Studentka nagrywa zajęcia z karpiem
Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva! opublikowała na swoich mediach społecznościowych filmik, na którym widać, jak wykładowczyni z Uniwersytetu Rolniczego na żywca odcina głowę karpia. Członkowie Fundacji twierdzą, że jest to znęcanie się nad zwierzętami i w związku z tym sprawę zgłoszono do prokuratury.
Krakowska prokuratura potwierdza, że zaaiadomienie wpłynęło 7 grudnia.
- Zawiadomienie dotyczy traktowania zwierząt Zakładzie Patomorfologii UCMW UR w Krakowie - mówi Janusz Kowalski, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Krakowie.
Na nagraniu umieszczonym w sieci widzimy, jak w hali ubrany w biały fartuch pracownik uczelni odcina głowę karpia nożem. Jedna ze studentek uczestniczących w zajęciach pyta panią profesor czy ryba cierpi i dusi się po wyjęciu z wody zanim zostanie przecięta nożem? Wykładowczyni odpowiada, że ryba nie cierpi ponieważ przecina jej rdzeń kręgowy. Studentka precyzuje, że chodzi jej o ten moment pomiędzy wyjęciem z wody a przecięciem głowy. W odpowiedzi słyszy, że ryba nie cierpi, ponieważ ma zapas tlenu. Następnie, po 30 minutach od cięcia jest najazd kamerę na wpół odciętą głowę ryby, która jeszcze żyje.
Reakcja uczelni
W związku z dużym prawdopodobieństwem wystąpienia czynu niezgodnego z zasadami etyki, którego dopuściła się jedna z nauczycielek akademickich Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej, JM Rektor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, dr hab. inż. Sylwester Tabor, prof. URK zlecił wszczęcie postępowania dyscyplinarnego w przedmiotowej sprawie
- Przedmiotem postępowania będzie wyjaśnienie sprawy i ewentualne przedstawienie zarzutów nauczycielowi akademickiemu, który podczas prowadzenia zajęć mógł naruszyć obowiązujące normy prawne oraz dopuścić się czynu uchybiającemu godności lub etyce nauczyciela akademickiego. W przypadku uznania winy nauczyciela akademickiego ustawa zobowiązuje do skierowania sprawy na drogę dyscyplinarną przed komisję dyscyplinarną ds. nauczycieli akademickich - mówi Izabella Majewska, rzecznik UR w Krakowie.
Szereg kar możliwych do poniesienia w przypadku uznania winy nauczyciela akademickiego jest duży - począwszy od upomnienia, nagany a skończywszy na wydaleniu z pracy lub pozbawienia prawa wykonywania zawodu nauczyciela akademickiego na określony czas. Obecnie nauczyciel jest odsunięty od prowadzenia zajęć ze studentami.
Diagnostyka pośmiertna
Ze wstępnych ustaleń władz uczelni wynika, że do zdarzenia przedstawionego na filmie prawdopodobnie doszło ponad rok temu. Zajęcia odbywały się na przedmiocie: „choroby ryb”, a ich celem była diagnostyka pośmiertna przy pomocy badania anatomopatologicznego, które stanowi jedno z ważniejszych badań diagnostycznych w przypadku chorób ryb.
- Podczas badania pośmiertnego pobiera się, jeśli jest taka potrzeba, skrawki narządów dla potrzeb badań laboratoryjnych. Należy podkreślić, że pośmiertny rozkład gnilny u ryb następuje gwałtownie ze względu na obecność różnego rodzaju patogenów zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Dlatego też do badań laboratoryjnych nie przesyła się ryb śniętych - tłumaczy Izabella Majewska.
Bolt nagra pasażerów

- Wędkarstwo to nie hobby, to styl życia! Najlepsze memy o wędkarzach
- Romantyczna Małopolska na rocznicę. W tych miejscach serce może zabić mocniej
- Morskie Oko i Rysy w godzinach szczytu. Oto najlepsze memy o turystach w Tatrach!
- Atrakcyjne nowe kąpielisko pod Krakowem. Woda, molo, plaże ZDJĘCIA
- Miasta rozwodników w Małopolsce. Tu małżeństwa rozpadają się najczęściej
- Tak mieszkają Iwona i Gerard z "Sanatorium miłości". Oto dom słynnej pary seniorów