"Jesteśmy dumni z udziału w tym znaczącym przedsięwzięciu dla polskiej energetyki!Razem z sześcioma innymi polskimi firmami, zostaliśmy wybrani przez firmę Westinghouse do wsparcia budowy pierwszej elektrowni jądrowej na Pomorzu.
Nasza firma, specjalizująca się m.in. w produkcji i montażu konstrukcji stalowych, włącza się w ten projekt z zaangażowaniem i profesjonalizmem. To wyjątkowy moment, który zapisze się w historii naszego kraju." - poinformował Mostostal Kraków w swoich mediach społecznościowych.
Westinghouse wraz z firmą Bechtel pracowało przez ostatnie dwa lata nad tworzeniem łańcuchów dostaw w Polsce oraz wyborem i kwalifikacjami firm, które będą w nich uczestniczyć.
-Proces wyboru został przeprowadzony w sposób transparentny i konkurencyjny, z uwzględnieniem wymogów zapewnienia jakości obowiązujących dla urządzeń reaktora jądrowego - poinformował amerykański koncern.
Do wsparcia budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, prócz Mostostalu Kraków koncern wybrał firmy: Polimex Mostostal Siedlce, Baltic Operator z Grupy Przemysłowej Baltic, Mostostal Kielce, ZKS Ferrum, Famak i Energomontaż-Północ Gdynia.
Jak przekazała firma, to część procesu przygotowania do fazy wykonawczej projektu w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino, ale wyselekcjonowane firmy będą mogły wspierać inne europejskie projekty Westinghouse, np. w Bułgarii czy w Ukrainie.
Polimex Mostostal Siedlce to przede wszystkim producent konstrukcji stalowych. Baltic Operator produkuje konstrukcje stalowe i urządzenia przeładunkowe. Mostostal Kielce specjalizuje się w budownictwie infrastrukturalnym, a Mostostal Kraków zajmuje się produkcją i montażem konstrukcji stalowych. ZKS Ferrum to producent konstrukcji spawanych, w tym cystern, zbiorników, kotłów. Famak produkuje urządzenia przeładunkowe, a Energomontaż-Północ Gdynia wytwarza specjalizowane konstrukcje stalowe, także dla sektora nuklearnego.
Obecna wersja Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) z 2020 r. zakłada budowę dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy 6-9 GW. Budowa pierwszej - na Pomorzu - miałaby się zacząć w 2026 r., pierwszy blok miałby ruszyć w 2033 r., a kolejne dwa w ciągu następnych trzech lat. Poprzedni rząd wskazał jako partnera do tej budowy konsorcjum Westinghouse-Bechtel.
Zatwierdzenie wyboru lokalizacji pod drugą elektrownię miałoby nastąpić w 2028 r., a budowa miałaby się rozpocząć w 2032 r. Ministerstwo klimatu zapowiada zaktualizowanie PPEJ w 2024 r.
Reaktora w Krakowie nie będzie
Pod koniec ubiegłego rok Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało decyzje zasadnicze dla lokalizacji małych reaktorów jądrowych (Small Modular Reactors). Mały reaktor miał zostać wybudowany m.in. w Nowej Hucie. Stronami tej umowy był Orlen producent reaktorów, a także ArcelorMittal, na terenie którego została wskazana taka lokalizacja.
W styczniu br. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska procedowała wydawanie decyzji środowiskowych uwarunkowań dla budowy trzech małych reaktorów. Na liście jednak zabrakło Krakowa.
- Jak już wielokrotnie informowaliśmy, aktualnie nie rozważamy budowy SMR na naszych terenach w Krakowie - mówi nam Marzena Rogozik z krakowskiego oddziału ArcelorMittal Poland.
Zdaniem władz miasta to była dobra lokalizacja. -Obiekt, który powstałby w tym miejscu mógłby zasilać w ciepło Nową Hutę. Nie widzimy innej lokalizacji dla takiego przedsięwzięcia – mówił cytowany przez portal LoveKrakow wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig.
Śmieciowe jedzenie zabiera pamięć

- Najlepsze komunijne prezenty. Podpowiadamy, co kupić na komunię. Sprawdź!
- Ten obiekt całkowicie zmienił centrum Krakowa! Budowa zaczęła się 20 lat temu!
- Niewiedza czy niechęć? Te przepisy kierowcy ignorują najczęściej. Będzie mandat
- Idealny na wiosenne spacery! Mamy najdłuższy park w Polsce! Gdzie koniec?