FLESZ - Covid nie odpuszcza. Będą kontrole
Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa: "Wielka tajemnica wiary". Organizatorzy wędrówki zapewniają, że odbywa się ona w pełnym reżimie sanitarnym.
– Celem tej pielgrzymki jest przemiana – przemiana każdej i każdego z was, ale też przemiana tych wszystkich, których spotkacie na swojej drodze jako świadkowie Chrystusowego przemienienia – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski na rozpoczęcie marszu na wzgórzu wawelskim.
Arcybiskup zaapelował do pątników, aby prosili o ustanie pandemii, aby pamiętali w modlitwach o kościele – o papieżu Franciszku i polskich biskupach; o ofiarach tragedii w Bejrucie; o ojczyźnie, aby „obroniła swoją chrześcijańską tożsamość, kształtowaną na naszej ziemi od ponad 1050 lat”. – Modlitwa o to, abyśmy się obronili w obliczu agresywnych ataków ze strony ateistycznej ideologii, która chciałaby pozbawić nas naszej chrześcijańskiej tożsamości uderzając w najświętsze i najbardziej podstawowe struktury, bez których żadne społeczeństwo się nie ostoi – uderzając w instytucję małżeństwa i rodziny – mówił abp Marek Jędraszewski.
Rekrutacja 2020. Oto najbardziej oblegane klasy w krakowskic...
W tym roku wędrówka, ze względu na pandemię została zorganizowana w formie dziewięciu 150 osobowych, niezależnych pielgrzymek pieszych, każda idąca inną trasą, mająca odrębne miejsca noclegowe, postoje, miejsca mszy świętych.
Każdy pielgrzym zaopatrzył się na czas pielgrzymki w maseczkę i indywidualne płyny dezynfekujące, a w razie potrzeby może otrzymać dodatkowe maseczki, płyny, żele do indywidualnej dezynfekcji rąk. Jeśli na trasie pojawią się powiaty lub gminy zagrożone epidemiologicznie każda taka trasa będzie, nawet w trakcie pielgrzymki musiała być zmieniona.
40. Piesza Pielgrzymka Krakowska z Wawelu na Jasną Górę odbywa się w dniach 6 – 11 sierpnia w intencji Ojca Świętego i Ojczyzny. Pielgrzymka narodziła się w 1981 roku z idei „Białego marszu”, jaki odbył się w Krakowie po zamachu na życie Jana Pawła II.
Kadrówka rusza na szlak
Również w czwartek pod Domem im. Józefa Piłsudskiego o godzinie 7 uczestnicy Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej wzięli udział w uroczystym apelu z udziałem asysty wojskowej i orkiestry, przedstawicieli władz państwowych, samorządowych i wojskowych. Następnie przemaszerowali ulicami: Piłsudskiego, św. Anny, Rynkiem Głównym, Floriańską i dotarli na Plac Matejki, gdzie odbyła się krótka uroczystość i złożenie kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza. Później przeszli na Nowy Kleparz, skąd autokarami wyruszyli do Michałowic.
Z powodu koronawirusa w tegorocznym marszu śladem kadrówki przejdzie mniej osób niż w poprzednich latach. Jak tłumaczy Jerzy Bukowski, z Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych, tegorocznemu marszowi będzie towarzyszył niezbędny reżim sanitarny. Komendant marszu razem z opieką medyczną będzie decydował o tym, czy np. uczestnicy będą cały czas szli w maseczkach, czy nie należy podzielić ich na jeszcze mniejsze grupy.
12 najlepszych punktów widokowych z przepiękną panoramą Krak...
Kompania zwana "Kadrówką", utworzona z podległych Józefowi Piłsudskiemu oddziałów Związku Strzeleckiego i Drużyn Strzeleckich, wyruszyła z Krakowa na ziemie zaboru rosyjskiego w nocy z 5 na 6 sierpnia 1914 r. O godz. 9.45 żołnierze "Kadrówki" obalili słupy graniczne państw zaborczych w Michałowicach i po wyzwoleniu z rąk rosyjskich Słomnik, Miechowa, Jędrzejowa i Chęcin, dotarli 12 sierpnia do Kielc.
