MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Zakończył się pierwszy etap naboru do przedszkoli. Ponad 500 dzieci się nie zakwalifikowało

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Krakowskie przedszkola w piątek ogłosiły, kto się zakwalifikował do przyjęcia, a kto nie
Krakowskie przedszkola w piątek ogłosiły, kto się zakwalifikował do przyjęcia, a kto nie Andrzej Banaś
W piątek, 19 kwietnia, rodzice najmłodszych krakowian poznali wyniki rekrutacji do krakowskich samorządowych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych na rok szkolny 2024/2025. Oznacza to zakończenie pierwszego etapu rekrutacji. Ponad 500 dzieci nie dostało się do przedszkoli, które wybrali dla nich rodzice. Największe oblężenie przeżywały placówki m.in. w Płaszowie, na Dąbiu czy na Ruczaju. Drugi etap rekrutacji, czyli nabór uzupełniający, odbędzie się na przełomie maja i czerwca.

W tegorocznym naborze samorządowe przedszkola i oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych przygotowały łącznie 17 241 miejsc (przedszkola - 16 818, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych - 423). Przedszkola niesamorządowe przedstawiły ofertę 2 429 miejsc.

W rekrutacji elektronicznej uczestniczyły zarówno przedszkola i szkoły samorządowe, jak i przedszkola niesamorządowe.

Jak informuje krakowski magistrat, w toku rekrutacji złożono i potwierdzono 19 009 podań. Kolejnym etapem - następującym po weryfikacji spełniania wymagań formalnych - było zakwalifikowanie do przyjęcia 18 498 dzieci. Po zakończeniu rekrutacji elektronicznej w samorządowych przedszkolach i szkołach podstawowych pozostało 735 wolnych miejsc.

- Dodatkowo, w przedszkolach publicznych i niepublicznych niesamorządowych, które brały udział w elektronicznej rekrutacji, wolnych pozostaje 355 miejsc. Po zakończeniu pierwszego etapu rekrutacji liczba wolnych miejsc wynosi 1 172 - przekazują krakowscy urzędnicy.

Przedstawiciele magistratu zwracają ponadto uwagę, że w poprzednich latach regułą było, że część rodziców zakwalifikowanych dzieci nie potwierdzała woli przyjęcia dziecka do przedszkola - w rezultacie zwalniało się około pół tysiąca miejsc. Na te miejsca w trybie rekrutacji uzupełniającej przyjmowano dzieci, które nie dostały się do przedszkoli wskazanych w rekrutacji elektronicznej.

Na razie natomiast są tacy mali kandydaci, którzy nie zakwalifikowali się do przyjęcia do przedszkoli, które wybrali dla nich rodzice.

Przedszkola z największą liczbą niezakwalifikowanych - i chodzi tu o dzieci, dzieci, które nie dostały się do żadnego przedszkola - to w tym roku:

  • Przedszkole nr 34 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 (ul. Myśliwska 64, Dzielnica XIII - Podgórze) - 41 niezakwalifikowanych
  • Przedszkole nr 124 (ul. Zwycięstwa 22, Dzielnica II Grzegórzki) - 38
  • Przedszkole nr 27 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 15 (ul. Goszczyńskiego 44, Dzielnica XIII - Podgórze) - 34.

Z kolei najwięcej podań (z pierwszego priorytetu, jak i kontynuacji - czyli dotyczących dzieci, które już chodziły do danej placówki) na jedno miejsce spośród przedszkoli samorządowych złożono w:

  • oddziale "0" Szkoły Podstawowej nr 151 (ul. Lipińskiego 20, Dzielnica VII - Dębniki) - 1,67
  • Przedszkolu nr 27 w Zespole Szkół nr 2 (ul. Goszczyńskiego 44, Dzielnica XIII - Podgórze) - 1,64
  • Przedszkolu nr 110 (os. Kolorowe, Dzielnica XVIII – Nowa Huta) - 1,57.

Listy dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych zostały wywieszone w piątek (19 kwietnia) w przedszkolach i szkołach uczestniczących w rekrutacji. Rodzice, którzy na karcie zapisu podali adres e-mail, otrzymają także wiadomość na skrzynkę pocztową. Rodzice, którzy wskazali więcej niż jedno przedszkole lub szkołę, uzyskają informację o wynikach rekrutacji w przedszkolu lub szkole wskazanej przez nich jako pierwszej.

Od 22 kwietnia do 7 maja rodzice dzieci powinni potwierdzić wolę przyjęcia w przedszkolach lub szkołach, do których zostały zakwalifikowane ich dzieci. Niedopełnienie tego obowiązku w wyznaczonym terminie będzie równoznaczne z rezygnacją i zwolnieniem miejsca dla innego dziecka. Zwolnione miejsca będą stanowić dodatkową ofertę w rekrutacji uzupełniającej, która zostanie przeprowadzona w okresie od 20 maja do 3 czerwca.

Lista wolnych miejsc zostanie opublikowana na stronie internetowej 8 maja o godz. 9 - po zakończeniu potwierdzania woli przyjęcia przez rodziców dzieci zakwalifikowanych.

Jak przekazuje Urząd Miasta, liczba dzieci w wieku przedszkolnym urodzonych w Krakowie kształtuje się następująco (są to dane Głównego Urzędu Statystycznego):

  • 2021 r. - 8671
  • 2020 r. - 9054
  • 2019 r. - 9454
  • 2018 r. - 9410

Łącznie liczba tych potencjalnych kandydatów na przedszkolaków w Krakowie wynosi więc 36 tys. 589.

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Zakończył się pierwszy etap naboru do przedszkoli. Ponad 500 dzieci się nie zakwalifikowało - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska