https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków: wybudują rondo w zamian za market. Miasto się zgadza, mieszkańcy nie kryją obaw

Piotr Rąpalski
Inwestor chce za własne pieniądze wybudować rondo u zbiegu ulic Kobierzyńskiej i Lubostroń. Jedna z jego odnóg byłaby wjazdem na teren marketu. Miasto się zgadza, bo nie wyda na to grosza
Inwestor chce za własne pieniądze wybudować rondo u zbiegu ulic Kobierzyńskiej i Lubostroń. Jedna z jego odnóg byłaby wjazdem na teren marketu. Miasto się zgadza, bo nie wyda na to grosza infografika Bogdan Nowak
Prywatny inwestor chce postawić duży market przy skrzyżowaniu ulic Lubostroń i Kobierzyńskiej. Aby przekonać władze miasta i mieszkańców okolicy do swoich zamiarów, obiecuje wybudować małe rondo w tym miejscu, które usprawni ruch i stworzy dojazd do nowego sklepu.

Mieszkańcy i Rada Dzielnicy VIII są sceptyczni co do inwestycji. Obawiają się jeszcze większych korków i tego, że woda deszczowa spływająca z dachu marketu i jego parkingu spowoduje wzbieranie pobliskiego potoku i podtapianie sąsiednich domów.
Inwestorem jest spółka JP Projekt. Planuje postawić market i prawdopodobnie wynająć jednej z dużych sieci handlowych. Nieoficjalnie mówi się, że mogłaby to być "Biedronka". Sklep miałby 1400 mkw. powierzchni i maksymalnie 9 m wysokości. Wokół na 3000 mkw. pojawiłyby się podjazdy i miejsca postojowe.

Problem w tym, że ulica Kobierzyńska, główna arteria w tym rejonie, w godzinach szczytu jest zakorkowana. Dlatego spółka proponuje za własne pieniądze zbudować przy markecie rondo o średnicy 30 metrów, które, jej zdaniem, upłynni ruch.

- Rondo by się przydało, ale jeśli równocześnie powstanie market, to sytuacja na drogach może się nie poprawić - zauważa Arkadiusz Puszkarz, przewodniczący Rady Dzielnicy VIII.

- Nie chcemy warunkować powstania ronda zgodą na market. Dużych sklepów mamy tutaj sporo - dodaje radny dzielnicy Tomasz Rutkowski.

W okolicy są już markety Kaufland, Biedronka, Tesco i kilka mniejszych punktów handlowych sieci Carrefour.
Radny Rutkowski nadmienia, że w dzielnicy panuje przekonanie, że teren przeznaczony pod nowy market powinien pozostać zielony, a najlepiej byłoby, gdyby stworzono tutaj skwer lub park, ponieważ okolica jest mocno zainwestowana. Budowa spowoduje też wycięcie drzew.

Przeciwko inwestycji są też mieszkańcy pobliskiej ulicy Obozowej.

- Woda opadowa z budynku marketu i parkingu będzie odprowadzana do potoku. Podczas deszczu jej poziom znacząco się podnosi. Tymczasem brzegi na odcinku za planowaną inwestycją są nieuregulowane. Woda podmywa teren - mówi Marek Gackowski, mieszkaniec budynku przy Obozowej. Twierdzi, że ostatnio potok wylał w czasie świąt.

Inwestor wystąpił już do miasta o decyzję o warunkach zabudowy potrzebną do uzyskania pozwolenia budowlanego, dzięki któremu będzie mógł rozpocząć inwestycję.

- Nie chcemy niczego robić na siłę. Możemy zorganizować spotkanie z mieszkańcami i wyjaśnić wątpliwości. Liczymy na kompromis - zapewnia Filip Banaś, przedstawiciel JP Projekt. - Nie można jednak blokować inwestycji na zasadzie "nie, bo nie".

Spółka zmieniła ostatnio wniosek o decyzję WZ w taki sposób, że wyłączyła z inwestycji działkę sąsiadującą z częścią okolicznych bloków. W ten sposób pozbawiła ich mieszkańców możliwości udziału w toczącej się procedurze administracyjnej.
Miejski Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu wydał juź pozytywną opinię dla budowy ronda.

