https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Zieloni przeciwni budowie reaktora SMR. Jako alternatywę proponują odnawialne źródła energii

Posłanki partii Zieloni Małgorzata Tracz i Klaudia Jachira przeciwne budowie reaktora w Nowej Hucie. Argumentują to m.in. dużą ilością odpadów radioaktywnych, jakie miałby on produkować. Eksperci z Orlen Synthos Green Energy zapewniają, że o zagrożeniu nie ma mowy, bo odpady będą odpowiednio zabezpieczone. Wskazują też, że zapotrzebowanie na energię elektryczną z roku na rok jest coraz większe.

Spółka Synthos z Oświęcimia oraz PKN Orlen chcą zbudować w Polsce nawet kilkadziesiąt małych reaktorów jądrowych BWRX-300, projektowanych przez amerykańsko-japońską firmę GE Hitachi Nuclear Energy, o mocy 300 megawatów każdy. Inwestycja wspófinansowana także przez amerykański rząd w kwocie 4 mld dolarów ma zapobiec potencjalnemu kryzysowi energetycznemu i brakom energii.

Jeden z reaktorów ma powstać w Nowej Hucie.

Posłanka Klaudia Jachira uważa, że mały reaktor jądrowy to technologia, która działa tylko eksperymentalnie. - Nie ma żadnych dowodów na to, czy to się sprawdza, jakie są zagrożenia - mówi.

W Synthosie zwracają jednak uwagę, że zapotrzebowanie na energię elektryczną z roku na rok jest coraz większe, a w 2040 roku może zabraknąć nawet 14 gigawatów mocy wytwórczych. Małe reaktory jądrowe mogą wytwarzać energię elektryczną oraz cieplną dla domów i przedsiębiorstw. W taką technologię inwestuje wiele krajów na świecie, w tym m.in. Stany Zjednoczone, a także Wielka Brytania.

Według posłanki Małgorzaty Tracz, eksploatacja reaktora to także problem odpadów radioaktywnych.

- Uczeni z Uniwersytetu Stanforda stwierdzili, że reaktory SMR wytwarzają do dziewięciu razy więcej odpadów radioaktywnych na jednostkę energii niż duże reaktory. To problem - mówiła Małgorzata Tracz.

- Paliwo jądrowe i inne odpady będą składowane w bezpieczny sposób w specjalnych obiektach, przygotowanych zgodnie z międzynarodowymi standardami - zapewnia jednak w rozmowie z nami Dawid Piekarz, ekspert do spraw transformacji energetycznej w spółce Orlen Synthos Green Energy.

Eksperci z Orlen Synthos Green Energy zapewniają także, że obiekty nie zagrażają zdrowiu i życiu ludzi.

Jako alternatywę dla atomu Zieloni proponują odnawialne źródła energii, czyli pozyskiwanie jej z wiatru, słońca czy biomasy. Klaudia Jachira pytana przez nas o to, czy budowa małego reaktora w Nowej Hucie nie zmniejszy jednak emisyjności dwutlenku węgla, odpowiedziała, że nie dysponuje takimi informacjami.

Gdy pytamy, czy nie lepiej połączyć dwa pomysły i inwestować zarówno w energię nuklearną zgodnie z wolą Polaków, jak i inwestować w odnawialne źródła energii, co robi też Orlen, słyszymy, że ekonomicznie jest to nieopłacalne. - Atom nie jest zielonym źródłem energii. Nie mamy systemu odpadowego itp. Tańszą i bezpieczniejszą alternatywą jest OZE - skomentowała Klaudia Jachira.

Konkretne liczby jednak nie padają.

- Jeśli myślimy o bezpieczeństwie energetycznym kraju i zapotrzebowaniu energetycznym dla mieszkańców musimy pamiętać o energetyce rozproszonej - ze słońca i wiatru. Nie chodzi o to, by scentralizowaną energetykę węglową zastąpić scentralizowaną energetyką jądrową, tylko chodzi o to, żeby oddać energię w ręce obywateli - przekonywała dziennikarzy posłanka Małgorzata Tracz.

Dopytujemy posłanki o to, co z potencjalnymi miejscami pracy, które budowa reaktora mogłaby przynieść. Bezrobocie w Nowej Hucie jest na najwyższym poziomie w skali wszystkich dzielnic Krakowa.

- Problem w tym, że my nie znamy tej technologii, my musimy ją kupować od innych i tak naprawdę nie mamy ekspertów w tym zakresie. Natomiast mamy ekspertów jeżeli chodzi o energię z źródeł odnawialnych. To są te zielone miejsca pracy - przekonywała Małgorzata Tracz.

Pierwsza elektrownia z reaktorami BWRX-300 powstanie w 2028 r. w Kanadzie. Z kolei w Polsce pierwsza może zacząć działać już w 2030 roku. Czy będzie to krakowska elektrownia? Jak mówił nam w kwietniu br. Dawid Piekarz, trudno jest określić kolejność lokalizacji, w jakich będą powstawać reaktory.

Abonament na loty, Polska krajem pilotażowym

od 16 lat
Wideo

Komentarze 8

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tensei
Zieloni jak zwykle czerwoni.

Aż dziw, że jeszcze do nich dotarł przelew z Moskwy
t
tjk
wracajcie do ziemianek eko-oszołomy, a tak merytorycznie to mam dla was propozycję na czystą energię - przegrodzić tamą u wylotu nieckę w której położony jest kraków i zbudować elektrownie wodną, ale pewnie też nie pasi, WAM NIGDY NIC NIE PASUJE, no chyba że pod stołem kasę przytulicie, wtedy wam wszystko pasuje.
p
pawellenu74
Budować reaktor SMR w Nowej Hucie, bo pilnie potrzebny jest tani prąd w okolicy. Panna Jachira niech wraca do przedszkola , jako podopieczna, a nie do Sejmu.
K
Krakus
A ja uważam , że powrót do węgla jest najbardziej racjonalny. Ta cała transformacja to sposób na przewalanie kasy.
p
podatnik
Oligarcha z pcimia powinien sobie postawić ten reaktor u siebie na wsi w ogródku.
L
Lukasz
sponsorowani przez niemieckie fundacje by robic kolejny ferment w Polsce ?
Z
Zbigniew Rusek
Atom powinien być, podbnie jak i Nowa Huta powinna stać się odrębnym miastem i odrębną gminą (Kraków powinien kończyć się na wschodzie tam, gdzie jest Muzeum Lotnictwa).
g
gniewko_syn_ryba
A co one mają do Krakowa ?... Nie są stąd, więc jak mawiała ich guru, Marta Lempart, "wy...erdalać"... ;)))
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska