Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Zbyt wąskie alejki czy problem z niewyremontowanym „źródełkiem”? Radni proponują kolejne modernizacje w Parku Skalskiego [ZDJĘCIA]

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Zbyt wąskie alejki czy problem z niewyremontowanym „źródełkiem”?
Zbyt wąskie alejki czy problem z niewyremontowanym „źródełkiem”? Andrzej Banas
Były długie opóźnienia, zmiana wykonawcy, wysokie kwoty oraz zdenerwowanie mieszkańców. Park Skalskiego jest otwarty dla mieszkańców, jednak wygląda na to, że pozostało w nim jeszcze sporo pracy. Radni Dzielnicy XIV Czyżyny proponują co zmienić, aby park był jeszcze bardziej przyjazny dla odwiedzających.

Prace związane z remontem parku były opóźnione przez długie miesiące. Mieszkańcy nie kryli swojego zdenerwowania, że przez ponad rok nie mogli korzystać z „Zielonych płuc Czyżyn”. Zarząd Zieleni Miejskiej, który był odpowiedzialny za remont tłumaczył, że opóźnienia wystąpiły m.in. w związku z problemem zmiany wykonawcy remontu i wyłonieniem nowego.

- Dość spore opóźnienia wynikały z przyczyn inwestora. Był to duży problem dla mieszkańców oraz dzieci i młodzieży chodzących do pobliskich szkół – mówi Łukasz Hodor, Radny Dzielnicy Czyżyny.

- Firma wybrana w przetargu opóźniła wejście w teren, więc zachodziło prawdopodobieństwo niedotrzymania terminu wykonania robót budowlanych przewidzianego w umowie. W dodatku materiały stosowane przez Wykonawcę nie spełniały wymagań normowych – mówi Aleksandra Mikolaszek z Zarządu Zieleni Miejskiej – W związku z powyższym rozwiązano umowę z wybranym Wykonawcą i w trybie zamówienia z wolnej ręki zlecono ponownie wykonanie zadania firmie za kwotę 803 214, 59zł. W ramach zadania wykonano nawierzchnie alejek z asfaltu o łącznej powierzchni 2940 m2, a roboty zakończono z dniem 12 lipca 2021r.

Radny Dzielnicy XIV Czyżyny, Paweł Dobrowolski przypomina, że już przed samym podjęciem tej inwestycji, radni zgłaszali swoje uwagi oraz uwagi mieszkańców co do prac, które miały być realizowane w Parku, a także do późniejszych opóźnień. - Niestety Rada Dzielnicy nie miała wpływu na inwestycję (…) - dodaje Dobrowolski.

Wąskie alejki i odnowienie „źródełka”

Rewitalizacja Parku Skalskiego w swoim założeniu miała objąć remont nawierzchni alejek, tak aby były przyjazne dla rolkarzy, osób jeżdżących na hulajnogach i rowerach, a także dla wózków.

- Moim zdaniem alejki są zbyt wąskie dla uczestników ruchu – mówi Łukasz Hodor.

Zdanie Hodora podziela również Dobrowolski, jednak z pewnym zastrzeżeniem.- Alejki mogłyby być rzeczywiście szersze. Ułatwiło by to mijanie się rowerzystów, osób z wózkami itp… Ale z drugiej strony to był remont. Zasadniczo remont zgodnie z przepisami pozwala tylko na odtworzenie istniejącej tkanki z materiałów takich samych lub podobnych, bez wprowadzania istotnych zmian. Dodatkowo poszerzenie alejek zmniejszałoby ilość powierzchni biologicznej czynnej – co wymaga pozwolenia na budowę. Ponadto zmniejszenie ilości zieleni jest kontrowersyjne – mówi Paweł Dobrowolski - Moim zdaniem zmiana nawierzchni na asfaltową była słuszna bo jest przyjemniejsza dla rolkarzy, dla hulajnóg, rowerów itd. Alejki zostały wykonane estetycznie i w sposób rozsądny wykonano wyoblenia na zakrętach - tłumaczy Dobrowolski.

Radny wyjaśnia, że poszerzenie alejek byłoby o tyle problematyczne, że musiałoby zostać wykonane kosztem zielonych terenów. Ponadto wymagałoby już pozwolenia na budowę, a wraz z nim wytyczenia innych tras alejek lub ich poszerzenia, równocześnie ze zgodą na rozbiórkę niepotrzebnych wówczas alejek. - Ponieważ trasy powstały po dawnych przedtaktach, to tak naprawdę w dużej mierze układ komunikacyjny zadowala mieszkańców – dodaje Radny.

W Parku jest również ujęcie wody, które lata świetności ma już dawno za sobą.

- Również bardzo brakuje mi remontu dystrybutora wody „źródełko” – dodaje Łukasz Hodor.

Dobrowolski tłumaczy, że teren Parku Skalskiego około 30-40 lat temu był ogrodzony jako strefa bezpiecznego ujęcia wodnego. Niestety, ale z biegiem czasu, w siatce otaczającej teren zaczęły wychodzić dziury do tego stopnia, że mieszkańcy swobodnie mogli tam wchodzić. - W związku z powyższym wytyczono małą adekwatną do potrzeb strefę ochronną (która obecnie jest też ogrodzona). Natomiast cały obszar został oddany do użytku mieszkańcom jako park. - tłumaczy Radny.

Ujęcie wody potocznie jest nazywa przez mieszkańców „Źródełkiem”. Po wodę do ujęcia przychodzą nie tylko miejscowi, ale również osoby z dalszych terenów. Bardzo często można zaobserwować ludzi przyjeżdżających na rowerach z bukłakami.

- Rozsądnym byłoby ZZM zarezerwowało od razu środki na wykonanie potrzebnych prac przy tym obiekcie. To powinno się dziać równolegle. Sprawiłoby to, że park po remoncie nabrałby całościowo nowego wyglądu. Obecnie zarówno konstrukcja zadaszenia jak i sam postument z kranami ujęcia trochę straszą swoim wyglądem - podsumowuje Dobrowolski.

Radny wychodzi z pomysłem modernizacji Źródełka i przeorganizowania jego funkcjonowania na wzór projektu ZZM „Przystań na plaży”, gdzie wokół przeszklonego kontenera z drewnianym tarasem są leżaki, hamaki, huśtawki, bulodrom, a także boisko do siatkówki i badmintona. Dobrowolski tłumaczy, że stworzenie podobnego miejsca przy Źródełku, przede wszystkim mogłoby je uchronić przed niszczeniem.

Park Skalskiego znajduje się na terenie Dzielnicy XIV Czyżyny, na os. Dywizjonu 303, w okolicach ul Jana Kremskiego. Całkowita powierzchnia parku to 4,93ha. Park powstał na przełomie lat 70 i 80 ubiegłego wieku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska