AI i wirtualna rzeczywistość w służbie zmysłów
Tegoroczne wydarzenie rozpocznie się 13 października od konferencji tworzonej przez praktyków dla praktyków. Pośród zaproszonych gości znajdą się eksperci, którzy w swojej pracy wykorzystują sztuczną inteligencję oraz najnowsze zdobycze neuronauki, aby ułatwić osobom z niepełnosprawnością dostęp do informacji oraz ich codzienne funkcjonowanie. Uczestnicy będą dyskutować nad edukacją i rozwojem osób ze szczególnymi potrzebami oraz nad wykorzystaniem nowoczesnych technologii do zwiększenia dostępności sztuki i kultury. Organizatorami wydarzenia są Magdalena Dydyszko i Piotr Kowalski.
- Warto podejmować szeroko zakrojone działania, by zrozumieć wyzwania osób z niepełnosprawnością. Większa dostępność to samodzielność w korzystaniu i dostępie do produktów i usług – podkreśla Magdalena Dydyszko, pracująca na co dzień jako ekspertka do spraw dostępności w mBanku.
- Chcemy uświadomić uczestnikom wydarzenia, że dostępność, inkluzywność oraz uniwersalne projektowanie pozytywnie wpływają na życie wszystkich ludzi, z niepełnosprawnością i bez niej - dodaje Piotr Kowalski, Członek Zarządu Stowarzyszenia działającego na rzecz wspierania innowacji PDMA Central Europe.
Hackathon – 24 godzinny maraton programowania i projektowania
Ważną częścią wydarzenia jest społeczny maraton projektowania i programowania, planowany na 14 i 15 października 2023 r. w siedzibie partnera strategicznego akcji Tesco Technology w Krakowie. W tym roku będzie on dedykowany tworzeniu nowych, prototypowych rozwiązań przy wykorzystaniu narzędzi, takich jak wirtualna rzeczywistość i sztuczna inteligencja. Organizatorom zależy na wykorzystaniu nowych zdobyczy technologicznych, które mają potencjał wpłynięcia na dostępność cyfrową. Do udziału w hackathonie organizatorzy zaprosili wszystkich zainteresowanych budowaniem lub tworzeniem produktów i usług (projektantów doświadczeń́, grafików, programistów, studentów, pracowników działów IT i R&D, innowatorów), którym bliska jest idea czynienia świata miejscem inkluzywnym i jak najbardziej dostępnym dla wszystkich.
Dotknij dostępności – bezpłatne warsztaty w Galerii Krakowskiej
Sensorycznie i na serio 3.0. to również otwarte warsztaty w Galerii Krakowskiej. W dniach 19-21 października, każdy odwiedzający centrum handlowe, będzie mógł zobaczyć z jakimi wyzwaniami muszą się mierzyć osoby z niepełnosprawnością.
- Zapraszamy wszystkich krakowian do udziału w tym ważnym społecznie wydarzeniu. Zależy nam, aby uwrażliwiać ludzi na szczególne potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Przygotowaliśmy przestrzeń, w której każdy będzie mógł poczuć, jak to jest odczuwać świat inaczej - mówi Jarosław Szymczak, Dyrektor Galerii Krakowskiej: - Chcemy także umożliwić zaprezentowanie nowoczesnych rozwiązań, ułatwiających niepełnosprawnym codzienne funkcjonowanie – dodaje dyrektor Galerii.
Wraz z osobami niewidomymi z centrum WOMAI będzie można nauczyć się poruszania i poznawania otoczenia bez wzroku, zagrać w udźwiękowioną piłkę z zawiązanymi oczami. Na specjalnym torze przeszkód przygotowanym przez Fundację “For Heroes”, będzie można zobaczyć, jak wygląda świat z perspektywy osoby poruszającej się na wózku. Ponadto pod okiem ekspertów, każdy będzie mógł przetestować nowinki technologiczne i gadżety wspomagające funkcjonowanie osób z niepełnosprawnościami oraz poznać wynalazki nowych krakowskich startupów (np.: gry sterowane wzrokiem lub oddechem). To niepowtarzalna okazja do uwrażliwienia się na świat odczuwany zmysłami.
- Klimat jak w Dolomitach lub Alpach tuż przy granicy z Małopolską! Zachwyca jesienią
- 10 najpiękniejszych tatrzańskich szlaków jesienią. Tutaj warto iść na wycieczkę
- Tak mieszkają Sławomir i Kajra. To ich urocze gniazdko w Małopolsce
- Wzory i pomysły na jesienne paznokcie. Zobacz inspiracje!
- Jesień w Chorwacji poza sezonem. Dlaczego warto się tam wybrać? TOP 5 powodów!
- Zamek w Muszynie jeszcze zamknięty, a już kusi turystów. Tak wygląda w środku
Czy Polacy chcą amerykańskiej elektrowni atomowej w Polsce?
