobiście do siedziby Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Krakowa – ul. Wielopole 17a, pok. 216.

Oprócz tego przewidziany będzie dyżur telefoniczny eksperta pod numerem telefonu 12 616 87 65 w piątek 25 czerwca (w godzinach 10-12) i w środę 30 czerwca (w godzinach 17-19).

Odbędą się także dwa spotkania konsultacyjne:

  • w środę 23 o godzinie 17, spotkanie w formie online. W celu wzięcia udziału w spotkaniu konieczne jest przesłanie zgłoszenia na adres mailowy [email protected] w terminie do 21 czerwca 2021 r. (w tytule podać: FREDRY – spotkanie). Link do spotkania zostanie przesłany zainteresowanym osobom w dniu 23 czerwca 2021 r.
  • w poniedziałek 28 o godzinie 17, które odbędzie się w formie stacjonarnej z zachowaniem reżimu sanitarnego (dystans społeczny – 1,5 m, dezynfekcja, maseczki) w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 56 przy ulicy Fredry 65-71 w Krakowie (limit 150 osób).

Ponadto, w ramach prowadzonych konsultacji, w dniach od 24 do 30 czerwca możliwe będzie zadawanie pytań w formie elektronicznej na adres: [email protected]

Wstępny harmonogram rozbudowy układu drogowego rejonie ulicy Fredry zakłada, że w latach 2020-2023 prowadzone będą prace koncepcyjne i projektowe zakończone uzyskaniem niezbędnych decyzji administracyjnych. Na podstawie wstępnych założeń budowa nowego elementu układu drogowego zostałaby zrealizowana w latach 2024-2025. Szacunkowy koszt inwestycji to około 122 mln zł.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

H
Hahaaha

Kolejny absurd drogowy jak cała trasa łagiewnicka !

No ale ksiedzu odmówisz..?

Dodaj ogłoszenie