W tegorocznym naborze samorządowe przedszkola i oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych przygotowały łącznie 17 241 miejsc (przedszkola - 16 818, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych - 423). Przedszkola niesamorządowe przedstawiły ofertę 2 429 miejsc.
W rekrutacji elektronicznej uczestniczyły zarówno przedszkola i szkoły samorządowe, jak i przedszkola niesamorządowe.
Jak informuje krakowski magistrat, w toku rekrutacji złożono i potwierdzono 19 009 podań. Kolejnym etapem - następującym po weryfikacji spełniania wymagań formalnych - było zakwalifikowanie do przyjęcia 18 498 dzieci. Po zakończeniu rekrutacji elektronicznej w samorządowych przedszkolach i szkołach podstawowych pozostało 735 wolnych miejsc.
- Dodatkowo, w przedszkolach publicznych i niepublicznych niesamorządowych, które brały udział w elektronicznej rekrutacji, wolnych pozostaje 355 miejsc. Po zakończeniu pierwszego etapu rekrutacji liczba wolnych miejsc wynosi 1 172 - przekazują krakowscy urzędnicy.
Przedstawiciele magistratu zwracają ponadto uwagę, że w poprzednich latach regułą było, że część rodziców zakwalifikowanych dzieci nie potwierdzała woli przyjęcia dziecka do przedszkola - w rezultacie zwalniało się około pół tysiąca miejsc. Na te miejsca w trybie rekrutacji uzupełniającej przyjmowano dzieci, które nie dostały się do przedszkoli wskazanych w rekrutacji elektronicznej.
Na razie natomiast są tacy mali kandydaci, którzy nie zakwalifikowali się do przyjęcia do przedszkoli, które wybrali dla nich rodzice.
Przedszkola z największą liczbą niezakwalifikowanych - i chodzi tu o dzieci, dzieci, które nie dostały się do żadnego przedszkola - to w tym roku:
- Przedszkole nr 34 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 (ul. Myśliwska 64, Dzielnica XIII - Podgórze) - 41 niezakwalifikowanych
- Przedszkole nr 124 (ul. Zwycięstwa 22, Dzielnica II Grzegórzki) - 38
- Przedszkole nr 27 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 15 (ul. Goszczyńskiego 44, Dzielnica XIII - Podgórze) - 34.
Z kolei najwięcej podań (z pierwszego priorytetu, jak i kontynuacji - czyli dotyczących dzieci, które już chodziły do danej placówki) na jedno miejsce spośród przedszkoli samorządowych złożono w:
- oddziale "0" Szkoły Podstawowej nr 151 (ul. Lipińskiego 20, Dzielnica VII - Dębniki) - 1,67
- Przedszkolu nr 27 w Zespole Szkół nr 2 (ul. Goszczyńskiego 44, Dzielnica XIII - Podgórze) - 1,64
- Przedszkolu nr 110 (os. Kolorowe, Dzielnica XVIII – Nowa Huta) - 1,57.
Listy dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych zostały wywieszone w piątek (19 kwietnia) w przedszkolach i szkołach uczestniczących w rekrutacji. Rodzice, którzy na karcie zapisu podali adres e-mail, otrzymają także wiadomość na skrzynkę pocztową. Rodzice, którzy wskazali więcej niż jedno przedszkole lub szkołę, uzyskają informację o wynikach rekrutacji w przedszkolu lub szkole wskazanej przez nich jako pierwszej.
Od 22 kwietnia do 7 maja rodzice dzieci powinni potwierdzić wolę przyjęcia w przedszkolach lub szkołach, do których zostały zakwalifikowane ich dzieci. Niedopełnienie tego obowiązku w wyznaczonym terminie będzie równoznaczne z rezygnacją i zwolnieniem miejsca dla innego dziecka. Zwolnione miejsca będą stanowić dodatkową ofertę w rekrutacji uzupełniającej, która zostanie przeprowadzona w okresie od 20 maja do 3 czerwca.
Lista wolnych miejsc zostanie opublikowana na stronie internetowej 8 maja o godz. 9 - po zakończeniu potwierdzania woli przyjęcia przez rodziców dzieci zakwalifikowanych.
Jak przekazuje Urząd Miasta, liczba dzieci w wieku przedszkolnym urodzonych w Krakowie kształtuje się następująco (są to dane Głównego Urzędu Statystycznego):
- 2021 r. - 8671
- 2020 r. - 9054
- 2019 r. - 9454
- 2018 r. - 9410
Łącznie liczba tych potencjalnych kandydatów na przedszkolaków w Krakowie wynosi więc 36 tys. 589.
- Najlepsze komunijne prezenty. Podpowiadamy, co kupić na komunię. Sprawdź!
- Ten obiekt całkowicie zmienił centrum Krakowa! Budowa zaczęła się 20 lat temu!
- Niewiedza czy niechęć? Te przepisy kierowcy ignorują najczęściej. Będzie mandat
- Idealny na wiosenne spacery! Mamy najdłuższy park w Polsce! Gdzie koniec?
Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?