- Zgodziliśmy się, bo inwestycja wpisuje się w nasze plany - wyjaśnia Michał Pyclik, rzecznik ZIKiT. - Rondo poprawi warunki kierowcom przy włączaniu się do ruchu z ulicy Lubostroń w Kobierzyńską.

Ponadto w ciągu dwóch lat miasto planuje przebudować i poszerzyć stosunkowo wąską dziś ulicę Lubostroń.
- ZIKiT patrzy tylko na sprawy komunikacji. My musimy brać pod uwagę inne aspekty. Wolimy więc rondo bez marketu - komentuje radny Rutkowski.
Co więcej, wychodzi na jaw, że inny inwestor planuje postawienie hotelu między ulicami Lubostroń i Kobierzyńską co jeszcze zwiększy natężenie ruchu.

W sprawie wpływu inwestycji na wzbieranie wody w potoku ma się wypowiedzieć Małopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych. Poproszony przez nas w piątek o zajęcie stanowiska, jeszcze nie odpowiedział.

Fakty

Spółka przekonuje
- JP Projekt poprosił inżynierów i specjalistów od drogownictwa, aby przygotowali analizę natężenia ruchu po budowie ronda i marketu. Jej autorzy przekonują, że okolica nie zostanie zakorkowana. Przyjęli nawet prognozy zwiększonego ruchu na skrzyżowaniu do roku 2023. Wzrost ma wynieść 30 proc., a już dziś przez skrzyżowanie w szczycie przejeżdża ok. 1000 samochodów na godzinę.
- Eksperci stwierdzili, że skrzyżowanie jest niebezpieczne. Nie ma sygnalizacji świetlnej, ograniczona jest widoczność (ul. Lubostroń dochodzi do Kobierzyńskiej pod ostrym kątem 45 stopni), a pojazdy jadące Kobierzyńską nagminnie przekraczają dozwoloną prędkość o 15 km/godz., co utrudnia kierowcom włączanie się do ruchu z ulicy Lubostroń.
- Specjaliści uważają, że rozbudowywanie skrzyżowania nie ma sensu. Dodatkowe pasy ruchu spowodują dalsze ograniczanie widoczności i problemy z włączaniem się do ruchu. Ponadto dojdzie do protestów mieszkańców, ponieważ trzeba by zabrać znaczne części ich działek pod nowe pasy ruchu. Przy budowie ronda tych problemów nie ma.
- Miejsc postojowych pod marketem ma powstać około 60.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Komentarze 43

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Karolina
Ja tam się cieszę i nie narzekam. Jeszcze do niedawna sądziłam, że się w ogóle nie doczekamy, a tu nagle taki news! Brawo 🙂
A
Anna
Dobrze, że nie kolejny blok mieszkalny 😀 Trzeba znaleźć pozytywy sytuacji ;)
P
Piotr
Najwyższy czas, byście skończyli to, co chcieliście zrobić już tyle lat temu… Ile mieszkańcy mają czekać na to rondo?
h
hbthjfy
Teraz, gdy temat powrócił… mam nadzieję, że pociągnięcie go już do końca!
K
Kaja
Nie dogodzi się każdemu… po prostu zróbmy to rondo i miejmy już temat z głowy. Już wiele skrzyżowań “zaopatrzyło się” w ronda i dobrze wiemy, jak wiele na nich zyskały, jeżeli chodzi o płynność ruch. Myślę ze wszyscy kierowcy odczują tu korzyści…
N
N
Już w 2014r. sądziłem, że ten pomysł tutaj to strzał w 10! Minęło tyle czasu i nadal uważam, że będzie to świetna, bardzo potrzebna inwestycja. Mało tego, uważam, że jest to ostatni dzwonek, by podjąć się tych działań. Ruch jest tu z roku na rok coraz większy.
R
R
Niech zbudują ludziom pod samymi oknami Nowoobozową bo Ty mieszkasz na Kobierzyńskiej i chcesz mieć cicho...
M
Marcin
W miejscu skrzyżowania Lubostroń i Kobierzyńskiej należy ustawić sygnalizację świetlną z czujnikami ruchu i to rozwiąże problem z włączaniem się do ruchu na Kobierzyńską. Czyli zielone światło dla Kobierzyńskiej a w momencie pojawienia się auta na Lubostroń zmiana światła. Rondo jeszcze bardziej utrudni przejazd Kobierzyńską. Budować tereny zieleni a nie markety! Nie dajmy zarabiać zachodnim firmom w Polsce.
j
ja
szczególnie jak na przystanku stoi autobus a za nim sznur pojazdów w tym dwa zastawiające możliwość wjazduwyjazdu. No cóż oczywiście jeden na 100 użytkowników ruchu trafi się normalny i puści.
S
Szymon
Nie sądzę, żeby światła tam usprawniły ruch. Mieszkam tam i nie mam problemu z wyjeżdżaniem. Dziwne to zjawisko, ale jakoś kultura kierowców na tym skrzyżowaniu jest bardzo wysoka i chętnie się przepuszczają. Rzadko kiedy stoi się dłużej niż na typowym "czerwonym".
j
ja
to czemu mieszkńcy poszczególnych "obozowó" się nie skrzykną i tak jak w borku na radach dzielnicy nie potrafią przemawiać wspólnym głosem?

Rzekomo każdy coś oprotestowuje czy rząda czegoś o ZIKiTu a prawda jest taka, że ludzi, którzy coś robią można na palcach jednej ręki policzyć i palców zostanie.

Dlaczego nie zarządać odłączenia części pomiędzy Kobierzyńską z Żywiecką i działać na własną rękę.
Dupina rada miasta widzi tylko korzyści w ładowaniu kasy w Grota Roweckiego włażąc studentom do 4-ch liter.
A prawda jest taka, że studenci nie przynoszą dochodów miastu poza kasą z akcyzy na alkohol.
j
ja
odkąd developer rozpoczął budową kolejnego kołchozu sarny i inne zwierzęta się wyniosły. Pozostały tylko budowlane świnie palące co wieczór śmieci poza ogrodzeniem budowy
j
ja
światła powinny być również przy skrzyżowaniu Kobierzyńska-Torfowa-Szuwarowa. W godzinach szczytu wyjechać nie można w prawo a o lewoskręcie to czasem pomarzyć tyko pozostaje.
m
mieszkam tu
niech te ***** urzędasy od 7-dmiu boleści zrobią nowoobozową, zabronią ruchu po ul. Kobierzyńskiej osobom, które nie mieszkają przy niej a Skawiniaków wyrzucą na Grota Roweckiego i Zakopiankę.

Dupa nie prezydent patrzy jak tu narobić nikomu nie potrzebnych stadionów i hal kongresowych a mieszkańców uczciwie płacących podatki nap ensje jego i jego smierdzącej świty ma w d***.

Co do biedronki to raczej bajka ponieważ JMP nie stawia tak wielkich (ponad1000m2) powierzchniowo obiektów.
k
kwak
jedyną rozsądną zlternatywa da zakorkowanej nie tylko w szczycie komunikacyjnym ulicy Kobierzyńskiej będzie projektowana od 4 lat ulica NOWOOBOZOWA!od Zawiłej do Grota Roweckiego!
A kiedy wreszcie przebudowa skrzyzowania Kobierzńska - Torfowa? Ai wjechac na osiedle wokół Obozowej ani wyjechac nie można a mieszka tam w blokowiskach kilka tysięcy ludzi! o terenie zielonym nie ma nawet co mówić!a kiedy wreszcie chodnik wzdłuż Kobierzyńskiej od Gwieździstej do przystanku Lubostroń? Kiedy jakaś droga dla pieszych głównie dzieci do szkoły wzdłuż pseudoulicy Nowoobozowej?Kiedy przebudowa skrzyzowania Żywiecka-Zawiła??? Obiecanki są od poprzednich wyborów, kolejne wybory lada moent, obiecanki już nie wystaczą!!!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska