- ZZM w Krakowie jest w posiadaniu dokumentacji projektowej wykonanej w celu realizacji przedmiotowego zadania inwestycyjnego. Został złożony stosowny wniosek do organu administracji architektoniczno-budowlanej i obecnie ZZM w Krakowie oczekuje na wydanie decyzji pozwolenia na budowę - informuje nas Dominika Jaźwiecka z biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa.
Decyzja pozwolenia na budowę powinna zostać uzyskana w pierwszym półroczu 2024r. Jednak w tym roku na tym koniec, ponieważ jak tłumaczy nam przedstawicielka urzędu: - Na rok 2024 Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie nie ma w budżecie środków na realizację tej inwestycji.
Aktualnie Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie zatrudnia 265 pracowników - w tym 9 osób na zastępstwo - którzy pracują w dwóch miejscach: na Stadionie Miejskim im. Reymana i w budynkach przy ul. Za Torem. W żadnym z tych miejsc jednak nie ma wystarczającej przestrzeni biurowej jak i magazynowej.
Nowa siedziba miałaby zapewnić dostatecznie dużo miejsca by m.in. pomieścić park maszynowy, czyli narzędzia niezbędne do pielęgnacji zieleni w Krakowie. Przy ul. Za Torem 22 miałby powstać obiekt niskich i połączonych ze sobą budynków, które swoją formą miałyby nawiązywać do zabytkowego budynku dawnej sztygarówki "Szczęść Boże", który znajduje się pod tym adresem. Część budynków, które tam są, miałyby zostać wyremontowane, a w miejsce innych, które zostaną wyburzone - powstaną nowe.
Jeszcze w maju ubiegłego roku Gmina zapewniała, że budowa biurowca nie będzie ingerować w użytek ekologiczny, który Rada Miasta Krakowa uchwaliła na terenie kamieniołomu w 2022 roku. Objął ok. 15 hektarów. Użytek ekologiczny to jedna z form ochrony przyrody. Na terenie kamieniołomu i w jego najbliższym sąsiedztwie występuje łącznie 286 gatunków roślin naczyniowych, a także blisko 40 rzadkich i chronionych gatunków zwierząt.
Kamieniołom Libana został założony końcem XIX wieku. W latach 1942-1944 znajdował się tam ciężki obóz karny dla okupacyjnej służby budowlanej.
Kosmiczny poziom matur rozszerzonych - uczniowie załamani
